Toho jen několik minut před tím našla devětapadesátiletá žena v bezvědomí. Muž byl předtím ve vaně. A zřejmě se přiotrávil zplodinami z vadné karmy. Teď je na interně Slezské nemocnice, ale naštěstí v ohrožení života není.

Stačí čtvrthodina a nikdo vás neprobudí

Opavan měl štěstí. Podle odborníků stačí okolo čtvrt hodiny pobytu v místnosti, aby v běžně veliké koupelně člověk zemřel otrávením. Při nižší koncentraci nebo větší místnosti se samozřejmě doba prodlužuje.

Nejčastěji je na vině závada na plynové karmě používané k ohřevu vody. Ty jsou sice zpravidla vybaveny komínem, ale když není v pořádku ani on, je to špatné. Když netáhne, škodlivé spaliny se vracejí zpátky přímo do místnosti.

Loni čtrnáct případů

Své o tom vědí i záchranáři. Podle tiskového mluvčího Lukáše Humpla jen za uplynulý rok zasahovali lékaři na Opavsku u čtrnácti případů, kdy se člověk nadýchal zplodin. „Jeden pacient se přiotrávil v sebevražedném úmyslu a při jednom z případů se z karmy přiotrávily hned tři osoby najednou,“ připomněl některé události Humpl.

Nezanedbávejte revize

Prevence je přitom jednoduchá pravidelně větrat a nezanedbávat revize. „Kontrolovat karmu a další plynová zařízení je potřeba alespoň jednou ročně, plynové rozvody pak alespoň jednou za tři roky,“ říká revizní technik opavské společnosti Dav plyn.

Jeho zkušenost říká, že řada lidí to dělá pravidelně, ale je stále hodně takových, kteří to nedělají vůbec nebo maximálně v případě, když zjistí problém. Častou námitkou je také cena. Přitom revize spojená s vyčištěním stojí mezi pěti až šesti stokorunami, záleží ale na okolnostech a počtu kontrolovaných zařízení.

Karmy životu nebezpečné

Za revizi plynových spotřebičů zodpovídají sami nájemníci, za plynové rozvody a komín pak majitel domu. Podle Anety Červenkové, tiskové mluvčí Občanského sdružení majitelů domů, je nejhorší situace ve staré zástavbě. Zde jsou kouřové cesty často neudržované a byty zůstávají vybaveny starými karmami. „Je nutné si uvědomit, že vyhráno ale nemají ani majitelé nových karem. Stačí, aby se zacpal spalinami výměník, a škodlivé látky mohou unikat přímo do místnosti,“ varuje.

A příklady z praxe jsou varující. Předloni se majitel dozvěděl, že v komíně je mrtvý pták až poté, co se vrátil z nemocnice po přiotrávení a nechal karmu a komín prohlédnout.