To byl obrázek úterního dopoledního Hradce nad Moravicí. Z bývalého výkopu zde unikal plyn.

Když naše redakce kolem jedenácté dopolední přijela na křižovatku Opavská–Lidická, kde se nehoda měla stát, situace vypadala pod kontrolou. Na místě jsme zastihli pracovníky plynáren, kteří se právě chystali k hlavní části záchranné práce – výměně prasklého kolena potrubí.

„Plyn zde skutečně unikal. Nejprve jsme únik zastavili pomocí speciální izolace, to trvalo asi půl hodiny a teď ještě kousek odbagrujeme a vyměníme vadnou část potrubí,“ uvedl stavbyvedoucí Václav Beránek. Ten nám také potvrdil, že dokud plyn unikal, byl uzavřen hlavní silniční tah městem.

Lidé z domů zhruba v okruhu padesáti metrů od místa úniku byli upozorněni a bylo jim doporučeno, aby budovy dočasně opustili. Stavbyvedoucí ale zároveň tvrdil, že se nejedná o žádnou velkou katastrofu a situace bude za chvíli vyřešena. Tomu nasvědčoval i fakt, že přímo nad dírou, kde bylo ještě před chvílí prasklé potrubí, si poklidně pokuřoval bagrista.

Naše redakce se vydala také do nedaleké základní školy. Školník klidně zalévající na zahradě trávník naznačoval, že zde žádná mimořádná opatření nebyla. „O úniku plynu jsme se dozvěděli, nebylo nám ale nikým sděleno, že bychom se měli evakuovat,“ řekla ředitelka Radka Očadlíková.

O situaci věděli i místní prodejci. „Mám tam kousek zaparkované auto, jak to bouchne, mám po něm,“ hrozila se Eva Kubánková z nedaleké prodejny obuvi. „Všechno se to stalo už kolem osmé ráno, teď už je to ale myslím vyřešené. Byla tady ale uzavřená cesta a prodejny ve vedlejším domě museli zaměstnanci a zákazníci opustit,“ doplnila.

To potvrdily i zaměstnankyně prodejny potravin, která je v domě hned přes ulici. „Ráno tu byli hasiči a požádali nás, abychom prodejnu uzavřeli a odešli. Teď už ale je zase otevřeno,“ řekla prodavačka Andrea Štenclová.

Martin Kůs, Klára Jarošová

Poznámka Tomáše Pustky: Uvěříme už úplně všemu?

Člověk má sklon věřit čemukoli. Úterní panika kolem úniku plynu v Hradci nad Moravicí mi silně připomněla příběh z počátku minulého století, který se udál v USA. Tehdy totiž Orson Welles uvedl v rozhlase svou hru o invazi z vesmíru nazvanou Válka světů.

Napříč Amerikou se ihned prohnala vlna strachu a úděsu, protože posluchači věřili všemu, co se v rozhlase řekne. V úterý jsme se zase mohli v rádiích doslechnout o evakuaci téměř celého Hradce. Ve skutečnosti to bylo pár lidí.

Moderátoři vysílali do světa zprávy o obrovském nebezpečí. Kouřící dělník nad místem, odkud měl plyn před chvíli unikat, však vypovídá o něčem jiném.

Celé město podle rozhlasových vln zasáhl dopravní kolaps a město je odříznuto. Šlo přitom zhruba jen o tři čtvrtě hodiny a zčásti odkloněnou dopravu. Jak se ukazuje, nebýt na místě dva naší kolegové, původním zprávám bychom uvěřili i my v redakci.

Většinou se tvrdí: nevěřme všemu, co se píše. Já bych to však obrátil: hlavně nevěřme všemu, co se říká. Mám obavu, že mi jednou někdo nakuká, že jsem o den dříve umřel. Co pak, až mu samozřejmě uvěřím? Nezbude mi, než si jít hledat místo k tichému odpočinku.