Do Londýna se vydá společně s dalšími odchovanci opavského Sokola – tyčkařem Michalem Balnerem a mílařem Jakubem Holušou. Čeká ho velmi náročný program. V průběhu neděle 6. srpna nejdříve projde dlouhou kvalifikací, a pokud v ní bude úspěšný, v úterním finále se porve o medaile.

„V hale kvalifikace při tak významných akcích zrušili, místo toho zvýšili limit, a kdo ho splní, jde rovnou do finále. Tuto změnu jsem přivítal, teď si kvalifikačními boji budu muset projít v Anglii, ale věřím, že se s tím popasuji co nejlépe. Přece jenom něco takového neabsolvuji poprvé,“ doufá Jan Kudlička, který už po „Diamantovce“ v Monaku žádný další mítink neabsolvoval.

Místo závodění se přesunul na krátké soustředění do Liberce a zvládl také několik skokanských tréninků.

MONAKO SE POVEDLO

V Monte Carlu se mu přitom dařilo. Přenesl se přes laťku ve výšce 572 centimetrů. Na tuto metu dosáhlo dalších pět tyčkařů, ale atlet pražské Dukly měl čistý zápis, stejně na tom byl i Francouz Menaldo. Oba se tak o druhou příčku podělili.

O decimetr výše to uletělo jen vítězi Piotru Liskovi z Polska. „Pokoušel jsem se pokořit i 577 cm, ale nepovedlo se to. S výkonem jsem spokojen. Z předchozího mítinku Diamantové ligy v marockém Rabatu jsem si přivezl střevní problém a organismus byl oslaben,“ komentoval.

HLAVNÍM FAVORITEM SAM KENDRICKS

V Monaku za českým atletem zůstaly i některé hvězdy tyčkařského světa. Jednalo se například o Renauda Lavillenieho, Shawna Barbera anebo Thiaga Braze. Prvně jmenovaný se aktuálně nepotýká s oslnivou formou. Fenomén mužské tyčky a světový rekordman navíc v Londýně bude pod obrovským tlakem.

Zlato z mistrovství světa je totiž jediné, které mu v jeho sbírce chybí. „Zatím to z jeho pohledu nebylo úplně ono, ale myslím si, že bude připraven porvat se o zlatou medaili. Největším favoritem je ale dle mého názoru Američan Sam Kendricks. Ten letos doposud jako jediný pokořil hranici šest metrů.

Počítat se rovněž musí s Poláky – Pawlem Wojciechowským anebo Piotrem Liskem,“ pokračoval dále Jan Kudlička, jehož letošním venkovním maximem je právě 572 cm.

Jeho kolega ze skupiny trenéra Boleslava Patery Michal Balner má aktuální maximum na 580 cm. Na akcích typu světového šampionátu ale nejvyšší skočené výšky v sezoně nemusí nic znamenat. „Nejde tolik o výkon, jako o umístění.

Osobně se velmi těším na povrch mondo. Má to být hodně rychlé, bude to má premiéra, ještě nikdy jsem na něm neskákal. Původně jsem si ho měl vyzkoušet na mítinku v Paříži. Nakonec se ale závodilo na jiném stadionu,“ uvedl.

OBTÍŽNÉ PODMÍNKY MU SEDÍ

Velké akce jsou pro Jana Kudličku jako dělané. Umí skákat pod tlakem, což dokázal nejen medailemi z halových mistrovství Evropy a světa, ale i během loňské olympiády v brazilském Riu, kde vybojoval skvělou čtvrtou příčku.

„Kdybych to zopakoval, bylo by to super, za medaili bych se samozřejmě taky nezlobil. (úsměv) Pokud přejdu přes kvalifikaci, přál bych si, aby ve finále pršelo. Obtížné podmínky mi sedí. Navíc je to Londýn, kde se počasí rychle mění. Mohlo by to klapnout,“ pokračoval bývalý svěřenec kouče Jiřího Lesáka z opavského Sokola.

Právě podmínky ale v průběhu venkovní části sezony byly trochu proti němu. Vítr hodně zlobil: „Zatím jsem absolvoval nějakých sedm nebo osm závodů a bylo to něco šíleného. Sedlo to akorát na Odložilově memoriálu a pak až v Monaku. Například v Paříži to bylo na samé hranici skákatelnosti.“