Oba jsou momentálně ve výborné formě. Prvně jmenovaný na sobotním mítinku v Berlíně skončil za 570 centimetrů na druhém místě. U Holuši to zase není tak dávno, co si na patnáctistovce zlepšil nejen své, ale také národní maximum, které po podniku v irském Athlonu činí 3:38,79 minuty.

Kudlička 
se do Polska těší

O víkendu v Berlíně to podle Kudličkových slov konečně bylo to pravé ořechové. Týden zpátky v pražské O2 areně sice překonal laťku, jež byla o pět centimetrů výše, ale nebylo to úplně ono.

„Na berlínském mítinku jsem se cítil opravdu dobře. Byla tam chuť do závodu. Cítil jsem se uvolněně a pocit z toho mám skutečně výborný. Sám na sobě cítím, že se na velkou akci skutečně těším," vysvětloval optimisticky naladěný Jan Kudlička.

V přípravě mu pomáhá také spolupráce s osobní psycholožkou: „Mám čas, který můžu využít tímto způsobem. S trenérem jsme se rozhodli zařadit nějaké změny v technice. S psycholožkou spolupracuju přibližně od listopadu a má to svůj význam," připustil.

Bývalý atlet opavského Sokola sice o konkrétních ambicích pro blížící se světový šampionát nehovoří, ale chtěl se prezentovat výkony, s nimiž by on sám byl spokojený. Na posledních dvou mítincích skočil 575 a 570 centimetrů, je však pravda, že v půlce února se trošku trápil.

Pouhých 540 centimetrů a třetí místo na halovém mistrovství České republiky, bylo skutečně málo: „Byla to asi daň za světový šampionát. Byl jsem utahaný a neskákalo se mi lehce. 
V Berlíně to naopak šlo úplně samo."

Absence světového rekordmana

Tyčkařským světem před nedávnem v pozitivním slova smyslu otřásl počin Francouze Renauda Lavillenieho, který na mítinku v ukrajinském Doněcku překonal letitý rekord legendárního Sergeje Bubky. Pokořil laťku ve výšce 616 centimetrů. Shodou okolností se to povedlo na podniku, jejž sám Bubka pořádá.

„Šlo o neuvěřitelný skok. Nejlepších výsledků vždycky dosahovali urostlí a vysocí tyčkaři. Renaud Lavillenie se v tomto ohledu naprosto vymyká. Má svou techniku. Skáče prostě tak, jak mu tělo narostlo," usmíval se Jan Kudlička.

On a další skokané v Sopotech budou mít o jednoho konkurenta méně. Jedná se právě o Lavillenieho, jenž se zranil při pokusu na výšce 621 centimetrů. „Poranil si patu a mistrovství světa musí vynechat. Nevím, jestli z jeho strany bylo rozumné pokoušet se zdolat právě takovou výšku," doplnil.

Holuša chce do finále

Skvělou aktuální formou se může pyšnit i další zástupce opavské atletiky, Jakub Holuša. Před dvěma lety na mistrovství světa 
v hale získal na půlce fantastickou stříbrnou medaili, tentokrát se porve o co nejlepší umístění na patnáctistovce.

Fazonu má vynikající. České maximum Michala Šnebergra devět let nikdo nepřekonal. Pak se v Athlonu postavil na start svěřenec trenéra Jiřího Sequenta a rekord pokořil. Právě nový kouč stojí za restartem kariéry Jakuba Holuši. Zatímco se bývalý student Slezského gymnázia v loňské sezoně prakticky jenom trápil, v letošním roce oplývá optimismem a energií.

V přípravě naběhal o 500 až 600 kilometrů více, což se nyní neprojevuje nejenom skvělou formou na patnáctistovce, ale také na dvojnásobné trati. Za národním maximem Lubomíra Tesáčka 
z roku 1986 na mítinku v O2 areně zaostal o necelé dvě vteřiny.

V Polsku se ale Holuša bude koncentrovat pouze na 1500 metrů. „Už dříve jsem avizoval, že se chci věnovat této trati, což pořád platí. V Sopotech je mým cílem se dostat do finále. Potom se uvidí," zakončil bývalý svěřenec trenéra Jana Škrabala ze Sokola Opava.

Nejlepší výsledky v roce 2014 Jan Kudlička 575 centimetrů – Prague Indoor (O2 arena), 25. února a Přebor Prahy, 1. února
Jakub Holuša 3:38,79 (1500 m) – Athlone, Irsko, 2. února 7:53,21 (3000 m) – Prague Indoor, 25. února

Nominace ČR na HMS v Polsku Muži: Jakub Holuša (1500 m), Pavel Maslák (400 m), Martin Mazáč (60 m př.), Ladislav Prášil, Tomáš Staněk (oba koule), Jan Kudlička (tyč) Ženy: Jiřina Svobodová (tyč), Denisa Rosolová (400 m), Lenka Masná (800 m)

Petr Dušek