"Tři posádky zdravotnické záchranné služby zasahovaly v neděli 17. února odpoledne u nebezpečné otravy plynem v Opavě," uvedl k události mluvčí krajské záchranné zdravotnické služby (ZZS) Lukáš Humpl s tím, že na místo vyjely týmy rendez-vous a dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci.

"Patnáctiletá dívka byla blízkými objevena v koupelně, v níž se rovněž nalézal plynový spotřebič, v bezvědomí. Po příjezdu na místo události a vstupu do bytu, začalo záchranářům ihned alarmovat čidlo detekující přítomnost smrtelně nebezpečného oxidu uhelnatého. Po urychleném vynesení pacientky z nebezpečného prostoru, zahájili záchranáři poskytování přednemocniční neodkladné péče. Dívka se nalézala ve stavu přímo ohrožujícím její život, musela být zaintubována a převedena na přístrojem řízenou ventilaci. Po podání léků a dalších opatřeních ji pozemní posádky přepravily do nemocnice v Ostravě," popsal Humpl.

Ošetřit bylo podle jeho slov nezbytné také další čtyři osoby, které se v zamořeném prostoru nalézaly: dva chlapce ve věku 14 a 17 let, jedenáctiletou dívku a sedmačtyřicetiletého muže.

"Děti byly předány do péče dětského, muž interního oddělení opavské Slezské nemocnice. Stav ostatních čtyř pacientů se jevil jako lehčí, až středně závažný, všichni byli při vědomí," dodal mluvčí ZZS.

Na místě zasahovali také hasiči z opavské stanice. "Po příjezdu na místo události se již zdravotníci starali o jednu osobu v bezvědomí. Hasiči i přes probíhající přirozené odvětrání naměřili v koupelně koncentraci ve výši 130 ppm," komentoval zásah zastupující mluvčí hasičů Jakub Kozák.

"Hasiči pomohli záchranné službě s ošetřením dalších nadýchaných osob, měřili saturaci a podali kyslík k dýchání," uvedl s tím, že do nemocnice byli poté odvezeni všichni obyvatelé bytu.

"Zasahující jednotka v průběhu zásahu uzavřela přívod plynu do spotřebiče a vyloučila ho z užívání až do provedení odborné kontroly," řekl závěrem Kozák.

Oxid uhelnatý je hořlavý, bezbarvý, jedovatý plyn. Mezi hasiči bývá nazýván tichým zabijákem, není totiž ani vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku. Krví je pak roznášen po celém těle, vytlačuje kyslík a dochází k tragické otravě. Tento plyn zaujímá první místo mezi náhodnými otravami v Evropě.