Dostal se do ankety Atlet roku

Když od pražské Dukly přišla nabídka se vyškovské štace zúčastnit, Jakub Holuša se vůbec nerozpakoval. Oblékat uniformu je pro něho ctí. Měsíční dril na Moravě zvládl bez nějakých problémů. Původně si myslel, že si najde i nějaký čas na trénink. Nakonec se ale tak nestalo.

„Vstávalo se docela brzy, v 5 hodin. Člověk se prakticky celý den vůbec nezastavil. Probíralo se hodně teorie a na praxi se chodilo do lesa," uvedl bývalý svěřenec trenéra Jana Škrabala z opavského Sokola a ještě přidal několik postřehů: „Na trénování ve Vyškově mi čas vůbec nezbyl. Původně jsem si myslel, že budeme končit okolo 16. hodiny. Jak v klasické pracovní době. Takhle to měl třeba Víťa Veselý."

Atlet Dukly Praha však neotálel. Jakub Holuša naší redakci přiznal, že vojenský výcvik pro něj po fyzické stránce nijak zvlášť náročný nebyl. Tréninkové manko doháněl po víkendech, kdy jezdil domů do Zlatník: „V současnosti je to hlavně o nabírání objemu. Na dráhu ještě vůbec nechodím. Běhal jsem okolo Zlatník, v lese. Bylo to v pohodě."

Aby se Jakub Holuša mohl pyšnit statutem profesionálního vojáka, musí doklepnout zbylé dva měsíce výcviku. Vše je nastaveno tak, že by se jím mohl stát 20. prosince. Náš aktuálně nejlepší půlkař vybojoval na březnovém halovém mistrovství světa v Turecku skvělou stříbrnou medaili. I díky ní si vysloužil nominaci do letošní ankety Atlet roku. Je však pravdou, že po olympiádě, mistrovství Evropy, a již zmíněném halovém šampionátu, to nebude mít lehké.

Vynikajících výsledků bylo hned několik. Mezi všemi se zcela nepochybně vyjímá olympijské zlato Barbory Špotákové. „Podle mého to letos bude na nějaké sedmé nebo osmé místo. Za účast v anketě jsem samozřejmě rád. Loni jsem nominován nebyl. Předloni se mi povedlo dosáhnout na čtvrtou příčku," poznamenal.

Jakub Holuša z Atleta roku nějaké velké haló nedělá. V sobotu si v pražském hotelu Ambassador na pár hodin odpočine od tréninkového drilu a od neděle bude zase tvrdě makat. „Beru to úplně normálně. Strávím zde pěkný večer. Popovídám si s přáteli. Potom je na programu zase trénink. Pro mě je to jistá forma odměny za letošní sezonu," líčil dále.

Pro českou atletiku rok 2012 snad ani nemohl být úspěšnější. Češi získali medaile na všech velkých akcích a hlasující měli opravdu z čeho vybírat. Atletika u nás jde nahoru, což potvrzuje i Jakub Holuša. „Je to pravda a kéž by tento trend přetrval i do budoucna. Každopádně letos bylo na programu snad úplně všechno. Až v některém z dalších let se bude konat třeba jen mistrovství světa, tolik medailí z toho asi nekápne," upozorňoval.

Na sobotním galavečeru se potká se spoustou atletů. Jakuba Holuši jsme se zeptali, kdo z těchto kruhů platí za jeho dobré přátele. „Neřekl bych, že mám mezi atlety nějaké favority. Spíš je to o tom, že na soustředění a různé velké akce jezdíme všichni společně. Jsme taková rodina. Je těžké vypíchnout pouze jednotlivce."

Trénovat bude na šumavském Zadově

Současná jednička české osmistovky má před sebou trošku hluché období. Alespoň závodně. Mítinky v hale přijdou na řadu o nějaký ten měsíc později, a tak se bude dřít v tréninku. Momentálně je Jakub Holuša na soustředění v Nymburku a poté se na pět nebo šest týdnů přesune na Šumavu. Připravovat se bude na Zadově. „Především se budou nabírat objemy," usuzoval.

Výbornou zprávou je také to, že problémy s kyčlí odezněly. Odchovance Sokola Opava na konci sezony trápily bolesti. „Musím zaklepat. V tréninku vše vypadá dobře. Od října jsem v plné zátěži a kyčel nijak necítím. Snad to tak bude i nadále," zakončil půlkař pražské Dukly Jakub Holuša.

Petr Dušek