Tým OpavaNet / Salomon / Accom maximálně za devět dnů urazí 820 kilometrů, přičemž projde celým kostarickým státem od pobřeží Pacifiku k pobřeží Karibiku. Vzhledem k tomu, že Tomáš Petreček se se svými parťáky bude pohybovat v různých nadmořských výškách od hladiny moře až do 3 800 m n. m, je třeba se důkladně věnovat aklimatizaci.

Ihned po příletu do hlavního města Kostariky San José se celá skupina vydala do vnitrozemí. Konkrétně do San Gerardo de Rivas, kde se ubytovala v hotelu Roca Dura přímo uprostřed džungle. Během prvního tréninkového dne se dostali až do výšky 2 100 metrů nad mořem.

„Zhruba od 17.30 místního času je tma, což znamená, že nás čekají dlouhé, přibližně dvanáctihodinové závodní noci," uvedl jeden z členů týmu Jaroslav Krajník.

Petreček a spol. nelenili ani druhý den v džungli, kdy si udělali „menší výšlap" na nejvyšší vrchol Kostariky, 3 820 metrů vysoké Caro Chirripo, které je zároveň druhou nejvyšší horou Střední Ameriky. „Vyšli jsme v osm ráno. Po pěti hodinách ostré chůze jsme již stáli na vrcholu obklopeni mlhou. Seběh dolů trval asi tři hodiny dvacet minut," pokračoval Krajník.

Pro Tomáše Petrečka, jenž letos zdolal v Asii dvě osmitisícovky, to nejspíš nebyla kdovíjak náročná cesta, ale i on podobně jako zbytek týmu si musel projít tím správným aklimatizačním šokem. Česká stopa na Caro Chirripu zůstala i po odchodu naší skupiny. Tomáš Vaněk totiž na vrcholu hory vztyčil vlajku České republiky.

Novinky a průběh mistrovství světa v Adventure Race, které startuje už v pondělí, můžete sledovat na internetových stránkách Tomáše Petrečka: tomaspetrecek.cz.

Petr Dušek