Svěřenec trenéra Boleslava Patery z pražské Dukly měl po návratu z olympiády v Londýně hodně nabitý program. Po Opavě zavítal do Dubnice nad Váhom, kde i v dešti dokázal výkonem 567 cm zvítězit a vylepšil také rekord mítinku. Pak už následovalo curyšské finále. Do Švýcarska dorazilo to nejlepší, co může světová tyčka nabídnout.

„Ten, kdo startoval na olympiádě, skákal i v Curychu. Dost pršelo a na výsledcích se to určitě podepsalo. Hned pět lidí neskočilo základ. Za 555 cm jsem obsadil třetí místo. Jsem spokojen. Byla perfektní atmosféra. Stadion v Curychu je známý tím, že diváci jsou hned u dráhy," popisoval Jan Kudlička.

Nechybělo mnoho a v posledním závodě Diamantové ligy přitom mohl skončit i druhý. Olympijský vítěz Renaud Lavillenie pokořil 570 cm a druhý Björn Otto z Německa odsunul Kudličku na třetí příčku jen vinou lepších pokusů.

Enormně náročná sezona

S blížícím se koncem sezony stoupala i Kudličkova forma. Tyčkařská elita se kromě Lavillenieho přesunula do Berlína. Aktuálně nejlepší český tyčkař vybojoval čtvrté místo. Překonal solidních 568 cm, ale opět doplatil na horší pokusy. Vždyť druhý Malte Mohr skočil úplně stejně. Vítězný Björn Otto se přehoupl přes laťku ve výšce 578 cm.

Jan Kudlička absolvoval ještě jeden závod v Itálii a při mistrovství republiky družstev pomohl své Dukle k celkovému prvenství. Osobně už je ale rád, že náročný ročník je u konce. „Na MČR mě přestalo poslouchat tělo. Chytil jsem strašnou křeč do stehna. Měl jsem ještě jet na Plzeňskou tyčku. Svou účast jsem ale musel odříct," vysvětloval bývalý svěřenec trenéra Jiřího Lesáka z opavského Sokola.

Doufal v český rekord

Momentálně si Jan Kudlička dopřává zasloužené volno. Letos absolvoval venkovní evropský šampionát, olympijské hry a x dalších závodů. Na jednoho sportovce je toho až až. „Na pár dní jsem byl v Opavě. Zanedlouho se s přítelkyní vydám na dovolenou do Řecka. Ještě jsme tam nebyli. Vyzkoušíme místní kuchyň a už se moc těšíme," mínil Jan Kudlička.

Okamžitě po návratu začne přípravu na halovou sezonu. Po soustředění v Harrachově se vydá do Tater. „Tam je to pro mě vždy nejhorší. Běhá se kolem Štrbského plesa. Nabíráme objem a hodně to bolí," pokračoval. Stěžejními body přípravy se dozajista stanou také dvě soustředění na Kanárských ostrovech. Opavský tyčkař zde stráví tři týdny, 20. prosince se vrátí do vlasti a ihned po Novém roce odcestuje zpět.

„Na začátku nového roku zamíříme konkrétně do Tenerife. Je to pro nás velká výhoda. Můžeme skákat venku, zatímco tady bychom se museli přesunovat mezi halami. Podstatně nám to ulehčí naši práci," konstatoval Jan Kudlička, který v současnosti již minulý ročník považuje za úspěšný, i když podle něj mohlo být ještě lép.

„Osmé místo z olympiády a šesté z mistrovství Evropy je výborné. Letos jsem měl velmi dobrý průměr, ale žádný ústřel. Český rekord jsem chtěl pokořit. Doufal jsem, že skočím přes 580 cm. Bohužel se tak nestalo," uzavřel.

Petr Dušek