Když vyhloubil díru v dosahu lžíce, jeho devětadvacetiletý řidič zařadil zpátečku a mnohatunový stroj se posunul. Během okamžiku se ozvalo prudké bouchání na kabinu stroje. „Stůj! Máš tam chlapa!“ křičel kdosi.

V neděli, čtvrt hodiny po jedné odpolední, ale stavební ruch najednou ustal. Devětapadesátiletý muž ze slovenských Vlčan ležel na zemi s rozdrcenýma nohama a pánví. Porazil a přejel ho bagr.

Na místo neštěstí vyrazila během okamžiku první sanita záchranné služby z Opavy: „V okamžiku příjezdu první posádky byl zraněný muž při vědomí. Se zdravotníky komunikoval a udával bolest v oblasti dolní končetiny. Zasahující lékaři u něj však zjistili nejen poranění dolní končetiny, ale také pánve a zřejmě i břicha,“ popsal první zjištění lékaře tiskový mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Stav pacienta byl ale vážný a velmi rychle se zhoršoval. V průběhu ošetřování upadl po několika minutách do bezvědomí a došlo k zástavě dechu i srdeční činnosti. „Posádky ihned zahájily resuscitaci – nepřímou srdeční masáž, umělou plicní ventilaci a podávání léků. Přes veškerou snahu zasahujících se muže nepodařilo zachránit. Oživovací pokusy byly neúspěšné a lékaři museli nakonec konstatovat jeho smrt,“ upřesnil Humpl.

Vzhledem k charakteru úrazu byl také z Ostravy do Branky vyslán vrtulník letecké záchranné služby. Bohužel přiletěl pozdě. Podle policie je na vině řidič bagru. „Neměl řádný výhled do prostoru za strojem, prakticky neviděl jeho pravou zadní část a bez toho, že by se předem přesvědčil o bezpečnosti, začal couvat,“ vysvětlil pohled policie její tiskový mluvčí René Černohorský s tím, že muž již byl obviněn ze zločinu usmrcení z nedbalosti.

Přesto policisté celou událost a její okolnosti stále prošetřují. Své šetření koná i Inspektorát bezpečnosti práce. Jisté zatím je, že řidič bagru nebyl ve chvíli nehody pod vlivem alkoholu, zda nepil ani zemřelý muž, ukáže až nařízený odběr krve při zdravotní pitvě.

Víkendová tragická událost v Brance není prvním úrazem, ke které mu nejspíše došlo z důvodu porušení povinností při bezpečnosti práce.

Muž spadl z lešení při práci na opravě opavského stadionu

Minulou neděli telefonicky oznámil šestapadesátiletý Opavan policii, že došlo na staveništi rekonstrukce areálu opavského Tyršova stadionu k pracovnímu úrazu. Osmatřicetiletý pracovník z Plzně zde spadl z lešení, kde ve výšce přibližně čtyř metrů pracoval. Pádem si způsobil lehčí zranění, které si ale vyžádalo převoz sanitou záchranné služby do Slezské nemocnice kde jej na traumatologickém oddělení lékaři hospitalizovali k pozorování.

Na místo pádu se kromě lékaře dostavili i policisté. Ti nechali u muže odebrat krev z důvodu podezření, zda nebyl v době pádu pod vlivem alkoholu. Prvotním šetřením na místě pak konstatovali, že na pádu pracovníka neshledali zavinění druhé osoby a celou záležitost tak předali Inspektorátu bezpečnosti práce, který si provede vlastní prošetření celé události.