Zatím ještě není zdaleka nic jistého, ale cílem by se měla stát osmá nejvyšší hora světa Manaslu, která měří 8 156 metrů. Je tedy přibližně o deset metrů nižší než Dhaulagiri, již se pokoušel zdolat letos na jaře. „Zatím jde jen o jakýsi nástin. Nic není definitivní. Měl by jet Petr Mašek a možná s námi odcestuje také Libor Uher," vysvětloval Tomáš Petreček.

Manaslu se hodně podobá právě Dhaulagiri. Opavský extrémní sportovec má o motivaci postaráno. Letos se jim totiž vrchol sedmé nejvyšší hory nepovedlo zdolat. Nyní se nabízí nová šance. „Manaslu nám byla doporučena. Je to hodně zajímavé místo. Nachází se v blízkosti Annapurny. Technicky je velice podobná Dhaulagiri. Jsou zde však příhodnější klimatické podmínky. Také cenově je dostupnější," pokračoval Tomáš Petreček.

Na osmitisícovkách jde mnohdy o zdraví, ne-li rovnou o život. Těžkých pasáží na Manaslu najdeme hned několik. „Himálaj je obecně nebezpečný. Na Manaslu to nebudeme mít jednoduché například ve střední pasáži," mínil. Expedice by měla z republiky odletět koncem března. V Asii by se pak měla zdržet po dobu dvou až tří měsíců.

Velice důležitá je fyzická příprava. „Budeme trénovat obdobně jako loni. Chystám se vyběhávat Lysou horu s barely vody, které váží okolo patnácti až dvaceti kilo. Je to kvůli tomu, abychom si zvykli na zátěž, kterou poneseme nahoru," upozorňoval Tomáš Petreček a doplnil: „O naší výpravě bychom měli mít jasno do konce prosince. Je to z toho důvodu, aby se všechno zavčas domluvilo s agenturou a podobně."

Extrémní sportovec z Opavy momentálně pilně trénuje na zimní mistrovství Evropy v Adventure Race, které se během ledna uskuteční v Polsku. Právě na zemi našich severních sousedů nemá Tomáš Petreček moc dobré vzpomínky. Při letošních silných mrazech šel jeho tým z extrému do extrému.

„Hodně se na tento podnik soustředíme. Když jsme byli v Polsku naposledy, závod nebyl tak náročný a dlouhý. Závodit ovšem v minus třiceti bylo něco. Nejtěžší to bylo při jízdě na kole, kdy nedocházelo k dostatečnému prokrvení dolních končetin," uzavřel.

Petr Dušek