Pardubický republikový šampionát v dálkovém plavání na trati dlouhé pět kilometrů zvládla ze všech dorostenek nejrychleji. Další ocenění sbírala nedávno v Olomouci, kde ve stejné kategorii vyhrála kraulařskou čtyřstovku a osmistovku.

Třetí prvenství v hanácké metropoli vybojovala v polohovém závodě na 400 m. Poslední velký úspěch zaznamenala doma v rámci Velké ceny Opavy. Tam opanovala dvoustovku motýlka. Jednoduše parádní výkony.

„Adéla je ve formě. Není sprinterka. Její tratě jsou od 200 metrů nahoru. Nyní už bude trénink směřovat k závodům v dálkovém plavání,“ prozradil její kondiční trenér Petr Kopřiva.

Patnáctiletá Adéla Solská se také připravuje pod vedením Klubu plaveckých sportů Opava, kde má tréninky na povel Libor Kellner. „Starám se o suchou přípravu, ale jak již bylo zmíněno, soustředíme se na dálkové plavání. Plavali jsme například šedesátiminutovku, aby si Adéla mentálně zvykla na delší tratě. Zanedlouho ji totiž čekají první podniky Českého poháru.

Pátého června se zúčastní plaveckého maratonu v Letovicích. O týden později jede do Mělic u Přelouče. Startovat bude na desítce nebo patnáctce, což je velká porce kilometrů,“ pokračoval Kopřiva. Potvrzením toho, že Adéla Solská se pomalu ale jistě stává skutečnou špičkou mezi dorostenkami, je i její zařazení do Střediska centra mládeže.

Tam se mladí sportovci dostanou za zásluhy, kterých má opavská plavkyně na svém kontě dost a dost. V dorostenecké kategorii je přitom teprve od tohoto roku. V SCM (Středisko centra mládeže – pozn. red.) už absolvovala dvě vydařená soustředění.

„První se konalo v Nymburce, kde jsem za týden naplavala okolo 70 až 75 km. Nedlouho poté jsem obdržela pozvánku na další, ale tentokrát zaměřené na dálkové plávaní, do Pardubic. Jednalo se teprve o druhý ročník dálkového SCM. Zde jsem naplavala asi 60 kilometrů. V Pardubicích se mi strašně moc líbilo. Hned bych jela znova,“ doplnila Adéla Solská, kterou v létě čeká velmi nabitý program.

„O prázdninách se chystám absolvovat několik závodů na volné vodě, které budou hodně vyčerpávající a náročné. Pokusím se o co nejlepší konečné umístění,“ podotkla.

„Chtěla bych poděkovat škole a všem trenérům, že mě podporují v tom, co mě baví a kde dělám všechno pro to, abych byla nejlepší. Poděkování patří také sponzorům, Pavlu Ochontskému, a hlavně rodičům.“

Se závěrečným resumé přispěchal i Petr Kopřiva. „Adéla na sobě tvrdě maká. Ve škole má mít do konce května uzavřenou klasifikaci, aby se mohla věnovat tréninku. Je cílevědomá a ví, co chce,“ uzavřel.

Petr Dušek