Tísňové volání o pádu člověka z výšky ve štole v obci Mokřinky přijali chvíli po sedmnácté hodině. 

Záchrana zraněného muže v břidlicové štole.

První posádka záchranné služby musela místo zásahu najít. Ke zraněnému se ale zdravotníci nemohli dostat. Poblíž mezitím označili místo pro přistání vrtulníku. 

"Na místo byla okamžitě vyslána skupina rychlé lékařské pomoci z Vítkova a na pomoc vzlétl vrtulník z Ostravy s vybavením pro práci v podvěsu. O součinnost byly požádány rovněž další složky integrovaného záchranného systému. Devětašedesátiletý muž se spolu s dalšími osobami nalézal uvnitř staré břidlicové štoly, zhruba dvě stě metrů od jejího vchodu. Podle svědků měl spadnout do komínové šachty, z výšky okolo šesti metrů. Pro záchranáře byl pacient nedostupný, o jeho vyproštění se proto museli postarat hasiči. Postižený byl v době zásahu při vědomí, po vynesení ze štoly u něj zasahující lékaři zjistili poranění hlavy a mozku, nevyloučili ani možné poranění páteře. Muž byl ošetřen v rámci přednemocniční neodkladné péče a poté letecky šetrně transportován na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě," informoval o zásahu mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl. 

"Senior se třemi muži středního věku prozkoumávali v úterý odpoledne bývalé důlní dílo a jeho složitý systém břidlicových chodeb. V břidlicovém podzemí náhle spadl do šest metrů hlubokého svislého komínu, zranil se a nemohl ven. Dva kolegové jeskyňáři zůstali s ním, třetí muž vyběhl ven zavolat pomoc. Operační středisko hasičů bylo o nehodě informováno krátce po páté hodině odpolední. Na místo vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic ve Vítkově, Opavě a Ostravě-Porubě – přitom z Opavy a Poruby dvě speciálně vycvičená a vybavená lezecká družstva. Hasiči se dostali ke zraněnému muži do jámy bez pomoci lezecké techniky, položili jej na speciální sked nosítka a nesli čtvrt kilometru břidlicovou podzemní štolou. Lano použili až na protažení nosítek se zraněným seniorem tři metry dlouhou a poměrně úzkou kovovou rourou u ústí štoly, šikmo položenou. Venku jej předali týmu Zdravotnické záchranné služby MSK. Zraněný muž se zdravotníky komunikoval. Po ošetření jej ještě hasiči snesli zhruba sto metrů ze srázu až k vrtulníku Letecké záchranné služby, který jej transportoval do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě," popsal mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. 

Záchrana zraněného muže v břidlicové štole.