Mírná zima ukázala, že výchova závodníků od žákovského věku k vrcholové výkonnosti je možná i ve skromných podmínkách Opavy. Budování základny atletů na ZŠ Englišova přináší své ovoce. Po výborných výkonech Jana Kudličky v začátku sezony, kdy překonal rekord malé opavské tělocvičny 521 centimetrů z dvanácti kroků, překvapivě lehce překonal devět let starý Ptáčkův český rekord juniorů. Posunul jej poprvé už v bratislavské hale na mistrovství Moravy o pouhý jeden centimetr na hodnotu 541 centimetrů. Týden nato v pražské atletické hale ve Stromovce proběhlo v termínu 9. až 11. února 2007 mistrovství republiky ve víceboji. Atleti Sokola Opava zde získali hned čtyři medaile. Jan Kudlička zvítězil v kategorii juniorů v novém českém rekordu 5 761 bodů.

V kategorii juniorek obsadila druhé místo Lucie Ondraschková a třetí místo Katka Musilová. Mezi žáky skončil na třetím místě Martin Kuča ze sportovních tříd Základní školy Englišova. V sobotu 17. března a v neděli 18. března se v Praze uskutečnilo halové mistrovství republiky dorostu a juniorů. Atleti Sokola Opava získali patnáct medailí a byli nejúspěšnějším oddílem tohoto mistrovství. Jan Kudlička vytvořil další halový český rekord juniorů ve skoku o tyči výkonem 542 centimetrů a vyhrál také skok daleký. Další zlaté medaile získali Jakub Holuša v běhu na 1 500 metrů a rovněž na trati dlouhé 3 000 metrů v kategorii juniorů. Petr Vaněk nechal za sebou všechny soupeře v běhu na 400 metrů juniorů a Petr Rucký na trati dlouhé 1 500 metrů v kategorii dorostenců.

Úspěchy potvrdila Karolína Holušová, která zvítězila v běhu na 1500 metrů dorostenek. Bodovala také štafeta juniorů na čtyřikrát dvě stě metrů ve složení: Vaněk, Holuša, Hudeczek a Kudlička. Stříbro vybojoval Petr Rucký na 3 000 metrů dorostenců a Petra Kozelková v tyči dorostenek. Lucie Ondraschková se poté radovala hned dvakrát, když byla suverénně nejlepší v dálce a v trojskoku juniorek. Třetí místo na trati dlouhé 1 500 metrů a stejné umístění na dvojnásobné délce jsou velkým úspěchem pro Marii Drösslerovou. Poněkud překvapením je bronz pro Markétu Smoleňovou v kouli dorostenek. Na závěr halové sezony seniorských atletů proběhlo v jediné české atletické hale ve dnech 24. až 25. února republikové mistrovství mužů a žen.

Atleti opavského Sokola zaznamenali opět historický úspěch. Devatenáctiletí junioři Jan Kudlička a Jakub Holuša v konkurenci našich nejlepších závodníků získali dvě stříbrné medaile. Jan Kudlička v nejkvalitnějším závodě historie, klání v tyčkařském sektoru po vyrovnaném boji skončil za Ptáčkem nakonec jen těsně druhý výkonem 543 centimetrů. Stříbrnou pozici udržel před dalším opavským odchovancem Balnerem, který si domů odvezl bronzovou medaili. Jakub Holuša v taktickém závodě získal rovněž druhé místo časem 4:02,96 za Bartůňkem z Kroměříže.

Na jaře se konalo také halové mistrovství republiky žactva. To ve dnech 3. a 4. března uzavřelo halovou sezonu této mládežnické kategorie. Pro všechny oddíly to byla možnost prezentace práce s žáky v celorepublikovém měřítku. Opavský Sokol se předvedl doslova na jedničku. Čtyři zlaté medaile získali Daniel Vaculík ve výšce a kouli, Martin Kuča v tyči a štafeta 3 x 300 metrů ve složení Horák, Opravil, Honka. Bronz vybojovala Barbora Nováková v kouli a na sprinterské trati 50 metrů byl třetí také Jakub Horák. Mistrovství republiky v přespolním běhu ve Frýdku–Místku skončilo úspěchem běžců ze skupiny trenéra Škrabala. V běhu na 6 000 metrů juniorů zvítězil Jakub Holuša časem 21,16 minut a v běhu dorostenek na 3 000 metrů byla druhá Karolína Holušová časem 12,11 minut.

Začátek letní sezony na dráze se díky dobrému startu opavských družstev vydařil. V letním programu je vrcholem Mistrovství Evropy juniorů v holandském Hengelo, kam se nominovali čtyři opavští atleti, a to Jan Kudlička v tyči, Jakub Holuša v běhu na 3 000 metrů překážek, Petr Vaněk, se kterým počítáme pro štafetu na trati čtyřikrát čtyři sta metrů, a Lucie Ondraschková ve skoku do dálky. Tím bylo trochu poznamenáno i vystoupení oddílu na republikovém mistrovství mládeže, které se konalo 23. června na Kladně a na mistrovství republiky dospělých v Třinci. Jakub Holuša, kterého vede trenér Škrabal, reprezentoval českou atletiku na Evropském poháru družstev ve Finsku, kde běžel 1 500 metrů a skončil na třetím místě výkonem 3:57,20 min. Má tímto splněn limit na mistrovství Evropy i v doplňkové disciplíně, kterou pro něj běh na 1 500 metrů je, což svědčí o jeho dobré formě.

Jan Kudlička bojoval s evropskou juniorskou špičkou v tyči 23. června na mítinku v Mannheimu, kde vyhrál výkonem 540 cm. Pod vedením trenéra Lesáka splnil limit na mistrovství Evropy juniorů také v dálce výkonem 755 centimetrů, ale na doporučení kouče dá přednost tyči. I bez těchto dvou opor dopadlo mistrovství republiky v kategorii juniorů a dorostu pro atlety Sokola Opava úspěšně. Zlaté medaile juniorů Vaňka na trati 400 metrů a Ondraschkové v dálce jsou potvrzením formy před mistrovstvím Evropy juniorů. Lucie Ondraschková byla navíc druhá v trojskoku. V dorostu byla zlatá v běhu na 1 500 metrů Karolína Holušová, sestra Jakuba Holuši. Stříbro Komára v oštěpu, Kozelkové v tyči a bronz Gebauera ve výšce jsou rovněž podstatným úspěchem. Smolná čtvrtá místa Smoleňové v kouli, Čermáka v oštěpu, Hudeczka v dálce trenéry Sokola Opava trochu mrzí, ale i takový je sport.

Na mistrovství republiky seniorů, které se nedávno konalo v Třinci, chyběl Jakub Holuša, který je na soustředění ve vysokohorském středisku Melago v Itálii. Zabojovali ale tyčkaři s 6.místem Jakuba Böhma v osobním rekordu 495 cm, a hlavně díky stříbrnému Janu Kudličkovi, který po velkém boji jen těsně podlehl opavskému odchovanci v dresu pražské Dukly Michalu Balnerovi a vylepšil si osobní rekord na vynikajících 550 centimetrů. Junior Petr Vaněk, svěřenec trenéra Korbela, skončil mezi dospělými šestý v běhu na 400 metrů časem 47.92 sekundy.

Dalším vrcholem léta je Mistrovství světa sedmnáctiletých atletů v Ostravě. Z opavských závodníků splnili limit Radovan Komár v oštěpu a Markéta Smoleňová v kouli. Petře Kozelkové k limitu v tyči chybělo pouhých pět centimetrů. V tomto týdnu jim můžete fandit na vítkovickém stadionu, kde se sjede dorostenecká elita ze 180 zemí celého světa. Jen postup do finále by byl v této konkurenci velkým úspěchem. V soutěžích družstev mají Slezané rovněž úspěšnou bilanci. Muži i ženy Sokola Opava jsou opět po letech v první atletické lize a vedou si úspěšně. Muži jsou po třech kolech tohoto seriálu závodů třetí a ženy páté.

Finále mistrovství republiky se uskuteční 6. října na opavském Tyršově stadionu. Také vy jste srdečně zváni ke zhlédnutí bojů o obhajobu loňského triumfu. Mládežnická družstva Sokola Opava jsou letos posílena o nejlepší atlety z oddílu Slezan Opava a Prestaru Opava, což je dobrým příslibem pro budoucnost opavské atletiky a reprezentaci města. Tyršův stadion se tak stává nejen atletickým centrem Opavy, ale i reprezentace České republiky v atletice.