Oba absolvovali soustředění v Nymburce a na letiště zamíří dnes, tj. ve středu 1. srpna. Jak Jan Kudlička, tak Jakub Holuša jsou namlsáni výbornými výsledky z nedávného evropského šampionátu, jenž proběhl v Helsinkách. Prvně zmíněný si vyskákal šesté místo, druhý pak ve finále doběhl jako pátý.

„Myslím si, že můžu hovořit o největším úspěchu své kariéry," ohodnotil svůj výkon z Finska nejlepší český tyčkař současnosti Jan Kudlička, jenž se před nedávnem ukázal i na mítinku v německém Jockgrimu, kde skočil 561 centimetrů. Také bývalý svěřenec trenéra Jana Škrabala ze Sokola Opava byl se svou pátou příčkou spokoj e ný. „Přece jenom se jedná o další finálové umístění. Je to rovněž určité potvrzení toho, že patřím do špičky," odhadoval Jakub Holuša.

Jak již bylo zmíněno, v Nymburce se oba atleti připravovali před odletem na olympiádu. Mají zde veškerý komfort. Od mistrovství Evropy uběhlo teprve pár týdnů a bylo nutné dobře a možná i střídmě naplánovat tréninky. Program v Helsinkách byl totiž velice náročný. Jakub Holuša například kromě půlky běžel i dlouhou štafetu. Jeho vytížení v Helsinkách se tedy dá označit za maximální.

„Ve Finsku to nebylo jednoduché. Ať už fyzicky, nebo psychicky. Chtěl jsem si hlavně odpočinout a zařadit do přípravy speciální tréninky. Věřím, že na Londýn budu ideálně nachystán," poznamenal stříbrný medailista z letošního halového mistrovství světa v Istanbulu.

V tyčce papírovým favoritem Lavillenie

Atletický program patří k tomu nejlepšímu, co olympijské hry můžou nabídnout. Těžko říct, kdo bude favoritem. Adeptů na medaile je doslova přehršel. Hodně se čeká, co předvedou Poláci. Nejlepší závodníci evropský šampionát vynechali a soustředili se výhradně na největší sportovní událost roku. Na osmistovce i v tyčce přitom mají svá velká želízka v ohni.

V tyčkařském sektoru jsou karty ale i tak rozdány poměrně jasně. Obhájce prvenství Steven Hooker z Austrálie se letos hledá, a proto se prostor otvírá pro Francouze Renauda Lavillenieho, jemuž to v poslední době skáče k šesti metrům. Evropské zlato v Helsinkách bral za výkon 597 centimetrů. Podceňovat nelze ani Němce. Zvlášť Malteho Mohra s Björnem Ottem.

„Uvidíme, jak na tom budou Poláci. Pokud se zaměřím sám na sebe, v prvé řadě se chci dostat z kvalifikace do finále. Myslím si, že na to formu mám. Kdybych zopakoval podobné umístění jako ve Finsku, byla by to paráda," mínil Jan Kudlička a ještě dodal: „Jestliže zapracuji na některých nedostatcích v mých skocích, mohu atakovat i hodnotu českého rekordu, jenž činí 580 centimetrů. Vím, kde jsem dělal chyby."

Holuša chce minimálně do semifinále

Kudlička i Holuša už zkušenosti s olympijskými hrami mají. Účastnili se té poslední v Pekingu. „Do Londýna se už strašně moc těším. Olympiáda je zkrátka obrovský zážitek, na nějž člověk může vzpomínat celý život," poznamenal elitní český půlkař.

Také v běhu na 800 metrů bude panovat velká konkurence. Zatímco v tyčce by situace měla být skoro jasně daná, osmistovka je nečitelná. Největším favoritem bude patrně světový rekordman David Rudisha z Keni, avšak připojit se mohou i další. „Olympijský závod je neskutečně nabitý. Chci se probojovat do semifinále. Finále by bylo splněným snem. Do něj se přece jenom dostane osm nejlepších," vysvětloval Jakub Holuša.

Ať už to dopadne jakkoliv, Jan Kudlička s Jakubem Holušou by do České republiky měli přiletět 13. srpna.

Petr Dušek

Program

Tyčka: kvalifikace – středa 8. srpna, 11.00, finále – pátek 10. srpna, 20.00
Běh na 800 m:
rozběhy – pondělí 6. srpna, 11.50, semifinále – úterý 7. srpna, 20.55, finále – čtvrtek 9. srpna, 21.00