S letošním evropským šampionem v hale Jakubem Holušou toho má spoustu společného. Podobně jako kdysi on závodí za Sokol Opava, chodí na Slezské gymnázium, věnuje se středně dlouhým tratím a hlavně, jejím trenérem je Jan Škrabal. Vendula Hluchá vyniká na půlce.

Považte sami. Loni v Maďarsku, ač věkem ještě dorostenka, zaběhla opavský rekord žen 2:14,72 min. Od té doby se jí tento čas povedlo několikrát vylepšit. Nedávno vyhrála extraligu na stadionu v Kladně a své maximum posunula na 2:07,94 min. Za rok zlepšení bez pár drobných rovných 7 sekund.

Mnozí si myslí, že hranice této sympatické Opavanky se dají stlačit ještě níže. „Skoro se až bojím říct, kam by to mohla dotáhnout," poznamenal s menší porcí nadsázky a úsměvem na rtech Jan Škrabal.

Nabízí se srovnání s Holušou

Pro velkou atletiku vychoval Jakuba Holušu. Často se setkává s názory, že takové svěřence má trenér jednou za život. U jeho osoby to však není pravda. V případě Venduly Hluché se srovnání s Holušou ubrání jen stěží.

„Vendula je neskutečně zodpovědná a pracovitá. Spoustu věcí bere jako samozřejmost. Ať už to je protahování anebo třeba regenerace. Kubu jsem v tomto směru kdysi musel trochu tlačit, i když dneska je z něj stoprocentní profesionál. U Venduly to není třeba," uvedl dále Jan Škrabal a ještě doplnil:

„Říká se, že trenér umí svého svěřence potáhnout dopředu. Stejně tak to ovšem funguje také v opačném gardu. Stalo se mi to u Kuby a podobně to vnímám i ve Vendulině případě."

Nominace na ME juniorů

Úspěchy mladé běžkyně, která před nedávnem opanovala juniorský republikový šampionát v běhu na 800 metrů, jsou o to cennější, že v kategorii juniorek se pohybuje teprve prvním rokem. Skvělé výsledky jí vynesly také nominaci do švédské Eskilstuny, kde mezi 16. až 19. červencem proběhne mistrovství Evropy juniorů.

V české reprezentaci mimochodem půjde o jedinou zástupkyni, která si vybojovala účast na středních a dlouhých tratích. Nechybělo přitom mnoho a vysoce talentovaná atletka z Opavy svou budoucnost málem zasvětila úplně jinému sportovnímu odvětví.

„K atletice mě zhruba před šesti lety přivedl můj taťka. Tehdy jsem hrála tenis a viděl na mně, že to není ono. Za školu jsem běhala přespoláky a chtěla to zkusit. Trenér Škrabal mě nejdříve nechtěl, protože jsem byla moc mladá, ale nakonec svolil a naše spolupráce trvá dodnes," popisovala Vendula Hluchá.

Velká podpora rodiny

Chce se říct, že pro sport má doslova rodinné předpoklady. Táta Hynek totiž jezdil a stále jezdí na kole a velmi zdatnou cyklistkou je také maminka Renáta, která na čelních příčkách například dokončila letošní ročník Silesia bike marathonu.

Venduliny sestry Adéla s Terezou také dělají atletiku ve sportovních třídách na Základní škole Englišova v Opavě a i jim se v žákovské kategorii daří.

„U Venduly je velká výhoda v tom, že pochází ze sportovního rodinného zázemí. Její rodiče své děti podporují. Neváhají vzít například auto a odjet na republikový šampionát do Ústí nad Orlicí," vracel se Jan Škrabal ve svých vzpomínkách dva roky zpátky a hned navázal aktuální informací:

„Letos se například termín soustředění kryl s jejich dovolenou. Z toho důvodu vymysleli, že si dovolenou udělají v italském Melagu, kde proběhne naše soustředění."

Zamíří v budoucnu do Dukly?

Vzhledem k výborným výsledkům není divu, že po Venduliných službách pošilhávají trenéři z věhlasnějších klubů. Pokud si i nadále udrží vysokou výkonnost, mohla by v budoucnu přijít i nabídka z pražské Dukly.

„Rozhodně chci jít na vysokou školu. V úvahu připadá Praha, takže kdyby mě oslovili, byla by to jedna z variant," přiznala Vendula Hluchá, která v současnosti hostuje za juniorky Olympu Brno. Do té doby však musí urazit ještě dlouhou cestu. Tréninkový plán jí zatím stále vytváří Jan Škrabal.

„V jejím věku je důležité dobře uspořádat tréninkové jednotky. Tělo si musí postupně zvyknout. Je třeba stále přidávat zátěž. Každý je jiný, ale do tréninku se pořád snažíme zařadit i nové moderní trendy. Pracujeme například na pružnosti kotníků a mohl bych pokračovat.

Bude samozřejmě záležet také na tom, jak jí vydrží zdraví a spousta jiných skutečností," vysvětloval Jan Škrabal.

Disciplína je základ úspěchu

Vendula Hluchá je profesionálka každým coulem. Byť jako osmnáctiletá dívka musí čelit mnohým svodům zábavy, sama na sebe je přísná a snaží se být disciplinovaná.

„Trénuju každý den. Když mám volno, zajdu na bazén. Kamarádky mi říkají, že bych s nimi mohla trávit více času a chodit více ven. Je škoda, že se nemůžu více zapojit, já ale většinu času věnuji tréninku. Atletika mě zkrátka baví a mám z ní radost. Zvlášť, když mám šanci něco dokázat," pokračovala talentovaná opavská půlkařka.

„Myslím si, že za mými výsledky stojí hlavně trenér a chtěla bych mu poděkovat za to, že mi věnuje spoustu svého volného času, podporuje mě a dokáže motivovat k další práci tím, že ve mě věří. Vážím si ho i jako člověka, ke kterému si vždy můžu přijít pro radu," děkovala svému kouči Vendula Hluchá, která je vděčná také za podporu školy.

I když sportuje, dosahuje velmi dobrých studijních výsledků. Jednotlivé ročníky absolvuje s vyznamenáními: „Jsem moc ráda, že paní ředitelka Slezského gymnázia Milada Pazderníková je ke mně tak vstřícná. Velké poděkování určitě patří i mé třídní učitelce Janě Dümlerové."

Vizitka půlkařky Venduly HluchéNarodila se 18. února 1997 v Opavě. Původně se věnovala tenisu, ale posledních zhruba šest let běhá za Sokol Opava především závody na 800 metrů. Jejím maximem je červnový čas 2:07,94 min, který zaběhla při extralize na stadionu v Kladně.

Momentálně studuje Slezské gymnázium v Opavě a budoucnu by ráda přešla na vysokou školu s ekonomickým zaměřením. Pochází ze sportovní rodiny. Tatínek Hynek je bývalým profesionálním cyklistou. Na kole jezdí také maminka Renáta.

Vendula má dvě sestry, třináctiletá dvojčata Adélu s Terezou, které navštěvují sportovní třídy na ZŠ Englišova. Podobně jako ona jsou i ony členkami opavského Sokola a s velmi dobrými úspěchy se rovněž věnují atletice.