Sokol má s touto akcí obrovské zkušenosti. Na vyhlášeném mítinku má právo startovat družstvo, které opanovalo domácí mistrovství republiky.

Během posledních pěti let se Opaváci mezi evropskou klubovou smetánkou neobjevili pouze jednou. Všechno odstartovalo památným rokem 2007 ve finském Tampere, kdy se sokolíci mohli pyšnit sestavou, jakou jim mohl kdekdo závidět. Je sice pravdou, že bojovali v C skupině, kde nevládne taková konkurence, avšak i tak atleti v jednotlivých disciplínách získali fantastických 13 vítězství.

„Startovali za nás takoví borci jako Jakub Holuša, Jan Kudlička nebo třeba Artur Noga," vzpomínal trenér Sokola Jan Škrabal, který se v Lublani zhostí role vedoucího družstva. Suverénní výhra Opavany katapultovala do B skupiny.

V roce 2008 se Sokolu povedl další husarský kousek. Evropský pohár se tehdy uskutečnil ve francouzském Rennes. I zde slavila Opava vítězství. „Náš tým už nebyl tak silný jako v předchozím roce, avšak družstvo se mohlo spolehnout na Petra Lichého, Adama Hurtu nebo Ladislava Prášila," pokračoval Škrabal.

Magický Castellon

I když si Sokol vybojoval možnost startovat v áčkové skupině, v následující sezoně jel do Moskvy výběr pražské Slavie, protože opavskému družstvu se nepodařilo vyhrát domácí republikový šampionát. „Byly to celkem nervy, protože Slavia se chtěla z poháru odhlásit. Pokud by se tak stalo, český tým by spadl až do C skupiny. Nakonec se naštěstí povedlo dát dohromady několik atletů a Slavia áčko udržela," poznamenal.

Další dva roky již byly čistě v režii Sokola. V Bydhošti obsadili po diskvalifikaci domácích Poláků, za něž někteří závodníci startovali načerno, čtvrté místo.

Loni v Castellonu skončili rovněž čtvrtí. „Musím říct, že ve Španělsku to bylo skutečně něco. Atletický klub totiž úzce spolupracuje s nedalekým fotbalovým klubem z Villarrealu. Není pravidlem, že atletika a fotbal jsou rovnocennými partnery. Tady to tak fungovalo," mínil Jan Škrabal.

Úspěchem by bylo čtvrté místo

A jaké jsou ambice pro letošní závod v Lublani? Karty na tomto mítinku, jenž se bude konat 15. září, byly rozdány celkem jasně.

Někteří favorité jsou prostě a jednoduše předem daní. „Domnívám se, že o prvních dvou příčkách je dopředu rozhodnuto. Fenerbahce Istanbul a atleti z Castellonu jsou nepřemožitelní. Můžeme je porazit v některých disciplínách, ale celkově určitě ne," odhadoval trenér opavského Sokola a na závěr ještě doplnil: „Pro nás je reálné umístění okolo čtvrtého místa, které by bylo i fantastickým úspěchem. Za každou cenu se musíme udržet. Pokud bychom skončili hůře než šestí, sestupujeme."

Petr Dušek