Pod vedením Klubu plaveckých sportů se o přípravu stara trenér Libor Kellner, s nímž úzce spolupracuje Petr Kopřiva. Ten má na starost především kondici. „Libor Adélu trénuje odpoledne. Společně sestavujeme tréninkové plány,“ objasnil právě Kopřiva.

A určitě i výborná součinnost těchto dvou mužů tvoří odrazový můstek ke skvělým výsledkům. Vždyť Solská letos absolvovala okolo osmi závodů a nevedla si vůbec špatně. Sama má největší radost z úspěchu na mistrovství České republiky žactva v Hlučíně. Tam se jí podařilo vyhrát všechno.

„Jedná se o super výsledky. Ani to snad nemohlo být lepší,“ popisuje vycházející hvězda opavského plavání.

Její kondiční trenér vzápětí doplňuje: „Stejně staré kluky nechávala klidně i tři sta metrů za sebou. Celkově můžu říct, že sezona to byla povedená. Zvlášť vzhledem k jejímu věku.

K plavání má ideální propozice. Je sice malá, což je trošku nevýhoda. Každopádně si jde za svým a je velmi cílevědomá.“ Najdou se však i věci, na nichž by bylo možno zapracovat. „Někdy jí schází větší pozornost a soustředěnost. Musíme také zapracovat na startu při závodech na 800 metrů v bazénu. Ze začátku to přepálí a rychle se zakyselí. Musí si správně rozvrhnout síly. Tohle je však o zkušenostech. Stále je to mladá závodnice,“ pokračoval Petr Kopřiva.

Obrovským mezníkem v dosavadní kariéře Adély Solské bylo zařazení do tzv. Střediska centra mládeže (SCM – pozn. red.). Zde se pracuje s nadějnými mladými plavci, pro něž se účast v SCM později může stát vstupenkou do reprezentace.

„Nedávno jsem pod vedením trenérů z Ostravy Jana Paly a Libora Kohuta absolvovala v Nymburce týdenní soustředění. Bylo to náročné, za den jsem naplavala 12 kilometrů,“ přiblížila Solská, kterou na přelomu nového roku čeká důležitý výkonnostní přechod.

„Půjde do dorostenek. Samozřejmě je to velký skok. Je to o větší síle. Musí zamakat i na technice. Co se této problematiky týče, tak spolupracujeme s Petrem Wolfem ze Slezanu, kterému patří velký dík za to, že s Adélou každou středu trénuje a piluje technické nedostatky,“ posunul se dál v rozhovoru Petr Kopřiva.

Adéla Solská se v těchto dnech a týdnech plně připravuje na prosincové MČR. „V září měla volno. Člověk potřebuje na nějaký čas sport úplně vypustit z hlavy. Před sebou má poslední závod v žactvech, na který je však ještě třeba splnit limit, což by neměl být problém.

V další sezoně bychom se rádi soustředili na 800 m v bazénu a 3 potažmo 5 kilometrů v dálkovém plavání. V blízké době je pro ni reálné se udržet v SCM a poté se dostat také do reprezentace,“ zauvažoval kondiční trenér Adély Solské.

Je až neuvěřitelné, že při školních povinnostech tato čtrnáctiletá plavkyně vše zvládá s velkou noblesou. Petr Kopřiva však na závěr říká: „Během týdenního soustředění v Nymburce naplavala 60 km. Za stejnou dobu v Opavě absolvuje poloviční porci. Abychom docílili stejné zátěže, musela by mít Adéla individuální školní program. Ale tohle je jen teorie.“

Petr Dušek