Šel po pravé straně cesty. Pak do něj narazilo auto a jeho řidič ujel. Zhruba takový příběh se před pár dny odehrál mezi Štáblovicemi a Mikolajicemi. Zraněný muž pak skončil s lehkým zraněním v nemocnici.

Případy, kde figurují srážky s lidmi, jsou samozřejmě ty nejhorší. Za zmínku ale stojí i případy, kdy řidiči narazí například do zaparkovaného auta nebo do dopravní značky a z místa nehody co možná nejrychleji zmizí.

„Co se týká statistik, na území okresu Opava zaznamenali policisté za prvních šest měsíců letošního roku celkem 700 dopravních nehod. V kategorii ,nezjištěno', řidič ujel je údaj 102,“ vysvětluje policejní komisařka Soňa Štětínská a dodává: „Ze zkušenosti dopravních policistů vyplývá, že drtivou většinu těchto nehod tvoří ty, které vznikly například nesprávnou technikou jízdy na parkovišti či místě určeném k parkování, nebo se jedná o poškození zaparkovaných vozidel řidiči, kteří kolem těchto automobilů projíždějí.“

Jak dále uvedla, v případě, že při dopravní nehodě došlo ke zranění osoby, má nejenom řidič povinnost poskytnout zraněnému první pomoc.

„Pokud by tak neučinil, bude se jednat vzhledem k povaze věci o jeden ze dvou trestných činů, a to o neposkytnutí pomoci či neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku.

„V prvním případě stanoví zákoník trestní sazbu až na dva roky. Druhý paragraf se týká řidiče dopravního prostředku, kde stanoví zákoník trestní sazbu odnětí svobody až na pět let nebo zákaz činnosti,“ doplnila Soňa Štětínská s tím, že pokud nedošlo ke zranění, může se jednat pouze o přestupek. O případech, kdy řidiči po nehodě z místa zmizí, vědí své i opavští záchranáři.

„Ano, záchranáři se s případy nehod, při nichž došlo ke zranění a viník nebo účastník z místa ujel či utekl, setkávají. Nejde naštěstí o události časté, ale dochází k nim. Mnohdy jde o poranění vážná a takové jednání je samozřejmě morálně nepřijatelné a trestné,“ uvedl tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.

Navíc podle jeho slov dochází k situacím, kdy neposkytnutí pomoci vede k mnohem větším zdravotním následkům, potažmo přispívá ke smrti postiženého.