Při moderování celé akce bylo zdůrazněno, že Sokol se opírá o širokou členskou základnu. Celkově má 653 členů, z čehož je 56 rozhodčích, 24 trenérů a hlavní podíl tvoří atleti do devatenácti let, kterých je 505.

Mezi hosty nechyběl náměstek opavského primátora Martin Víteček a také člen rady města Libor Moravec, který se mimochodem dříve atletice aktivně věnoval. I tato dvojice si vyslechla připomenutí největších úspěchů oddílových odchovanců na akcích evropského nebo světového formátu.

Nejúspěšnější v tomto ohledu byl Jakub Holuša, který si na Halovém mistrovství Evropy v Praze v běhu na 1500 metrů doběhl pro zlato a během roku na stejné distanci posunul hodnotu českého rekordu na 3:34,26 min. Vidět byli také tyčkaři. Michal Balner vylepšil národní maximum na 582 centimetrů a zúčastnil se také světového šampionátu. Tamtéž se podíval i jeho tréninkový kolega Jan Kudlička, který přidal i finálové umístění na mistrovství Evropy.

Sokol loni uspořádal několik tradičních mítinků. Jednalo se o 65. ročník Velké ceny Opavy, jejíž doménou je soutěž v oštěpu, po třiačtyřicáté se konala Slezská laťka, 9. ročník zaznamenala také tyčkařská exhibice na Dolním náměstí, která nese název Memoriál dr. Lesáka, a opomenout nelze ani Opavskou míli, která sice neprobíhá pod záštitou oddílu, ale organizují ji členové Sokola pod vedením Jiřího Sýkory.

Junioři byli v Turecku osmí

„K největším úspěchům družstev patří účast našich juniorů na Poháru mistrů evropských zemí v Turecku, kde skončili osmí. Totéž družstvo pak ovládlo i republikový šampionát. Starší žáci obsadili na Mistrovství České republiky třetí místo, starší žákyně byly sedmé. Mladší žáci a žákyně pak na Mistrovství Moravy a Slezska zvítězili. Ženy vyhrály první ligu a připsaly si účast na finále extraligy. Muži v první lize skončili druzí," vyjmenovával jeden z trenérů Sokola Jan Škrabal.

Jako nejlepší individuální výkon současného atleta oddílu byla vyhodnocena účast Venduly Hluché na evropském šampionátu juniorů v běhu na 800 metrů, kde brala čtrnácté místo. Tatáž závodnice mezi juniorkami na dráze opanovala MČR, v kategorii žen do dvaadvaceti let byla druhá, ovládla půlku na Poháru mistrů evropských zemí v Turecku, byla nejlepší bodovačkou prvoligového družstva, v tabulkách suverénně držela první příčku na osmistovce a během roku na stejné trati hned třináctkrát překonala předchozí opavský rekord.

Svěřenkyně trenéra Jana Škrabala byla naprosto zaslouženě vyhlášena nejlepší atletkou Sokola za minulý rok.

Z atletů pak vyčníval dálkař a sprinter Jakub Rusek. „Kuba je tak trochu smolař roku, protože ve většině závodů atakoval limit na Mistrovství Evropy juniorů. Těsně mu uteklo, ale svými dosaženými výkony by přitom zabodoval i ve finále soutěže, na kterou se nakonec nedostal. I tak se v hale stal mistrem republiky v dálce a hladké šedesátce.

Zvítězil také venku mezi muži do dvaadvaceti ve skoku dalekém. Mezi juniory na republice pak obsadil třetí příčku. Stejného umístění dosáhl také na Poháru mistrů evropských zemí. Jeho trenérem je Luboš Kummer," pokračoval dále Jan Škrabal.

Hned tři národní rekordmani z Opavy

Sokolu roste velký talent v kategorii žákyň. Jedná se o svěřenkyni trenérky Jany Gellnerové Barboru Malíkovou. Reprezentovala Česko na mezistátních utkáních a je žákovskou mistryní v běhu na 300 metrů, v hale pak na této distanci získala bronzovou medaili. Během roku se jí podařilo překonat okresní rekord na třístovce, který předtím držela Vendula Hluchá.

„Zajímavostí je, že letos se k Jiřímu Sýkorovi, který drží český rekord na hladké pětce, přidali také Michal Balner a Jakub Holuša. Všichni jsou Opaváci a držitelé národních maxim," doplnil Jan Škrabal a ještě dodal: „Při vyhlášení nejlepších sportovců Moravskoslezského kraje za minulý rok by se družstvo juniorů mělo dostat mezi pět nejlepších.

Se stejným kolektivem věříme i v úspěch v anketě o nejúspěšnějšího sportovce opavského okresu."

Atleti Sokola hodnotili uplynulou sezonu.

Nejlepší atleti v kategoriích

Atletická přípravka: Tereza Matýsková, Jakub Dzida
Mladší žactvo: Markéta Baroňová, Beáta Kupková, Kateřina Valíková, Matyáš Plaček, Tadeáš Formánek, David Gabriel Kavecký
Starší žactvo: Barbora Malíková, Valerie Stratilová, Nikola Václavíková, Jakub Mecner, Adam Groda, Lukáš Veřmířovský, Sára Škrobánková, Simon Vala
Dorost: Aneta Ruská, Adam Smolka, Ondřej Lampa
Junioři: Vendula Hluchá, Natálie Smolková, Markéta Režnarová, Jakub Rusek, Jiří Zeman, Matěj Beňovič, Filip Jahn, Matouš Vajda, David Hájek
Dospělí: Lukáš Kunc, Tomáš Veverka, Michal Stuchlík

Nejúspěšnější vedoucí družstev: Jana Gellnerová (ženy), Jaromír Korbel (starší žáci), Jiří Lesák (muži), Jan Škrabal (junioři)

Nejlepší trenéři: 1. Jan Škrabal (běhy), 2. Luboš Kummer (dálka, trojskok), 3. Jiří Lesák (tyč)