Porazit ho dokázal pouze absolutní vítěz závodu, třiatřicetiletý Ostravan Aleš Velička. Jak řekl před závodem ludgeřovický starosta Daniel Havlík, patnáctikilometrový závod by měl navázat na kdysi velmi populární Ludgeřovickou dvacítku.

Nastart hlavního závodu se postavila padesátka běžkyň a běžců, mezi nimiž nechyběly ani dresy polských oddílů. Karty pro vítěze se rozdávaly od samotného startu. Chvíli po něm šel do čela Petr Wala (SAK Ložiska Karviná) s Alešem Veličkou (X-AIR Ostrava) a udělali si mírný náskok před další dvojicí, ve které byl právě opavský strážník Aleš Zajíc (SK MP Opava) a Stanislav Najvert (Fialové kobry).

Taktizovat se začalo už přibližně na třetím kilometru. V prvním, delším stoupání Velička odběhl Walovi, který začal ztrácet tempo a po sedmi kilometrech se nechal předběhnout i Zajícem a Najvertem.Vdalším stoupání ale využil své skvělé kondice právě Aleš Zajíc, když přidal, a vytvořil si tak náskok, který pro něj znamenal vítězství v kategorii.

Minutovou ztrátu na Veličku ale už smazat nedokázal. Na třetím místě pak cílovou branou proběhl Wala půl minuty před Najvertem. Ženám tentokrát kralovala Polka Natalia Pszczólka, hájící však barvy MKSeitl Ostrava. Ludgeřovická trať nabízí běžcům jak klasickou krosovou část, tak i téměř městský běh po asfaltu.

První a poslední dva a půl kilometru vedou přímo Ludgeřovicemi, chvíli dokonce po hlavní silnici, zbytek ale nabízí lesní cesty v hezkém prostředí okolního lesa. Kdo by ale čekal rovinu, bude zklamán. Jsou zde tři poměrně dlouhá stoupání a k tomu několik kratších. Pořadatelé označili na trati každý kilometr, takže běžcům nechyběl přehled, a mohli si své síly rozložit podle zvolené taktiky.

Pořadatelé nezapomněli ani na teplý čaj v cíli a k chuti všem přišly upečené buchty, kterých bylo na stolech, co hrdlo ráčilo. Jak se mezi účastníky neslo, pořadatelé odvedli velmi dobrou práci, za což budou určitě v budoucnu odměněni ještě větší účastí běhumilných.

Výsledky
1. Velička Aleš (kat. A, X-AIR Ostrava) – 0:54:18
2. Zajíc Aleš (kat. B, SK MP Opava) 0:55:28
3. Wala Petr (kat. A, SAK Ložiska Karviná) 0:56:32