Ptáte se, proč by tomu tak mělo být? Hlavním aspektem je její věk. Čtrnáct let, své vrstevnice poráží o parník. Navíc zdolává i muže a za těmi nejlepšími dokonce nezaostává o moc. To je skoro až neuvěřitelné.

Posuďte sami. Poslední úspěchy Solské shrnul její trenér Petr Kopřiva. „Nedávno absolvovala Mistrovství České republiky žactva v Hlučíně, kde vyhrála všechno, co se dalo. Největší úspěch se dostavil na pěti kilometrech. Zvítězila ve své kategorii a porazila i kluky. Špičkový výsledek za 1,19 hod“ načal vyprávění Kopřiva.

Zanedlouho přišel na řadu další díl Českého poháru v dálkovém plavání na Lipně.A nebyla by to Adéla Solská, kdyby si opět nevedla výtečně. „Plavala tři a pět kilometrů opět s dvěmA vítězstvími ve své kategorii. Startovala v sedmdesátičlenném poli a celkově doplavala na trojce sedmá a na pětku první coby žena. Čas byl famózní - 1,09 hod.

Nejlepší plavci závod absolvovali v čase 1,05 hod. Rostislav Vítek to plave za 1,04 hod, což je borec, který se účastnil olympiády. Adéla první dva tři kilometry dokázala konkurovat nejlepším. V tomhle má obrovský potenciál,“ pokračoval trenér Solské.

Nyní již nadějná opavská plavkyně vzhlíží k dalšímu velkému podniku. „Od září začínáme přípravu na Evropský pohár v Chorvatsku. Plave se ve slané vodě, takže bude potřeba se připravit na specifické podmínky. Přes zimu je poté důležité udržet formu na 800 a 1 500 m, zaplavat dobrý výsledek na mistrovství České republiky, dostat se do reprezentace, protože od příštího roku Adéla přechází do dorostenek,“ vysvětlil Kopřiva a ještě se rozhovořil o velkém potencionálu své svěřenkyně:

„Když dokáže plavat s naší úzkou špičkou.A to nemluvím jen o ženách, nýbrž i o mužích. Osobně znám Rosťu Vítka a to je motor. To snad ani není člověk. Má přezdívku ryba a Adéla bude asi delfín (smích – pozn. red.).“

Petr Kopřiva dále dokládá, že mladším plavkyním se na delších tratích skutečně daří. „Na olympiádě jsem sledoval holky, kterým bylo patnáct, šestnáct let a plavaly 800 a 1 500 m. Bylo vidět, že tenhle věk na takové tratě sedí. Tyto závodnice pak přechází na dálkové plavání,“ konstatoval a celý rozhovor zakončil krátkou sondou do podoby tréninků Adély Solské.

„V hlavním přípravném období od září do června se trénovalo dvakrát denně společně se suchou přípravou. Kompenzační a kondiční cvičení, posilování, strečink apod. Momentálně je příprava specifičtější. Ve vodě trénujeme techniku. Chce to, aby si nyní Adéla i trochu odpočinula.

Připravujeme se na konkrétní závody. Zahrnujeme do toho i sporty mimoplavání. Například kolo. Adélu čekají i dvě vyloženě plavecká soustředění,“ uzavřel trenér nadějné plavkyně.

(dus)