Materiál byl zhotoven před mistrovstvím světa do 17 let v Nairobi, na němž Barbora Malíková v minulém týdnu získala zlatou medaili. V semifinále si nejprve vylepšila osobní maximum na 53,77 s, následně ve finálovém běhu svůj výkon ještě o více než vteřinu vylepšila (52,74 s), suverénně zvítězila a vymazala také devětadvacet let starý dorostenecký rekord.

Když dráhou třineckého stadionu prolétla za 54,03 sekundy, spousta lidí oněměla úžasem. Nejenže ve svém útlém věku ovládla mistrovství ČR dospělých, ale mezi dorostenkami se zařadila na průběžné třetí místo světových tabulek. Před ní zůstaly jen Američanky. Tímto časem samozřejmě vylepšila i své maximum.

„Byla jsem opravdu hrozně moc šťastná. Nebyl to přitom vůbec jednoduchý závod. Na první rovince jsem se totiž musela vypořádávat s nepříjemným protivětrem. Na druhou stranu podmínky pro všechny byly stejné,“ komentovala Barbora Malíková ze Sokola Opava, pro kterou zisk zlata zase až takovým překvapením nebyl:

„Na republice jsem si s ohledem na soupeřky věřila, že by medaile mohla klapnout. Nakonec z toho byla ta nejcennější.“

ODMÍTLA NABÍDKY JINÝCH KLUBŮ

Po závodě se musela vyrovnávat s velkým mediálním humbukem. Zlato na takové akci v jejím věku nemohlo zůstat bez odezvy. Spoustu gratulací také přijímala na Základní škole Boženy Němcové v Opavě, kterou před nedávnem zdárně dokončila.

„Ve škole čekal uvítací výbor, pouštěl se můj rozhovor, který se mnou dělala Česká atletika. (smích) Gratulovala mi spousta lidí včetně řady učitelů. V září zahájím studium na oboru Stavebnictví a architektura na Střední škole stavební v Opavě,“ popisovala sympatická atletka, která musela odmítat nabídky z věhlasnějších českých klubů:

„Shodli jsme se na tom, že v mém věku bude lepší, když zůstanu v Sokole. A to i v souvislosti se školními povinnostmi.“ Velkou oporou je jí trenérka Jana Gellnerová. „Trénuje mě od začátku mé atletické kariéry. Dokáže toho spoustu zařídit a pomáhá mi nejen v atletice, ale i v normálním životě,“ chválí svého kouče Barbora Malíková.

Zdroj: Youtube

SNEM JE OLYMPIÁDA

Když se někdy ve čtvrté třídě dala na atletiku, postavila ji Jana Gellnerová na hladkou šedesátku. Později rodící se talent ozkoušela i na delších vzdálenostech. Dnes je z atletky z Oldřišova všestranná závodnice.

„Běhám také třístovku a osmistovku, kterou ale zrovna moc nemusím. (smích) U čtvrtky bych do budoucna nejraději zůstala, ale spíš to vypadá na tu osmistovku. Na čtyřstovce nejsem ze startu tak rychlá. Někteří to od začátku napálí, ale já běžím stupňovaně. Poslední metry však i přesto někdy stojí za to,“ posunula se dále.

Na dráze čtvrtku nejrychleji zvládla za 52,74 sekundy v Nairobi, rekord na stejné distanci z haly v jejím podání činí 54,20 sekundy. Na republikovém šampionátu dospělých za něj letos v zimě vybojovala stříbrnou medaili.

„Tohoto úspěchu si také nesmírně cením. Byl z toho národní dorostenecký rekord v hale,“ vzpomínala Barbora Malíková, která se zamyslela i nad tím, kam by to jednou ráda dotáhla: „Nějaký svůj vzor nemám. Spíš se to snažím dělat nejlépe, jak jen umím. Chci na sobě dále pracovat a uvidím, kam se dostanu. Mým snem by jednou bylo startovat na olympiádě.“

JE I NADANOU VÝTVARNICÍ

Až do čtvrté třídy přitom česká atletická mistryně víceméně seděla u stolu a kreslila. Kromě toho, že je velmi zdatná atletka, má totiž velmi blízko i k výtvarnictví.

„Svým linorytem se prosadila na celosvětové soutěži v polské Toruni. Na atletiku jsme ji dali, aby se hýbala. Stejně jsme to udělali také s jejím mladším bratrem Tadeášem. Je mu dvanáct let a hraje tenis,“ poznamenal otec Barbory Tomáš Malík.

Ona sama svou zálibu v umělecké činnosti nijak netají. „Stále k paní učitelce Sýkorové docházím na základní uměleckou školu. Když jsem měla začít sportovat, rozhodovala jsem se mezi atletikou a bojovým uměním. Mamce ale druhá možnost přišla nebezpečná.

V rodině nemám koho sportovně následovat. Nikdo se totiž sportu nevěnoval. Kdo ví, kolik máme skrytých sportovních talentů a nikdo o nich neví,“ usmívala se Barbora Malíková.

Barbora Malíková se narodila 30. prosince 2001. Spočítala si, že chybělo pouze jednačtyřicet hodin k tomu, aby přišla na svět až v roce 2002, čímž by spadala do nižší věkové kategorie mezi žáky. Tam by v současnosti už asi vůbec neměla konkurenci.

Žije v Oldřišově, odkud pochází i další nadaní atleti Opavska. Jedná se například o Tadeáše Formánka či Michaelu Jurčekovou. Po dokončení Základní školy Boženy Němcové se chystá na obor Stavebnictví a architektura na Střední škole stavební v Opavě.

Na čtyřstovce je jejím novým maximem čas 52,74 s. Na 300 m má nejlépe zaběhnuto 38,63 s. Republikové tabulky aktuálně vede i na osmistovce za 2:08,59 min.

Jan Kudlička
Opavští atleti byli v Třinci vidět
Radomír Korytář
Kouč Radomír Korytář se sžívá s Hlučínem