V současnosti je v Praze a tvrdě dře. Čeká ho totiž čtrnáct dnů plných ostrých tréninků. Žádné krátké soustředění v zahraničí nepřipadá v úvahu. Jeho nejbližším „kamarádem" se stane dráha haly v pražské Stromovce.

„Čím je začátek sezony blíže, tím více tréninky ladíme do tempa. Jet teď někde na Kanárské ostrovy by nemělo žádný smysl. Potřebuju co nejvíce trénovat v hale, abych si zvykl na specifické podmínky," popisoval bývalý atlet Sokola Opava.

Závody v Německu patří k jeho oblíbeným. Jdou hned po sobě – Düsseldorf je v plánu 29. ledna a Karlsruhe o dva dny později: „Jsou to nejkvalitnější závody, které v té době můžu jít. Popravdě tam jezdím velice rád. Vždycky je špičková konkurence a vynikající atmosféra. Němci takové podniky zkrátka umí udělat."

Prioritou je patnáctistovka

Jakub Holuša se opět bude soustředit na patnáctistovku. V minulé sezoně se mu dařilo skvěle a předpokládá se, že v té nadcházející na výborné výsledky naváže. Před březnovým mistrovstvím Evropy v hale by se to náramně hodilo. Koná se totiž na domácí půdě v Praze.

„Sezona bude o patnáctistovce. O trojce bych uvažoval v případě velmi kvalitního výsledku. Před evropským šampionátem ale půjdu dvakrát 1500 metrů a dvakrát trojku. Před takovou akcí není dobré jít jenom jedno," pokračoval.

Nejlepší český mílař současnosti se před nedávnem zastavil i v Opavě. Štědrý den strávil jednak s rodinou a jednak tradičním dopoledním výběhem. „Nebyl to žádný závod. Tradičně se scházíme jako parta přátel a běžíme z Melče do Opavy. Vánoce si bez toho už ani neumím představit," přiznal.

Něco podobného platí také o Litultovické vánočce, které na konci loňského roku dominoval: „Pokud mi to čas a zdraví dovolí, na Štěpána v Litultovicích vždycky startuju. Jsem moc rád, že jsem ani tentokrát nechyběl. Podmínky byly velmi náročné, ale opět to stálo za to."

V Bulharsku raději odstoupil

Kéž by však každý běžecký podnik měl tak zodpovědné pořadatele jako Litultovická vánočka. Na konci minulého roku si bývalý student Slezského gymnázia střihl několik závodů. Jeden z nich měl absolvovat ve slovenském Bardějově. Když ale vstřebal čtyři sta kilometrů dlouhou cestu autem, čekalo ho nemilé překvapení: závod byl zrušen.

„Nestalo se to poprvé. Už tam nikdy nepojedu. Člověk zbytečně plýtvá časem a silami cestováním. Místo toho jsem mohl trénovat. Hlavní pořadatel opět nedokázal ani včas zavolat a my se táhli takovou dálku naprosto zbytečně. Něco neuvěřitelného," mínil Jakub Holuša.

Ještě předtím stačil zamířit do Bulharska na mistrovství Evropy v krosu. Lehce podvrtnutý kotník ovšem šance na dobrý výsledek brzy zhatil. „Podmínky byly opravdu těžké. Razím heslo, že běžec nesmí vzdát žádný závod, ale v tomto případě jsem raději odstoupil. Ten risk za to nestál.

Kdybych pokračoval, mohlo se to zhoršit a celá halová sezona by mohla být zmařena," zakončil svěřenec trenéra Jiřího Sequenta.