Ve světě jsou unikátem jsou jediným tandemem s nevidomým, který vyjíždí na ultramaraton. Sedmý ročník závodu 1000 Miles Adventures započne ve tři hodiny odpoledne v nejvýchodnější slovenské obci Nová Sedlica.

Odtamtud závodníci na kolech, koloběžkách nebo na vlastních nohou vyrazí na západ České republiky. Zájemci si mohou zvolit i poloviční trasu, Opavané Aleš Procházka a Václav Fišer se však na tandemu chtějí probojovat až do tisíc mil vzdáleného cíle.

Vloni opavská dvojice svou cestu ukončila ve druhém záchytném bodě, protože by ve třicetidenním časovém limitu nestihla dojet až do cíle. „Letos ale chceme pokořit celých tisíc mil," říká odhodlaně pilot tandemu Aleš Procházka, který přišel s nápadem závodu se zúčastnit.

Den před startem si však cyklisté neodpočinou. „Naopak se teď rychle a zběsile připravujeme," vtipkuje Aleš Procházka. Na cestě je totiž mohou potkat nepříjemnosti, na které je lepší se přichystat. „Jízda na dvojkole je o dost náročnější než na běžném kole," vysvětluje závodník.

Kromě zranění se na drsné trase ultramaratonu můžou setkat třeba s poruchou tandemového kola, jako tomu bylo i v loňském roce. V noci nejspíš dvojkolo řídit nebudou. „Uvidíme, jaké bude počasí. Minulý rok jsme v noci nejezdili, protože pořád pršelo a bylo by to nebezpečné," komentuje Aleš Procházka.

Přespávat nebudou v penzionech, ale v přírodě, jelikož je to pro ně časově i finančně výhodnější.

Novinky z ultramaratonu si fanoušci stejně jako vloni budou moci přečíst na facebookové stránce organizace TJ LOS Opava Blind Sportsmen Opava Czech Republic.

Dominika Sladká