Trojskokanské finále bylo pro diváky učiněnou lahůdkou, v němž se rozhodovalo až v samotném závěru. Po třech sériích držel průběžné vedení jiný trojskokan Opavy Lukáš Kunc za 15,14 m. O tři centimetry za ním byl pardubický Jiří Vondráček a třetí Adam Pašiak z USK Praha ztrácel devět centimetrů.

Pozdějšímu vítězi Jiřímu Zemanovi v tu chvíli patřila sedmá příčka se 14,71 m. Po pátých skocích se dostal do čela bývalý atlet Sokola Filip Dittrich. Jeho 15,23 m ovšem nakonec stačilo pouze na pátou pozici.

V poslední sérii se totiž děly věci. Svěřenec trenéra Aleše Dudy Jiří Zeman dolétl do vzdálenosti 15,42 m a o tři centimetry zaostal za opavským rekordem, který skoro přesně před pětadvaceti lety skočil současný trenér Sokola Luboš Kummer. Jiří Vondráček si zapsal 15,39 m, díky čemuž získal stříbro, a bronz za 15,34 m bral Adam Pašiak.

Bramborová příčka zbyla na Lukáše Kunce, jehož nejlepší výkon měřil 15,25 m.

„Je to velká škoda, protože dvakrát se odrazil s velkou rezervou před prknem. Tyhle pokusy byly ke hranici 15,50 metru," popisoval Kuncův kouč a jeden z největších odborníků na trojskok a dálku u nás Luboš Kummer.

„Poslední série byla neuvěřitelná. Bohužel se v nás trochu mísila radost a smutek zároveň. Fantastické bylo vítězství Jirky Zemana, obrovská smůla zase čtvrté místo Lukáše Kunce," doplnil Kummerův trenérský kolega ze Sokola Jan Škrabal.

Ten si mimochodem prožil chvilky smutku na půlce žen, kde se představila jeho svěřenkyně Vendula Hluchá, která měla medailové ambice. V takticky vedeném závodě Hluché utekla pozdější vítězka Alena Ulrichová a druhá Kristina Mäki, jež splnila limit pro halový světový šampionát v Portlandu. Když dobíhala s vědomím toho, že skončí třetí, v posledních metrech ji předběhla Eliška Kutrová.

Opavská půlkařka tak za 2:12,19 min. skončila čtvrtá.

Dramatická byla také tyčka

Ve trojskoku se skvělou pátou příčkou blýskla Petra Harasimová. Ta se připravuje pod vedením Luboše Kummera. Doskočila do vzdálenosti 11,97 metru. Tatáž atletka se objevila také na šedesátce překážek, kde za 9,10 s získala třinácté místo.

Za dramatické lze považovat i finále tyčky, v němž byla opavská stopa poměrně znatelná. Prim hráli odchovanci Sokola a bývalí svěřenci trenéra Jiřího Lesáka – Michal Balner a Jan Kudlička. První jmenovaný měl limit pro Portland před mistrovstvím jistý, nakonec si zapsal 550 cm a skončil na druhé pozici.

Druhý uvedený poté s jednou opravou zvládl 562 cm a na stojanech si nechal nastavit 577 cm. Pokud by přeskočil, zajistil by si letenku nejenom do USA, ale také na srpnovou olympiádu do Ria. Nakonec se mu to povedlo s trochou štěstí hned prvním pokusem. Následně se třikrát neúspěšně pokoušel pokořit hodnotu českého maxima na 583 cm.

„Honza neměl ideální podmínky, protože je zvyklý na delší, padesátimetrový rozběh. V Ostravě byl asi o pět metrů kratší a k tomu ještě částečně klopený. Nakonec to zvládl, což je výborné," popisoval Jan Škrabal. Další dva tyčkaři Opavy Michal Stuchlík a Tomáš Veverka skočili shodně 460 cm a obsadili sedmé, respektive osmé místo.

Kolarčík byl diskvalifikován

Poměrně zklamaný mohl být opavský univerzál Jakub Rusek. Startoval ve třech disciplínách a nejlepšího umístění dosáhl v dálce, kde za 675 cm skončil osmý, na hladké šedesátce byl s výkonem 7,03 s dvanáctý a na dvoustovce s 22,59 s čtrnáctý.

Z dalších výsledků Sokola byla půlkařka Markéta Vavrečková jedenáctá (2:17,67 min) a Vít Palzer obsadil na patnáctistovce dvanáctý (4:10,52 min.). Shodně na patnáctých místech skončili sourozenci Lampovi. Barbora na osmistovce dosáhla na 2:19,26 min, Ondřej pak na poloviční trati cíl protnul v čase 50,89 s.

V Ostravě se představil také sprinter Slezanu Opava Vojtěch Kolarčík. Na dvoustovce doběhl sedmý za 21,99 s. Malou sportovní tragédii si naopak prožil na hladké šedesátce, v níž se mu před závodem přisuzovaly medailové ambice. Za ulitý start byl ovšem diskvalikován.

Vidět byl také bývalý atlet Slezanu Tomáš Vystrk, jenž závodil na půlce a získal bronz za 1:53,83 min. Ze závodníků, kteří v minulosti oblékali dres Sokola, zmiňme také Jana Sýkoru. Ten se představil v běhu na 1500 metrů a nakonec byl klasifikován jako pátý (3:55,52 min.).

Zajímavostí je, že většina opavských atletů, kteří se do mistrovství ČR v Ostravě zapojili, jsou absolventy Základní školy Englišova.

Kudlička zabojoval a nakonec pojede do Portlandu

Mistrovství České republiky v atletice v Ostravě.

Loni přišel o pozici české výškařské jedničky a až do neděle neměl jistou účast na halovém mistrovství světa. Tyčkař Jan Kudlička ale v Ostravě na republikovém šampionátu zmobilizoval síly, překonal nástrahy nové haly, v níž se musel rozbíhat ze zatáčky běžecké dráhy, a vybojoval mistrovský titul i letenku do Portlandu.

Druhého Michala Balnera nechal díky prvnímu zdařilému pokusu na výšce 577 centimetrů o více než čtvrt metru za sebou. I když laťka vypadala ještě dlouho po Kudličkově minutí, že je na vážkách, zda má zůstat na stojanech. „Myslím, že jsem si smůlu vybral na posledních třech závodech, kdy mi to spadlo, když už jsem ležel v doskočišti," uvedl sedmadvacetiletý závodník pražské Dukly. „Letos už jsem byl zvyklý, že mi to takhle padá."

Před mistrovským závodem si Kudlička řekl, že udělá tři skoky na požadované výšce a ani jeden nesmí zabalit. „To se mi povedlo, za to jsem strašně rád. Skočit to hned prvním pokusem je fajn. Trošku jsem to oblezl, pokus byl takový váhavý, ale úspěšný," pousmál se už pětinásobný tyčkařský halový mistr republiky.

Ve hře byl v Ostravě i limit na letní vrcholy sezony, kterými budou mistrovství Evropy v Amsterdamu a hlavně olympijská klání v brazilském Riu de Janeiro. „Na halovém mistráku bylo ale všechno vsazeno na jednu kartu, do těch 577 jsem dal úplně všechno," zvedl Jan Kudlička významně obočí.

Jeho protivníky nebyli v Ostravě jen soupeři, bronzový medailista z posledního HMS v Sopotech musel zápolit i s rozběžištěm, které pro něj bylo o něco kratší. „Popral jsem se s tím špatně, nebo ve výsledku možná dobře, ale pocitově špatně. Dělalo mi problém trefit rozběhovou značku," poznamenal Jan Kudlička, který se v Ostravě znovu dopracoval i k pokusům o překonání absolutního českého rekordu.

Laťka ve výšce 583 centimetrů se však ani jednou neudržela. „Po těch sedmasedmdesáti jsem ale vzal tvrdší tyč, byť jsem na to tolik neměl. Potřeboval jsem si to vyzkoušet, protože letos skáču na nových tyčích. Opustil jsem karbonové a přešel k laminátovým," prozradil.

Ke změně jej přiměly dva důvody karbonové tyče často lámal a navíc do Pekingu, na loňské mistrovství světa, mu výrobce poslal devět nových tyčí. „Tehdy jsem si řekl, že na nevyzkoušených skákat nebudu, odvezl jsem si je do Opavy na Lesákův memoriál a hned prvním skokem jsem jednu z nich zlomil," kroutil Jan Kudlička hlavou.

Momentálně je stále ještě ve stavu, kdy si na nové tyče přivyká. „Asi největší problém je v tom, že tyče jsou těžší a tlustší. I timing je jiný, je to, jako kdybych jezdil autem na suchu a na sněhu," znovu se usmál.

Halová část sezony 2016 Janu Kudličkovi ještě nekončí, za necelé tři týdny bude závodit v americkém Portlandu na 16. halovém mistrovství světa, kde se představí po boku Michala Balnera a dalších šesti českých atletů, kde bude obhajovat už zmiňovanou třetí příčku z polských Sopot.

„Čeká nás jediná soutěž, mistrovství světa, tabulky se mažou. Uvidíme, jak se to tam bude vyvíjet, třeba bude nakonec stačit znovu i těch 580 centimetrů, za které jsem minule bral placku. Věřím však, že se nejlíp budu cítit právě v USA, a uvidíme, co z toho bude," dodal Jan Kudlička, čerstvý halový mistr republiky, který pátým zlatem vyrovnal počiny Františka Jansy a Adama Ptáčka, úřadujícího českého rekordmana pod střechou (581 centimetrů).