Přitom právě v hale slavil prozatímní největší úspěchy své kariéry. Před pěti lety si na osmistovce v tureckém Istanbulu doběhl v rámci halového světového šampionátu pro stříbro. Vloni rovněž na mistrovství světa „pod střechou" v Portlandu vybojoval stejný cenný kov, akorát na patnáctistovce.

Na takto dlouhé trati před dvěma lety v Praze pak po fantastickém finiši prolétl cílovou páskou na prvním místě a stal se halovým mistrem Evropy. Čekalo se, že na letošním evropském šampionátu v hale, který je na programu začátkem března v Bělehradu, bude obhajovat předloňské prvenství. Z plánů však kvůli zdravotním potížím nakonec muselo sejít.

„Objevily se problémy s úponem (achilovky), které mi znemožnily začít s tréninkem na halovou sezonu podle plánů. Původ je v podvrtnutém kotníku na zářijovém vojenském cvičení. Tehdy začaly bolesti, které se zintenzivňovaly," komentoval bývalý svěřenec trenéra opavského Sokola Jana Škrabala.

Svůj krok pečlivě zvažoval s uznávaným odborníkem, docentem Pavlem Kolářem, současným koučem Jiřím Sequentem a svým managementem. Nakonec se rozhodl nic neriskovat. S dostatkem času se tak po uzdravení bude připravovat na letní sezonu.

Český rekordman přiznal, že v rozhodování mu pomohly získané halové medaile, které si v minulosti mohl pověsit na krk. „Nebylo to jednoduché rozhodnutí, možná bych i na poslední chvíli v hale něco stihl, ale nechtěl jsem nic unáhlit a riskovat. V hale jsem už medaile získal, mým cílem jsou letní úspěchy," odůvodňoval Jakub Holuša.

Ten je prozatím na dobré cestě k tomu, aby se uzdravil. Začal už pomalu klusat a noha má držet bez bolesti.

Venku odchovanec opavské atletiky běžel velké finále „pouze" na mistrovstvích Evropy. A to před sedmi lety v Barceloně a v roce 2012 v Helsinkách. V obou případech na půlce doběhl shodně pátý.

Vrcholem letošní venkovní sezony je bezesporu světový šampionát v Londýně. Mezi 5. až 13. srpnem proběhne na stejném místě, kde se před pěti lety konala olympiáda, tedy na Olympijském stadionu, jenž leží v londýnské části Stratford.