K první došlo v dopoledních hodinách v Březové. „Osmapadesátiletý muž tam v objektu zemědělského družstva propadl střechou a vážně se zranil. Pacient spadl z výšky asi osmi metrů a dopadl na betonovou podlahu,“ sdělil k prvnímu případu mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Muž po pádu zůstal při vědomí, ale utrpěl těžká poranění rukou, hlavy a hrudníku. Prvotní odborné ošetření provedla posádka vozidla rychlé lékařské pomoci z Vítkova, která byla na místo přivolána.

Pro pacienta následně přiletěl vrtulník letecké záchranné služby z Ostravy a zajistil jeho šetrný transport na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Jen chvíli po osmnácté hodině zasahovaly dvě opavské posádky u tonoucího mladého muže na Stříbrném jezeře v Opavě. „Postiženému pomohli nejprve jeho kamarádi, kteří jej vytáhli z vody. V okamžiku příjezdu první posádky záchranné služby byl pacient v ohrožení života, bezvědomí a podchlazený,“ popsal první zjištění lékaře mluvčí Humpl.

Bylo tak nutno postarat se o jeho životní funkce, zejména uvolnění a zajištění dýchacích cest. Záchranáři muže připojili k umělé plicní ventilaci, podali potřebné léky a předali jej na anesteziologicko-resuscitační oddělení Slezské nemocnice v Opavě.