Alespoň takové jsou aktuální informace z Městské nemocnice Ostrava, kde dotyčná podstoupila léčbu v hyperbarické komoře.

„Když ji k nám převáželi záchranáři, byla v ohrožení života. To už však neplatí. Její stav se zlepšil," uvedla pozitivní informace o stavu přiotrávené Opavanky tisková mluvčí ostravské nemocnice Magda Otáhalová. Zatím se jedná o poslední známý případ. V průběhu uplynulých dvou týdnů bylo na území celé České republiky evidováno hned osmatřicet podobných otrav, což je rozhodně alarmující číslo.

Opavská seniorka byla v sobotních večerních hodinách nalezena příbuznými ve vaně. Nacházela se v bezvědomí a ještě před příjezdem záchranářů jí byla poskytnuta základní první pomoc.

„Za poslední dobu jde asi o pátý případ v Moravskoslezském kraji. Takové zásahy nejsou pro nás jednoduché. Batohy záchranářů jsou vybaveny speciálním čidlem, které je zalarmuje, pokud je prostor intoxikovaný.

Důležité je okamžité odvětrávání a přenesení otráveného do místnosti, kde k intoxikaci nedošlo," popisoval tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Na vině jsou i plastová okna

V bytě sedmdesátileté seniorky bylo nebezpečného plynu skutečně dost, jelikož čidlo ohlásilo problémy už u vstupních dveří. Tento případ je srovnatelný s tím, k němuž mimochodem také v Opavě došlo zhruba v polovině října.

Tehdy se jednalo o osmačtyřicetiletého muže, jenž doplatil na závadu kombinovaného plynového kotle a rovněž v koupelně upadl do bezvědomí. Také on putoval do ostravské hyperbarické komory. Odhaduje se, že asi šedesát až devadesát procent otrav oxidem uhelnatým je spojeno s vadnými karmami.

„Podílí se na tom tři faktory. Lidé nenechávají prostory odvětrávat a odborně kontrolovat dané přístroje. Třetím problémem je nepatřičná šetřivost. Mnozí nechtějí vyměnit v mnoha případech zastaralé zařízení. Rizikovou skupinou jsou především senioři," poznamenal tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela, který vzápětí doplnil ještě jednu zajímavou skutečnost:

„Na vině jsou mnohdy plastová okna. Stará dřevěná byla přece jenom prodyšnější."

Otravy plynoucí zejména z karem jsou nejen pro hasiče palčivým tématem. I proto se dnes například na Vysoké škole báňské v Ostravě uskuteční konference s názvem Tiché nebezpečí v našem okolí. Česká asociace hasičských důstojníkem navíc iniciovala kampaň k detekci požárů a plynů, která je považována za unikátní projekt v rámci celé Evropy.

Hyperbarická komora

Hyperbarická nebo také tlaková či přetlaková komora Městské nemocnice Ostrava je jediným zařízením svého druhu na Moravě. Léčba ve stručném nástinu spočívá v tom, že pacienti dýchají stoprocentní kyslík za podmínek vyššího tlaku, než je tlak atmosférický.

„Spádová oblast je pro nás obrovská – od Jihlavy až po Třinec. Ročně se u nás léčí čtyřicet až padesát pacientů ve spojitosti s otravami," vysvětloval primář Centra hyperbarické medicíny ostravské nemocnice Michal Hájek a ještě dodal: „Pacienti do komory vstupují s kvalifikovaným zdravotnickým personálem. Zůstávají zde dvě hodiny. Většinou to absolvují dvakrát nebo třikrát. Záleží na jejich zdravotním stavu."

Důvody, proč jsou do Městské nemocnice otrávení pacienti přiváženi se různí, třebaže drtivá část doplatila na plynový kotel. „Měli jsme tady i případy lidí, kteří se otrávili třeba při hoření krbu. Léčili jsme také strážného jednoho objektu, jenž si v autě přitápěl propanbutanovým topidlem.

Nesmím opomenout ani otravy pojící se s benzínovými spotřebiči používaných v uzavřených prostorách. Konkrétně třeba s čerpadly," poznamenal na závěr primář Michal Hájek.