Z Opavy do čínského Pekingu na paralympiádu. Přesně tento sen se zítra splní sedmnáctileté opavské atletce Nele Zabloudilové. Svými obdivuhodnými výkony se jí totiž podařilo probojovat mezi padesát šest hendikepovaných sportovců, kteří byli na 13. letní paralympijské hry v Pekingu nominovaní.

Její mise začne zítra odletem z pražského ruzyňského letiště. Splnění náročného limitu je o to obdivuhodnější, že se Zabloudilová více než rok potýkala se zdravotními problémy, které jí nedovolily trénovat naplno. Přesto se i jí podařilo splnit limit ve vrhu koulí.

Velký podíl na úspěchu atletky specializující se na vrhačské disciplíny (kromě vrhu koulí ještě hází oštěpem a diskem) má trenér Sokola Opava Josef Heim, se kterým sedmnáctiletá atletka už dva roky spolupracuje.

„Nela má vrozenou lehkou formu dětské mozkové obrny, která ji při sportu i v životě přináší řadu omezení.K atletice se dostala během rehabilitačních pobytů v léčebně v Luži. Následně si jejich výkonů na závodech všiml Václav Janouch, reprezentační trenér České federace Spastic Handicap. Zařadil ji do mládežnického kádru a pomohl zajistit tréninkové podmínky pro další atletický růst,“ uvedl Josef Heim.

Na 13. letní paralympijské hry se podle svých slov jede porvat o co nejlepší umístění, užít si olympijskou atmosféru, navázat nové kontakty a procvičit si angličtinu a francouzštinu. Za úspěch by považovala umístění v první polovině startovního pole.

Letní paralympijské hry 2008 začnou v Pekingu 6. září a budou probíhat až do 17. září. Českou republiku bude reprezentovat celkem padesát šest hendikepovaných sportovců. V metropoli komunistické Číny se paralympijské hry konají proto, že zde nedávno proběla také klasická letní olympiáda. Proti hrám v totalitní nedemokratické zemi pak protestovali jak mnozí sportovcí, tak i politici a nevládní organizace po celém světě.

Nela Zabloudilová, atletka, která bojuje s mozkovou obrnou

Sedmnáctiletá sportovkyně Nela Zabloudilová měla původně k atletice poměrně daleko. Původně se totiž věnovala závodění na kole. Později přešla k atletice a v současnosti se věnuje vrhu koulí, hodu oštěpem a hodu diskem.

Narodila se 20. srpna 1991 v Opavě, vystudovalala ekonomické lyceum Obchodní akademie v Opavě a mezi její koníčky patří hudba, film, četba a přátelé. Trpí lehkou formou dětské mozkové obrny odborně zvanou monoparesa.

Sportuje v kategorii F 37 a jejím trenérem je Josef Heim. Skutečnost, že se jí podařilo po náročném roce plném zdravotních problémů probojovat na XIII. letní paralympijské hry v Pekingu, považuje za svůj největší sportovní úspěch.

A to i přesto, že už má za sebou další dva mimořádné sportovní úspěchy. Na loňském otevřeném mistrovství Německa se umístila na třetím místě v osobním rekordu 9,04m a tím překonala paralympijský A-limit o 84 centimetrů. V témže roce skončila těsně pod vrcholem, tedy na druhém místě, na otevřeném mistovství Holansda.
Tělovýchovná jednota Léčebna Košumberk má přes tisíc členů

Tělovýchovná jednota Léčebna Košumberk je občanské sdružení, jehož členská základna má přes tisíc členů, a je tvořena hendikepovanými sportovci, trenéry, doprovody a příznivci tělovýchovné jednoty. Sídlí v Hamzově odborné léčebně v Luži a kromě pravidelných tréninků s pacienty léčebny se stará o talentované jedince, se kterými se účastní závodů a turnajů po celé republice i ve světě.

Největší úspěchy mají její členové v atletice, cyklistice, boccie, lukostřelbě, šachu a závěsném kuželníku. Mezi její sponzory a partnery patří Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé, MÚ Luže, Pardubický kraj, Statutární město Kladno, Nadace ČEZ, Tekro Uničov, spol. s r.o., Skupina ČEZ, a.s., H.R.G. spol. s r.o., Iveco Czech Republic, a.s., GRANO Skuteč, spol. s r.o., Brück AM, spol. s r.o., ELMET, spol. s r.o., Vodovody a kanalizace Chrudim, a.s., TACO Chrudim, s.r.o. E–mailový kontakt na Tělovýchovnou jednotu Léčebnu Košumberk je tj@hamzova-lecebna.cz.