„Vůbec netuším, co předcházelo tomu, aby se Ostrava stala pořadatelem tak významné akce. Klobouk dolů před organizačním štábem, že se mu to povedlo,“ usmál se český rekordman ve skoku o tyči.

Vzpomenete si na to, co vám v okamžiku, kdy jste se dozvěděl, že Ostrava bude pořádat Kontinentální pohár, prolétlo hlavou?

Že to je obrovský úspěch. Zároveň asi i to, že tomu pomohla Zlatá tretra, což je obrovský fenomén. Díky ní bylo na čem stavět. A zkrátka, že je skvělé, že tak prestižní akci budeme mít u nás doma.

Vy sám ale prozatím můžete tak maximálně o účasti jen snít…

Je to tak. Vím dobře, že nominace do týmu Evropy bude uzavřena až po našem kontinentálním šampionátu, ze kterého půjdou konkrétně do tyčky dva nejlepší muži z finále. Konkurence je dost velká, ale proč bych nemohl zopakovat výsledek z předchozího mistrovství Evropy, kde jsem si vyskákal stříbro.

Bylo by fajn, kdyby to podobně dopadlo i příští rok v Berlíně.

V čem je vlastně Kontinentální pohár jiný od „řekněme“ mistrovství Evropy nebo světa?

Myslím, že hlavně pro diváky je jiný v tom, že budou mít před sebou na ploše míň atletů a že tady budou jen ti nejlepší z každé disciplíny. Myslím si, že kdybych se na to jako laik šel podívat, užil bych si to víc, než když na šampionátech musím koukat na kvalifikace a spoustu lidí na stadionu.

Na druhé straně je to ale na konci sezony, po řadě vrcholů včetně kontinentálních šampionátů…

Ovšem úroveň a velikost té akce je natolik svazující, že opravdu všichni atleti, kteří budou pomýšlet na to, že by se do vlastních kontinentálních týmů mohli probojovat, určitě tomu přizpůsobí i přípravu.

Je to sice ještě hodně daleko, přesto, probíral jste už s konkurencí v Evropě, jak by to v září mohlo v Ostravě vypadat?

Zatím ne, přesto si myslím, že hlad po místech v sestavách bude velký, přece jen ta akce bývá pouze každé čtyři roky. Ale stát se do té doby, navíc v naší tyčce, může cokoliv. Jen si to vezměte tak, že předloni roky zpátky byl Lavillenie obrovský favorit a na ME pak neskočil základ. A tohle hrozí každému.

Kdo neskočí základ v Berlíně, zkrátka na Kontinentálním poháru nebude.