Dvě účastnice mezinárodní soutěže agility I.M.C.A., pětadvacetiletá zpracovatelka dat Radka Fojtíková a dvacetiletá studentka Gabriela Hroteková z Opavy, se poslední srpnový víkend vydaly do italského města Voghera, kam jely se svými psy zkusit štěstí v soutěži I.M.C.A.

„Jedná se o mistrovství světa bezpapírových psů a kříženců, ale mohli se zúčastnit i papíroví,“ vysvětlila blíže Radka Fojtíková.

První cena putuje do Opavy

Radka a její čtyřletý bígl Charlie zvítězili v soutěži družstev. „Když jsme běželi družstva, bylo to dost napínavé a do poslední chvilky jsme nevěděli, jestli jsme vyhráli, nebo ne. Pak na nás mávla Barča Engstová, která se o nás velice dobře starala a utíkala pro vlajku. Mávala velkou vlajkou a běžela s námi vítězné kolečko,“ popisuje své zážitky z vítězství Radka a dodává, že atmosféra byla naprosto skvělá a vehnala jí slzy do očí.

Své družstvo si nemůže vynachválit. „Měli jsme úžasné družstvo, týmová práce fungovala na jedničku. Běhali jsme jako jeden muž,“ zmínila čerstvá vítězka, která je nadšená o to víc, protože překvapila své rodiče.

„Bígl je tvrdohlavé zvíře, rodiče si myslí, že je to hloupý pes, který na to nemá, ale my jsme to dokázali a natřeli všem,“ dodala. Podobně se radovala také Gabriela Hroteková, která se se svou šeltií Faustem umístila na druhém místě v jednotlivcích.

„Atmosféra byla úžasná, přála bych to zažít každému. Všechno bylo nádherně zorganizované a bylo výborné porovnat se s ostatními zúčastněnými státy, protože každý běhá jinak,“ vzpomíná Gabriela se slovy, že zažila velký nápor na city a nervy. Jako výhodu vidí také to, že se blíže seznámili s ostatními členy české reprezentace, které dříve neznali.

Příprava před závody se nesmí podcenit

Před závody se musely dívky připravit. „Dva měsíce před mistrovstvím jsme cvičili více, naše trenérka Martina Wasserbauerová se nám hodně věnovala, měli jsme individuální tréninky zaměřené na techniku, náběhy do slalomu, rozlišovačky a zóny. Pilovali jsme to, v čem jsme si nebyli jistí,“ shodují se obě účastnice závodů.

Agility přináší oběma děvčatům hlavně pohyb a uklidnění nervů. „Mám radost z pohybu, vidím v agility nejen naplnění volného času, ale také sebenaplnění,“ vysvětluje Gabriela. Agility se obě dívky věnují čtyři a půl roku. „Trénujeme dvakrát týdně, chci agility věnovat každou volnou chvíli. Když mám možnost, jdu si zatrénovat,“ zmínila Radka.

Kříženci jsou také skvělí

Na otázku, který pes je pro agility nejvhodnější, nenajdeme přesnou odpověď. „Každé plemeno může běhat agility, ale nejvhodnější jsou ovčácká plemena,“ myslí si Gabriela. „Skvělý je také kříženec, je naprosto vděčný,“ doplnila Radka Fojtíková s tím, že běhá každý pes a že je to báječný pocit běhat se svým pejskem, jenž nadšeně splňuje povely, které dostane.

Správná motivace? Třeba točený salám

Aby pes dobře běhal, potřebuje motivaci. „Pro Faustíka je největší odměna samotné běhání, miluje to. Největší motivace pro něj je to, že může jít znovu na start,“ prozradila Gabriela Hroteková. Naopak bígl Radky Fojtíkové považuje za největší odměnu točený salám, sýr, sušené plíce. Zkrátka jedině jídlo. Tajemství úspěchu spočívá také v důsledné výchově, přísnosti, ale samozřejmě v spravedlivosti.

V závodění budeme pokračovat

Co plánuje mistryně do budoucna? „Určitě chci trénovat dál a makat na tom, ať se můžu zúčastnit dalších takových soutěží, nejen s Čarlíkem, ale i s Bladem. Což chce hodně času a úsilí. No a hlavně zdraví jak mého, tak pejsků, na čemž lpím nejvíc. Běhám přece hlavně pro radost,“ podotkla Radka Fojtíková.

Také Gabriela Hroteková má v plánu dál závodit a dostat se na oficiální mistrovství světa FCI pro psy s průkazem původu. Ráda by začala závodit rovněž se svým druhým psem, border kolií. Obě děvčata jsou moc vděčná své trenérce Martině Wasserbauerové. „Patří jí velký dík. Vážíme si jí nejen jako trenérky, ale také jako člověka. Je úžasná a jsme rádi, že ji máme v Opavě,“ vyjádřily svůj dík.

Co je to agility? Parkúr pro psy

Určitě všichni znáte koňský parkúr, kde jsou na vyhrazeném prostoru umístěny skokové překážky, které jezdec s koněm absolvuje v předem určeném pořadí. Jak se dočteme na webových stránkách věnovaných agility, tento sport vznikl v Anglii kolem roku 1978.

Psi jsou však mnohem pohyblivější než koně, takže kromě klasických skokových překážek mají v parkúru zařazen i slalom, kladinu, šikmou stěnu, houpačku, skok daleký, proskokový kruh, pevný a látkový tunel.

Dalším, poměrně podstatným rozdílem je to, že psovod na psovi nesedí jako jezdec na koni, ale běží vedle něj. Pes nemá vodítko ani obojek a psovod jej ovládá pouze slovními povely, vlastním pohybem a ukazováním. Vzájemný dotek psa a psovoda se hodnotí jako chyba. Agility mohou běhat voříšci i čistokrevní psi a spolu s nimi děti, mládež, dospělí, ale i důchodci, a to na celém světě.

Psi jsou rozděleni do tří kategorií podle jejich kohoutkové výšky. Tento sport lze provozovat pro zábavu, ale také jako vrcholový sport, který má své mistrovství světa. Cvičiště, na kterých se agility provozuje, jsou zaregistrována v Klubu agility České republiky jako oblastní skupiny agility.

Pokud máte zájem agility se svým psem v Opavě vyzkoušet, máte možnost navštívit tréninky oblastní skupiny Katmaj Opava. Pod vedením zkušené trenérky Martiny Wasserbauerové se dozvíte, jak začít s agility, ale také jak vést pejska k poslušnosti.

(luc)