Nejvíc oslnil oštěpař Petr Frydrych, který je v poslední době ve fenomenální formě. Pětkrát ze šesti pokusů házel za dvaaosmdesátimetrovou hranici, přičemž nejvíce se mu dařilo v páté sérii. Oštěp se zabodl do země přesně ve vzdálenosti 85,33 metru. Frydrycha přehodila pouze domácí hvězda Andreas Thorkildsen, jenž trefil značku 86 m.

Z pohledu Opavy směřovala velká očekávání do tyčkařského sektoru, kde se představil bývalý svěřenec trenéra Jiřího Lesáka z opavského Sokola – Michal Balner. Ten na půvabném stadionu Bislett prožíval premiéru v Diamantové lize.

A úvod neměl vůbec špatný. Napoprvé přeskočil 540 cm, na níž například nečekaně ztroskotal olympijský vítěz, venkovní i halový mistr světa Steve Hooker. „I to se v tyčkařském světě někdy stane. Třeba se na tento závod nepřipravoval. Šel do něj unavený…,“ rozkrýval možnosti dříve již zmíněný Jiří Lesák.

O medailové postavení však Balnera připravila výška 560 cm, kterou zdolal až na druhý pokus. Na třetí příčku se tak před něj vmáčkl Rus Alexander Gripich. Výkonem 580 centimetrů zvítězil Francouz Renaud Levillenie před německým tyčkařem Malte Mohrem.

„Je výborné, že v halové sezoně si udělal jméno, a proto ho berou na takové mítinky, jako je Diamantová liga. Jeho forma jde nahoru. S Michalovým trenérem z Dukly Praha Boleslavem Paterou jsem se sice v poslední době nebavil, ale věřím, že na evropském šampionátu v Barceloně bude ve skvělém rozpoložení,“ přál si Jiří Lesák.

Holuša si po životní půlce na Zlaté tretře zkusil míli

Abychom zkompletovali výčet českých startujících, pokračujme čtvrtkařkou Denisou Rosolovou. Za čas 51,62 s obsadila sedmou příčku. Prvenství spadlo do klína Amantle Montschoové. Nás však bude o něco více zajímat výkon Jakuba Holuši na míli.

Atlet, který začínal v Sokole Opava pod vedením kouče Jana Škrabala, sice letos upřednostňoval půlku, avšak pro běh na 800 metrů si ho pořadatelé nevybrali. „Je to jednoduché. Nedostal jsem se,“ vysvětloval svěřenec Josefa Vedry z pražské Dukly Jakub Holuša. Kdyby se přece jen na startu objevil, stal by se členem osmé nejrychlejší půlky historie. Čas Keňana Davida Rudishi 1:42,04 min patří ke světové extratřídě.

„Jednalo se o obrovský zážitek. Byla to opravdu síla. Každopádně třetí Marcin Lewandowski měl v držení 1:44,56 min, což je v mých silách,“ konstatoval Holuša, který před týdnem na Zlaté tretře v Ostravě pokořil 1:45,87 min, čímž jednak splnil limit pro Mistrovství Evropy v Barceloně, a jednak posunul hranici svého osobního maxima na této trati.

Nyní se již věnujme míli, kterou odchovanec Sokola Opava absolvoval v čase 3:56,75 min. Celkově byl klasifikován jako jedenáctý a za českým mílařským maximem Jozefa Plachého zaostal o čtyři vteřiny a šestnáct setin sekundy. Vyhrál Keňan Asbel Kiprop (3:49,56 min).

„S výsledkem jsem spokojený. Byl to těžký závod. Osobně se spíš více soustředím na osmistovku. Na této trati se mi podařilo zaběhnout třetí nejlepší čas českých historických tabulek. Cítil jsem však velké rezervy. Startovala spousta Afričanů. Osm set metrů jsem běžel okolo 1:55 min, což je moc rychle.

V tomto běhu se spolu se mnou objevili celkem tři Evropané. Seřadili jsme se na konci pole,“ komentoval průběh závodu Jakub Holuša, jenž odhalil i svůj nejbližší program: „Chci si v současné době dát jednu půlku. Následně se zúčastním Odložilova memoriálu a devatenáctého června jedu na evropský šampionát družstev. Potom bych chtěl vyrazit na nějaké závody do Ruska.

No, a od 27. července do 1. srpna se v Barceloně koná mistrovství Evropy.“

Mítink v Oslu na stadionu Bislett je něco pro atletické fajnšmekry, což potvrdil i závodník Dukly Praha. „ Skutečně velký zážitek, který mohu jen doporučit. Stadion je položen uprostřed města a panuje zde taková rodinná atmosféra. Všichni povzbuzují a burcují atlety k maximálním výkonům,“ zakončil Holuša.

Petr Dušek