Ve dnech 4. a 5. července čekaly atlety Sokola Opava boje na republikovém mistrovství v Táboře, kde měli Slezané hned několik želízek v ohni. Mistrovský titul získal běžec Jakub Holuša na osmisetmetrové trati, kterou zdolal v čase 1:50,86 minuty.

Konalo se také mezistátní utkání dorostenců do sedmnácti let, ve kterém se potkala Česká republika s Maďarskem. Klání proběhlo 2. července v maďarském Györu. Českou republiku zde úspěšně reprezentoval Marek Lukáš, který se prezentoval vítězstvím v oštěpu slušným výkonem v hodnotě 63,58 metru.

Dále se zde z Opavanů představili bronzoví tyčkaři Jakub Šimeček za výkon 420 centimetrů a Petra Kozelková, která překonala laťku ve výšce 330 centimetrů. Také trojskokan Lukáš Kunc čtvrtým místem v trojskoku po výkonu 13,71 metru rozhodně nezklamal.

V uplynulých dnech bylo na programu také mezistátní utkání juniorů do devatenácti let, na němž startovalo mimo českých atletů ještě Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko. To proběhlo již 10. června a z atletů Sokola Opava se jej účastnili tři zástupci.

Lucie Ondraschková byla dvakrát druhá v dálce za šestimetrový skok a v trojskoku za výkon 12.48 metru. Filip Jalový byl druhý na trati 1500 metrů, kterou proběhl v čase 4:03,65 minuty a tyčkař Robin Weiss byl pátý, když se přehoupl přes 425 centimetrů.

Obrovského úspěchu dosáhla teprve sedmnáctiletá atletka Sokola Opava Nela Zabloudilová, které se povedlo splnit nominační limit pro olympijské hry tělesně postižených, které se budou konat v průběhu září v čínském Pekingu. Mladá závodnice uspěla dokonce ve dvou disciplínách, a to v kouli a v disku.

Zabloudilová závodí v kategorii chodících Spastic-handicap. Jejím trenérem je Josef Heim, který s ní podstoupil více než dvouletý dril v areálu Tyršova stadionu v Opavě.

Jeho svěřenkyně se věnuje rovněž dalším sportům, kupř. cyklistice. V té se již úspěšně účastnila Mistrovství ČR v Chrudimi. Také absolvovala v rámci přípravy na LOH řadu atletických mítinků pro tělesně postižené v Polsku, Německu a v Holandsku.

Velmi kvalitní výkony předvedla třeba v Berlíně, kde obsadila třetí místo v kouli po výkonu 9,04 metru, a v oštěpu. V této disciplíně obsadila sedmé místo, když poslal své náčiní do vzdálenosti 17,87 metru. Příprava i s mítinky v kvalitní konkurenci byla úspěšná, o čemž svědčí zařazení do reprezentačního výběru ČR pro paralympijské hry v Číně.

Na Mistrovství republiky v Brně vybojovala Nela Zabloudilová bronzovou medaili mezi ženami, když vrhla koulí 8,30 metrů a diskem hodila 16,24 metrů. Prezentovala se také v hodu oštěpem výkonem 16,74 metru.