O jejich možnostech na mistrovství Evropy jsme se bavili s jejich bývalými trenéry ze Sokola Opava – Janem Škrabalem, který měl na starosti Jakuba Holušu, a také s Kudličkovým Jiřím Lesákem. Nejprve se věnujme osmistovce, kde se Jakub Holuša pokusí navázat na svůj stříbrný úspěch z halového mistrovství světa, které se letos v březnu konalo v Istanbulu.

Podle Jana Škrabala by měl Jakub Holuša nastoupit i do dlouhé štafety na 4x 400 metru. „Na republikovém šampionátu si zkusil čtvrtku. Bohužel na startu sebou škubl a byl diskvalifikován. Ve štafetě pak zaběhl skvělých 46,1 sekundy," mínil Jan Škrabal.

Halový vicemistr světa může využít toho, že program je rozčleněn do pěti dnů. Nejdříve tak absolvuje rozběhy, semifinále a finále půlky a potom se teprve zapojí do štafety. Tabulkově si Jakub Holuša na tom možná nestojí až tak dobře, avšak v podobné situaci byl i před závodem v Istanbulu. K favoritům určitě nepatřil, a ve finále si doběhl pro stříbro.

Některé hvězdy vynechávají

Další nespornou výhodou by mohla být skutečnost, že ne všichni z evropské půlkařské špičky se v Helsinkách objeví na startu. „Vím, že by do Finska neměl odjet například Adam Kszczot. Blíží se olympiáda a někteří závodníci se zkrátka soustředí především na ni," pokračoval Jan Škrabal.

Olympijské hry jsou samozřejmě prioritou i pro Holušu. Když se nepovede Evropa, zas tolik se nestane. „Na úplných sto procent do toho Kuba určitě nepůjde. Sezona je dlouhá a olympiáda je teprve před ním," doplnil jeho bývalý trenér z opavského Sokola, který věří v medaili. „Myslím si, že na stupně vítězů by to klidně mohlo stačit. Ve finále bude určitě," odhadl Jan Škrabal.

O Jakubu Holušovi je známo, že mu svědčí hlavně takticky rozběhnuté závody. Pokud běžci vyčkávají na to, co udělá ten druhý, je bývalý student Slezského gymnázia jako ryba ve vodě. „Pořád věřím, že by Kuba mohl zúročit své velké zkušenosti. Jestliže se vše bude rozhodovat až v závěru, má velkou šanci," dodal.

Kudlička zapracoval na rychlosti rozběhu

Dalším želízkem v ohni je tyčkař Jan Kudlička. Jeho letošní maximum činí 573 centimetrů a ve světových tabulkách si stojí velmi dobře. Lepší zápis mají pouze Renaud Lavillenie a trojice Němců – Malte Mohr, Björn Otto a také Raphael Holzdeppe. „Pokud by Honza pokořil laťku ve výšce 575 cm, mohlo by to na medaili stačit," zauvažoval Kudličkův bývalý trenér z Opavy a jedna z vůbec největších tyčkařských kapacit u nás, Jiří Lesák.

Kudlička může v Helsinkách skákat relativně v klidu. Ostrý limit pro olympiádu v Londýně má totiž skočený. Atlet pražské Dukly se nedávno blýskl vítězstvím na Pražské laťce. V exhibičním závodě na Václavském náměstí pokořil laťku ve výšce 566 centimetrů. Jan Kudlička se navíc zlepšuje i v jiných ohledech. Například v rozběhové rychlosti, v níž se měří úsek posledních pěti metrů před samotným odrazem.

„Naměřili mu 9,6 metru za sekundu. Tak rychlý nebyl snad ani Bubka. Honza se trošku pere s technikou. Pokud ale všechno sladí, může jít jednou hodně vysoko," uvedl Jiří Lesák.

Zvítězí Renaud Lavillenie?

Účast v Helsinkách nakonec unikla druhému nejlepšímu tyčkaři Michalu Balnerovi, který také atleticky vyrostl v Opavě. Na Pražské tyčce zdolal také 566 cm, ale vzhledem k tomu, že šlo o exhibici a evropský šampionát měl již po termínu, kdy bylo možno skočit limit, podívá se do Finska pouze Kudlička. „Michal se potýkal se zraněními. Je to velká škoda," poznamenal Lesák.

Papírovým favoritem mistrovství Evropy je Francouz Renaud Lavillenie, který se na Zlaté tretře v Ostravě přenesl přes 590 cm. Ještě o centimetr výše dolétl na mítinku v Ingolstadtu německý závodník Malte Mohr. Tato dvojice si to pravděpodobně rozdá o prvenství, ovšem u tyčky na vrcholných atletických akcích nikdy nevíte.

„Tabulkově zatím nejdou vidět Poláci. Jsou schopni skákat okolo 590 cm, ale letos jsou z toho zatím výkony o 20 cm nižší. Uvidíme, zda do bojů o medaile zasáhne někdo další," uzavřel Jiří Lesák.

Petr Dušek