Titul republikového šampiona ve skoku vysokém si z města ležícího v údolí řeky Nisy odvezl Tomáš Čermák ze sportovních tříd ZŠ Englišova, který až do vítězného pokusu na 186 centimetrů zvládl překonat všechny výšky na první pokus. Jako jistý vítěz MČR si pak nechal laťku zvednout na 191 cm a i pokusy na této jeho rekordní výšce byly nadějné, ovšem nakonec neúspěšné. Svěřenec trenéra Jaromíra Korbela se tak stal jediným medailistou Sokola Opava.

Velmi blízko cenným kovům ale byly dvě žákyně. Zejména Vendula Hluchá v běhu na 800 metrů měla medaili na dosah, ale nakonec nestačila na bronzovou Elišku Nerudovou z AK Olomouc a skončila na nepopulární čtvrté pozici (2:21,95 min.). „Časy prvních tří holek se zařadily mezi pět nejlepších výkonů v historii české halové atletiky a Vendula by s tím časem vždy vyhrála, jen ne letos, ale holt vyrobila taktickou chybu,“ řekl kouč Hluché Jan Škrabal.

Ve sprintu na 60 metrů překážek pak přidala Veronika Dostálová, které pomáhá trenér Kamil Baroň, díky času 9,19 s 5. místo. „V rozběhu předvedla Verča parádní výkon v čase 9,04 a porazila i pozdější vítězku. Jen škoda, že svůj výkon nezopakovala i ve finále,“ poznamenal ředitel ZŠ Englišova se sportovním zaměřením Jan Škrabal.

Do finále se ještě podíval Vít Palzer, kterého připravuje kouč Ladislav Král (6. místo – 800 metrů, 2:16,20 min.) a sprinter Filip Šťastný pod vedením kouče Davida Bednáře, jenž byl sedmý v překážkovém běhu na šedesátimetrové trati (8,97 s). „Zlepšil si osobák a ve finále mohl dokonce pomýšlet na medaili, ale na předposlední překážce škobrtl. Škoda, mohla z toho být medaile, ale i postup do finále byl vynikající výsledek,“ uvedl zkušený atletický kouč.

Jako úspěch se dá považovat 10. příčka Nikol Oberherrové v běhu na 300 metrů díky výkonu 44,44 s, 11. místo Hany Klimentové v tyči (230 cm). Jak štafeta žáků, tak štafeta žákyň na 3x 300 metrů skončily na 13. pozici (dívky – Hluchá, Oberherrová, Gřundělová – 2:15,97 min. a chlapci – Palzer, Šmach a Smolka – 2:06,87 min.).

V síti rozběhů na 60 metrů překážek uvízli běžci Tomáš Čermák (16. místo – 9,26 s), Adam Smolka (21. místo – 9,44 s) a Petra Palkovičová (14. místo – 9,71 s). „Tomáš Čermák loni narazil hlavou do stojanu, měl sešitou hlavu a žádný platný pokus. Měli jsme proto obavy, aby ho nerozhodily nepříjemné vzpomínky, ale Tomáš závod zvládl naprosto suverénně, všechno odskákal na první pokus. Až potom mu pokusy na 191 centimetrů lehce nevyšly, což lze přisoudit ztrátě koncentrace při vědomí, že závod už vyhrál.

Ještě bych rád sdělil, že je nešťastné rozdělování peněz střediskům podle finálových a medailových umístění v žactvu. Vždyť ani můj bývalý svěřenec Kuba Holuša, který nyní vybojoval stříbro na MS v běhu na 800 metrů, neměl v žácích medaili z MČR. Takto ale budou děti dosahovat svého vrcholu v šestnácti sedmnácti letech, což není vůbec ideální,“ pokrčil rameny Jan Škrabal.

Jan Šimek