Kdyby Vystrk zopakoval výkon z juniorského MČR z minulého týdne (1:52.81 min.), stal by se šampionem i mezi dospělými. „Tomáš běžel výborně. Nelze mu nic vytknout a už nyní se svým trenérem plánují soustředění v Maďarsku,“ poznamenal jeden z trenérů druhého opavského oddílu – Sokola – Jan Škrabal.

Výpravě scházel Albert Holibka a hlavně tyčkař Sokola Ondřej Honka, který laboruje s poraněnou rukou. V běhu na 1500 metrů obsadil devátou příčku Jan Sýkora v čase (4:05.93 min.), pro kterého šlo o poslední závod v opavském sokolském dresu – přestupuje totiž do Dukly Praha. „Nevyšel mu start, jinak by se určitě umístil někde kolem třetího až pátého místa,“ byl si jist Škrabal.

V mužském trojskoku vybojoval sedmé místo David Bělica skokem dlouhým 14 metrů a 15 centimetrů. Jedenáctý pak skončil další opavský sokol Lukáš Kunc (13, 74 m). Skvělé výkony pak předvedly zejména opavské tyčkařky. Kateřina Musilová skončila na děleném pátém místě spolu s Annou Cílkovou z pražského Spartaku díky výkonu 352 centimetrů a laťku ve stejné výšce přeskočila i sedmá Petra Kozelková.

Mužský skok o tyči neovládl nikdo jiný než Jan Kudlička, který překonal 555 cm, ovšem pokus o splnění limitu na mistrovství světa s hodnotou 572 cm opavskému odchovanci nevyšel. Opavský Jakub Böhm skončil na dělené šesté pozici díky výkonu 462 cm.

Barbora Blahutová, svěřenkyně trenéra Škrabala, pak skončila devátá v osobním halovém rekordu 4:43.10 min. „Nejeli s námi Holibka s Honkou, což byla velká škoda, ale musím říct, že výborně dopadli obě tyčkařky. Skočily shodně 352 cm, ale Katka měla i na 372 cm. Do první osmičky se dostal ještě šestý Jakub Böhm. Přesto jde o vynikající výsledek, Kuba Böhm už je zaměstnatný a nemůže atletice dávat tolik, co předtím.

Sbírat zkušeností přijel trojskokan David Bělica a hned se dostal do finále. Díky mnoha přešlapům měl pouze dva platné pokusy. Barča Blahutová běžela v halovém osobáku a porazila dokonce mistryni republiky. Je mně líto Honzy Kudličky, absolvoval jeden z nejlepších závodů, ale musel skákat sám, takže si mezi jednotlivými pokusy ani nemohl odpočinout. Navíc věděl, že jde o poslední možnost, kdy může limit splnit, ale bohužel mu to nevyšlo,“ zhodnotil zevrubně vystoupení opavských atletů na MČR dospělých Jan Škrabal, trenér Sokola Opava.

Jan Šimek

Tomáš Vystrk třetí

Životního úspěchu dosáhl na víkendovém mistrovství ČR dospělých v hale závodník Slezanu Opava Tomáš Vystrk. Po minulém týdnu, kdy získal juniorský titul na 800 m, potvrdil svou výkonnost i mezi dospělými. V takticky běženém závodě vybojoval bronzovou medaili za čas 1:56,25. Ve vyrovnaném finiši zvítězil Miroslav Burian z Dukly Praha 1:55,88 a druhý doběhl Miroslav Lepíček z Vítkovic v čase 1:56,15.

„Po minulém týdnu se Tomášovi už moc závodit nechtělo, ale spolu s trenérským kolegou Zbyňkem Tesařem jsme mu víceméně účast na MČR dospělých přikázali. Věděli jsme, že finále nebude problém, že v silách Tomáše je bojovat i o medaili. Ačkoli byl nejmladší ve finále, počínal si zkušeně a do posledních metrů byl v boji o titul,“ hodnotil jeho vystoupení trenér Miroslav Mařádek.

Roman Brhel

Starší žactvo Sokola v ostravském tunelu úspěšné

Starší žactvo opavského Sokola se představilo na druhé části mistrovství Moravy a Slezska v Ostravě. V běhu na 60 metrů žáků Sokol svého zástupce neměl, ovšem mezi žákyněmi rovnou tři. V béčkovém finále skončila třetí Markéta Řehulková v čase 8,74 s, hned za ní Petra Harasimová (8,83 s) a pátá doběhla Petra Palkovičová (8,86 s).

Stříbrnou medaili získal v běhu na 60 metrů překážek Filip Šťastný v čase 9,15 sekundy, když nestačil pouze na Vojtěcha Ryšánka z Poruby (9,00 s) a zajistil si účast na MČR žactva v Jablonci. Třetí pak skončil další porubský závodník Jan Belák (9,33 s). Finále B ovládl Tomáš Čermák (9,46 s), čtvrtý dokončil závod Sokol Tomáš Pfleger (9,79 s) a na dělené páté příčce doběhl Adam Smolka ve stejném čase s brněnským běžcem Lukášem Kračmarem (oba shodně 9,89 s).

Ve stejné disciplíně v kategorii žákyň jen těsně unikla medaile čtvrté Veronice Dostálové, která skončila čtvrtá výkonem 9,36 s a za třetí Janou Novotnou z Brna (9,29 s) zaostala o sedm setin sekund. V béčkovém finále byla nejrychlejší Petra Palkovičová (9,88 s) před druhou Lucií Malcovou z Třince (9,96 s) a opavskou závodnicí Petrou Harasimovou (10,01 s) na třetím místě.

Ve skoku dalekém žákyň nejdále dolétla Petra Harasimová (479 centimetrů), což jí stačilo na osmou pozici. Další Opavanka Veronika Dostálová skočila o dvacet centimetrů méně a obsadila třináctou pozici. Ve skoku vysokém mezi žáky kraloval Tomáš Čermák, přes laťku se přehoupl ve výšce 185 centimetrů. Stříbro bral Filip Navrátil z Vyškova (177 cm) a bronz prostějovský Jiří Šána (171 cm).

„Filip Navrátil z Vyškova vede české tabulky ve skoku vysokém i dalekém a Tomáš se tímto vítězstvím stal favoritem na MČR žactva v Jablonci, které proběhne o následujícím víkendu,“ uvedl trenér Sokola Jaromír Korbel. V kategorii žákyň byla z opavských atletek nejúspěšnější Markéta Řehulková na čtrnáctém místě (140 cm) následovaná Nelou Gřundělovou na dělené šestnácté příčce (135 cm).

„Jak Tomáš Čermák, tak Filip Navrátil jsou žáči opavské Englišky. Kvalitní výkonnost potvrdily i starší žákyně,“ doplnil Korbel.

Také mladší žáci a žákyně TJ Sokol Opava absolvovali v neděli v ostravském atletickém tunelu své krajské přebory. Ziskem osmi medailí se stali nejúspěšnějším oddílem Moravskoslezského kraje. Celou sadu medailí získal Jan Capko, který zvítězil výkonem 141 cm ve skoku vysokém, druhé místo obsadil výkonem 452 cm ve skoku dalekém a třetí místo výkonem 8,87 s v běhu na 60 m.

Další medaili získal Denis Kukelka, který výkonem 441 cm obsadil 3. místo ve skoku dalekém. Třetí místo v soutěži chlapců zaběhl v závodě na 1000 m výkonem 3:48,83 Michal Kupčák. V běhu na 60 m časem 8,64 s byla první Vendula Gerecká a je na průběžném druhém místě českých atletických tabulek svého ročníku.

Sbírku medailí doplnily štafety. Chlapci byli druzí ve štafetě 4x 200 m (Faller, Kukelka, Capko, Podzemný) časem 2:15,52 s a stejného umístění dosáhla i děvčata (Gerecká, Zemanová, Schindlerová a Solná) časem 2:16,03 s.

Jan Šimek