Chlapci vedeni Jaromírem Korbelem nejenže nenašli v celé republice přemožitele, ale dokázali zvítězit s největším bodovým rozdílem (7501 bodů) před druhou ZŠ Ústí nad Orlicí (6449 b.), a třetí ZŠ Jablonné v Podještědí (6422 b.).

Opavským se nejvíce dařilo v běhu na 1500 metrů, kde časem 4:19,66 min zvítězil Jan Turek před druhým Matějem Beňovičem (4:20,49 min). Pátou pozicí pak bodově přispěl také Vít Palzer (4:29,46 b.). Podobné to bylo ve výšce, kterou ovládl Jiří Zeman (191 cm), následovaný druhým Tomášem Čermákem (187 cm). Páté místo pak přidal ještě Jakub Kupka (167 cm).

Zeman zvítězil i ve skoku dalekém díky výkonu 631 cm a pátou příčkou jej podpořil Jakub Kořínek (560 cm). Druhá skončila štafeta na 4 x 60 metrů (J. Zeman, J. Kořínek, J. Pfleger a J. Kupka 28,32 s). Bodovali ale i koulaři. Na třetím místě skončil Matěj Šmach (11,90 m) a osmý Jiří Boček (11,30 m).

Další body přidali sprinteři na 60 metrovém úseku. Pátou příčku obsadil Jakub Kořínek (7,38 s) a devátý doběhl Jakub Kupka (7,64 s). „Kluci předvedli senzační výkon a jen několik bodů je dělilo od rekordního zisku bodů v Poháru rozhlasu, který sami držíme. Tehdy udělali rekord atleti jako Holuša, Kudlička nebo Vaněk, takže je jasné, že i současní starší žáci mají potenciál a jsou velkým příslibem do budoucna," řekl na adresu mladých sportovců ředitel ZŠ Englišova a atletický trenér v jedné osobě Jan Škrabal.

Engliška byla úspěšná i v kategorii starších žákyň, byť z toho bylo díky zisku 6314 bodů „jen" třetí místo. Opavanky vedené Vlaďkou Hrbáčovou a Petrem Mičkou předčily jen soupeřky ze ZŠ Kladno, Moskevská (6900 bodů) a ZŠ Olomouc, Heyrovského (6538 b.).

Z opavských závodnic nejvíce zářila Markéta Zemanová, která skončila třetí v běhu na 60 metrů (8,82 s) a pro čtvrté místo si doskákala v dálce (489 cm). Dvakrát se v první desítce objevila i Kateřina Dietrichová. Ta skončila sedmá na šedesátce (8,46 s) a osmá ve skoku vysokém (141 cm). Ve vrhu tříkilogramovou koulí obsadila pátou pozici Valentýna Magnusková (9,69 m) a hned za ní Eliška Vinárková (9,58 m).

Osmým místem bodovaly Nela Gřundělová na 800 metrů (2:40,00 min), Petra Palkovičová (60 m 8,50 s) a Tereza Kadlecová ve výšce (141 cm). Devátá dokončila závod Jenifer Chlebková v dálce (465 cm). Skvělé třetí místo pak přidala štafeta na 4 x 60 metrů, kterou tvořila M. Zemanová, K. Dietrichová, P. Palkovičová a N. Gřundělová (32,76 s).

„Věděli jsme, že Kladno bude silné. Skvělé výkony podávají dcery bývalého desetibojaře Dvořáka, které právě za Kladno závodí. Myslím si ovšem, že Olomouc jsme porazit mohli. Škoda několika výpadků našich závodnic," mrzelo Škrabala.

Výborného úspěchu dosáhly i starší dívky ze ZŠ Opava Kylešovice, jejichž bodový zisk 5891 bodů je zařadil na 6. místo. Družstvo Václava Konderly se opíralo o umění Venduly Hluché. Jedna z nejlepších závodnic celé soutěže zvítězila v běhu na 800 metrů (2:29,22 min) a druhá byla na šedesátce (8,06 s). Výborně běžela také Tereza Solná, jež cíl v běhu na 800 metrů proťala jako třetí (2:34,69 min).

Dvakrát osmá skončila Natálie Smolková (60 m 8,50 s, výška 141 cm). Šestá pak doběhla štafeta na 4 x 60 metrů (T. Solná, N. Smolková, P. Konečná a V. Hluchá 33, 93 s). Nováčkovskou daň zaplatila mladší děvčata z Englišky, jimž bojovný výkon stačil na celkově páté místo (5103 bodů). Zvítězila ZŠ Jablonec nad Nisou (6209 b.), před ZŠ Jilemnice (6172 b.) a ZŠ Praha 4 (6020 b.).

Nejvíce se dařilo sprinterkám v běhu na 60 metrů, kdy Tereza Boráková doběhla časem 8,70 sekund pátá a její kolegyně Vendula Gerecká desátá (8,85 s). V dálce pak byla osmá Petra Králová (438 cm) a na desáté pozici dokončila závod Lucie Červeňáková.

V běhu na 600 metrů doběhla na 7. místě Aneta Ruská (1:54,64 min.). Páté pak skončilo kvarteto ve štafetě na 4 x 60 metrů (V. Gerecká, T. Boráková, P. Králová a L. Červeňáková 33,94 s)

Viditelná stopa atletů ve Slovinsku

Hned pětice atletů z Opavy byla nominována na mezistátní utkání juniorů Maďarska, Chorvatska, Slovinska a České republiky, které proběhlo ve slovinském Gradci. Nechyběl mezi nimi ani trenér opavského Sokola Jan Škrabal, který vedl běžeckou reprezentaci.

Mladí Češi v celém utkání zvítězili ziskem 213 bodů, druhé skončilo Maďarsko (195 b.), třetí Chorvatsko (125 b.) a poslední zůstali domácí Slovinci (98 b.). Na českém vítězství se nejvíce z Opavských podílel Tomáš Vystrk. Svěřenec Zbyňka Tesaře a Miroslava Mařádka dokázal skvělým výkonem zvítězit v taktickém závodě na 800 metrů a společně s dalším Opavanem Albertem Holibkou výrazně pomohli i k vítězství české štafety na 4x 400 metrů (3:17,28 min). Holibka, připravovaný Augustinem Válkem, doběhl ve výborném osobním rekordu pátý na 400 metrů (49,17 s).

Smůlu ovšem měli tyčkaři Sokola Ondřej Honka s Michalem Stuchlíkem, jejichž disciplína byla z důvodu hustého deště nejdříve odložena a poté zrušena. „Přitom oba závodníci měli velkou chuť startovat, snad jako jediní tyčkaři. Ostatní si stěžovali na vítr, který až tak hrozný nebyl a silný déšť. Škoda, myslím si, že by oba patřili mezi favorizované tyčkaře," pokrčil rameny kouč Sokola Opava Jan Škrabal.

Mezi dívkami oplatily Maďarky českým atletkám porážku, když zvítězily s náskokem rovných čtyřiceti bodů (202 b.). Třetí skončilo Slovinsko (141 b.) a čtvrté Chorvatsko (131 b.). Opava měla zastoupení i mezi ženami díky Barboře Blahutové, kterou osobně připravuje právě Škrabal, který byl spokojen s jejím výkonem v tříkilometrové trati.

„Barbora běžela skvěle a výsledkem byl skvělý osobák (10:16,46 min.), kterým v těžké konkurenci obsadila alespoň pátou příčku," upřesnil na závěr Škrabal. Celkové výsledky: junioři: 1. Česká republika (213 bodů), 2. Maďarsko (195 b.), 3. Chorvatsko (125 b.), 4. Slovinsko (98 b.), juniorky: 1. Maďarsko (202 bodů), 2. Česká republika (162 b.), 3. Slovinsko (141 b.), 4. Chorvatsko (131 b.).

Žactvo Sokola úspěšné

Mladší žactvo Sokola Opava se představilo na domácím Tyršově stadionu ve druhém kole krajského přeboru a opavští žáci mezi osmi týmy obhájili první místo z předešlého kola. Dívky skončily druhé a ani jim by postup neměl uniknout.

Mezi chlapci nejvíce bodoval Jonáš Kolašín ziskem 20,5 bodu před Denisem Kukelkou (19 b.) a Adamem Kachyňou (18,5 b.). Kolašín zvítězil časem 10,53 s v běhu na 60 metrů překážek, Kukelka v hodu míčkem za výkon 60,60 metru a první doběhla také sprinterská štafeta na 4x 60 metrů ve složení: O. Záruba, Š. Čech, A. Diro a L. Balážik (34,99 s). Druhé místo přidal Jan Skála na osmistovce (2:43,79 min.), Marcel Pérez ve výšce (140 cm). Jakub Mecner díky skoku do dálky 499 cm skončil druhý v dálce a na pomyslné stříbro dosáhl taktéž Adrian Diro v hodu míčkem (59,50 m). Na stupně vítězů ještě nakoukl třetí koulař Michal Kubčák (koule 3 kg – 9,35 m) a bronzový Adam Kachyňa v běhu na 150 metrů (20,74 s).

Nejvýraznějšími osobnostmi byly u děvčat Vendula Gerecká (26 bodů) a Kamila Korejsová (23 b.). Gerecká zvítězila časem 20,90 sekund v běhu na 150 metrů a přidala druhou pozici ve sprintu na 60 m (8,83 s). Také Korejsová se vešla dvakrát mezi tři nejlepší, když své družstvo podpořila třetím místem v běhu na 150 metrů (21,85 s) a dvojnásobné distanci (49,29 s). Díky výkonu 439 cm si pro bronz doskočila Karolína Moravcová v dálce a Kateřina Šťastná zase vrhem tříkilogramové koule do vzdálenosti 8,24 metru.

Další kolo krajského přeboru proběhne 21. června ve Frýdku-Místku. „Družstvo děvčat bylo oslabeno kvůli absenci několika kvalitních závodnich, a to možná přispělo k tomu, že neobhájily podobně jako kluci vítězství z prvního kola. I přesto lze ovšem druhé místo hodnotit jako úspěch," uvedl jeden z trenérů Sokola Jan Škrabal.

Výsledky 2. kola: mladší žáci: 1. TJ Sokol Opava (198,5 bodu), 2. Start Havířov (138 b.), 3. AK SSK Vítkovice (124,5 b.), mladší žačky: 1. AK SSK Vítkovice (153 bodu), 2. TJ Sokol Opava (104,5 b.), 3. Atletika Poruba (92,5 b.).