Ocenění směřovala především k medailistům z republikových šampionátů a také reprezentantům. Velký důraz byl kladen na družstva a jejich tři nejlepší bodovače. Podrobnější zmínku si zaslouží zejména pětice atletů. Jedná se o juniorského trojskokana Jiřího Zemana a dálkaře Jakuba Ruska, kteří se zúčastnili i světového šampionátu mládeže.

Dostalo se také na talentovaného čtvrtkaře Alberta Holibku, jenž dosahuje vynikajících výkonů a není divu, že se dočkal přestupu do Prahy.

Z žen rozhodně nezapadly výsledky dorostenky půlkařky Venduly Hluché, která v minulém roce na své trati zaběhla absolutní opavský rekord. Stranou nezůstaly ani vycházející hvězdy v kategorii žáků Filip Kaštovský a Jan Capko, který se může pyšnit titulem mistra České republiky ve výšce.

„S tímto vyhlašováním se začalo někdy po válce. Pak se to nějakou dobu nekonalo a za posledních pět let je z toho opět tradice," vysvětloval jeden z trenérů opavského Sokola a ředitel Základní školy Englišova Jan Škrabal.

Chloubou se stala i družstva. Junioři v domácích podmínkách Tyršova stadionu v Opavě vyhráli republikový šampionát se stobodovým náskokem před druhou Slavií Praha a v letošním roce budou reprezentovat ČR na PMEZ v tureckém Istanbulu. Muži ovládli první ligu a postoupili do finále extraligy. Ženy se pak blýskly krásným druhým místem v první lize.

Provázanost s Engliškou

Slavnostního večera se mimo jiné zúčastnili také hosté v podobě náměstka primátora Dalibora Halátka anebo předsedy opavské sportovní komise Milana Koláře, kteří mohli pogratulovat celkem jednačtyřiceti oceněným. Hned sedmadvacet z nich přitom jsou anebo byli žáci ZŠ Englišova, čímž se jenom potvrzuje velká provázanost mezi oddílem a touto základkou.

Když už jsme u Englišky, tak musíme konstatovat, že jejím žákům se jako členům Sokola velmi dařilo. Dívky se staly evropskými mistryněmi v přespolním běhu a další dívčí družstvo slavilo vítězství na mistrovství republiky v atletickém čtyřboji.

V jedné z nejznámějších opavských základních škol také bylo sestaveno vítězné družstvo děvčat, které opanovalo Pohár rozhlasu s historicky největším bodovým ziskem. A to se v loňském roce uskutečnil už sedmačtyřicátý ročník.

Pozadu nezůstali ani chlapci ze ZŠ Englišova. Také se dopracovali k vítězství v Poháru rozhlasu třetím nejlepším výkonem historie. První dva jsou mimochodem rovněž v držení Englišky. Přípravka této školy také zvítězila v závodě Hurá na Zlatou tretru.

Výborní organizátoři

Členové Sokola se etablovali i do vítězného družstva z Mendelova gymnázia, které opanovalo středoškolský pohár. Chlapci se tak podívají na světové finále do Číny.

Při vyhlašování se nezapomnělo ani na slavné odchovance Sokola. Tyčkař Jan Kudlička bral loni bronzové medaile na halovém mistrovství světa a také venkovním evropském šampionátu. Mílař Jakub Holuša byl ve finále mistrovství světa pátý. Tato dvojice by se brzy mohla dočkat velmi kvalitních následovníků.

Tyčkař Ondřej Honka a Bára Blahutová, která se zaměřuje na krosy, se atletickému řemeslu naučili v Opavě a momentálně studují na univerzitách v Americe. Nesmírný talent v krosových závodech prokazuje zejména druhá jmenovaná.

Sokol Opava v loňském roce potvrdil také skutečnost, že ve svém středu má hned několik výborných organizátorů. Perfektně totiž zvládl největší akce roku, které pravidelně pořádá. Jednalo se o republikový šampionát juniorů na Tyršáku, druhý ročník Opavské míle a ve výčtu nesmí chybět ani Velká cena Opavy v hodu oštěpem a tyčkařský mítink na Dolním náměstí.