„Mattonku musíme udržet. O jiné variantě nesmíme ani přemýšlet," zdůrazňuje trenér Opavy David Klapetek. „Hráči odehráli v letošní sezoně padesát utkání, na baráž bychom měli být dobře připraveni. Rozdíl mezi Mattonkou a první ligou je, a to hlavně, v trénovanosti," míní opavský stratég. Zápasy půdou v rychlém sledu za sebou. „To může být naše výhoda. Rozhodovat bude fyzická připravenost, tady bychom měli mít navrch," vyjmenovává David Klapetek.

Opava začíná dvakrát venku. „Je to nevýhoda, ale my z ní musíme udělat výhodu. Pokud tato dvě utkání zvládneme, psychicky by nás to mělo zvednout," poznamenal trenér. V posledním utkání play out vyhráli Slezané v Plzni, na palubovce týmu, kde se představí v sobotu znovu. „Plzeň některé hráče šetřila, my jsme naopak protočili všechny kluky. Baráž bude úplně o něčem jiném. Na Plzeň se nám letos daří, doufám, že tak zůstane i v sobotu," přeje si David Klapetek.

Lokomotiva bude určitě hodně spoléhat na duo Vrubl – Tóth. „Hrát by měl i Fráňa. Všechno to jsou zkušení hráči, ale na druhou stranu, baráž z nich nikdo zatím nehrál. Otázka bude, jak se k těmto zápasům postaví," zamýšlí se opavský trenér.

Uplynulý víkend měl opavský tým volný. Hráči si měli možnost vyčistit hlavy. Na nejbližší dny se trenér žádný speciální tréninkový režim zavést nechystá. „Nechceme do přípravy dávat žádné novinky, neplánujeme ani to, že bychom třeba do Plzně jeli o den dříve," řekl David Klapetek, který věří, že na domácí palubovce přijde tým povzbudit hodně fanoušků. „Jejich pomoc budeme potřebovat. Chci, abychom rozhodli co nejdříve a do Jindřichova Hradce jeli už jako zachránění," uzavřel trenér Opavy.

BK Opava

Čtyřčlenná baráž

Se Spartou, bez Sparty, se Zlínem, nebo bez Zlína. Scénář basketbalové baráže o Mattonku se mění jako počasí. Zatím to vypadá, že tajenka tohoto komediálního příběhu je definitivně rozluštěna. Baráž se nakonec bude hrát ve čtyřčlenném složení.

Čtyřčlennou skupinu měla původně tvořit Opava, Plzeň, Jindřichův Hradec a Sparta. Jenomže Pražané baráž odmítli. Osloven byl Zlín, poražený semifinalista, ten ale také zájem zprvu neměl. Ještě v pátek verdikt tedy zněl: „Baráž budou hrát jen tři týmy." Ve městě obuvi nakonec změnili názor a rozhodli se o Mattonku porvat. V sobotu tak přišla zpráva, že v baráži budou hrát čtyři týmy.

Program baráže
1. kolo – 5. 5. 2012: BK Lions Jindřichův Hradec – Proton Zlín, BK Loko Interconex Plzeň – BK Breda & Weinstein Opava
2. kolo – 8. 5. 2012: Proton Zlín – BK Breda & Weinstein Opava BK Lions Jindřichův Hradec – BK Loko Interconex Plzeň (9. 5.)
3. kolo – 11. 5. 2012: BK Loko Interconex Plzeň – Proton Zlín, BK Breda & Weinstein Opava – BK Lions Jindřichův Hradec
4. kolo – 13. 5. 2012: Proton Zlín – BK Lions Jindřichův Hradec, BK Breda & Weinstein Opava – BK Loko Interconex Plzeň
5. kolo – 16. 5. 2012. BK Breda & Weinstein Opava – Proton Zlín, BK Loko Interconex Plzeň – BK Lions Jindřichův Hradec
6. kolo – 19. 5. 2012: Proton Zlín – BK Loko Interconex Plzeň, BK Lions Jindřichův Hradec – BK Breda & Weinstein Opava

Karel Forejt: V Jindřichově Hradci jsme optimisté

Na jihu Čech se na baráž těší. Jindřichohradečtí lvi prahnou po Mattonce, s tím také do finálové fáze sezony jdou. „Jsme optimisté," usmívá se trenér Jindřichova Hradce Karel Forejt. „Věřím, že baráž zvládneme, jinak bychom do ní ani nešli," dodává kouč nejlepšího prvoligového týmu.

Letošní sezonou Jindřichův Hradec prochází suverénně, prakticky bez jediného zakopnutí. „Nálada je výborná, v lize se nám dařilo, a to i přípravných zápasech, které jsme odehráli s účastníky Mattonky," pokračuje v povídání Karel Forejt. Sílu svých barážových protivníků respektuje. „Jak Opava, tak Plzeň jsou zoceleny celou řadou těžkých zápasů a oba tyto týmy mají na baráž kvalitní přípravu," říká kouč Jihočechů na adresu svých soupeřů.

K postupovým šancím říká: „Plzeň a Opava mají obdobnou kvalitu, baráž je aktuální formě a svým způsobem i o štěstí. Výhodou Opavy může být její početnější kádr," míní Karel Forejt. V sestavě Jihočechů od ledna nastupuje kmenový hráč Slezanů Ondřej Dygrýn, ze Slezska jdou hlasy, že právě proti Opavě nebude moci tento bývalý reprezentant nastoupit. „Tohle bych nechal ještě otevřené, kategoricky bych to nezavrhoval," uzavřel Karel Forejt.

Petr Czudek: Opava by měla baráž zvládnout

Petr CzudekIkona opavského basketbalu, bývalý reprezentant, nyní trenér Petr Czudek je přesvědčený, že Opava blížící se baráž zvládne. A ví, o čem mluví, soupeře má dobře zmapované, a to i ty prvoligové. Vždyť jako kouče opavského béčka své svěřence vedl jak proti Jindřichovu Hradci, tak zlínskému Protonu. „Pro mě je Zlín z celé čtyřky nejslabším soupeřem," říká Petr Czudek. „Sparta by byla nepříjemnější," dodává kouč opavského béčka.

„Zlín táhne Honza Pavlík, má stále chuť ukázat, že ještě nepatří do starého železa. Pokud se ubrání, síla týmu tím klesne. Kromě něho ještě k tahounům Protonu patří svitavský Pavel Harčár a Michal Šušák," monitoruje zlínského soupeře Petr Czudek.

Podstatně nepříjemnějším protivníkem bude Jindřichův Hradec. Jihočeši o Mattonce nahlas mluví. „Kádr Jindřichova Hradce je tvořen z deseti vyrovnaných hráčů, kdy mezi největší opory patří Klimeš s Tomancem. Už během sezony tento tým jak v poháru, tak v lize prokazoval své kvality. Je navíc naladěn na vítěznou notu. Doma se budou moci opřít o bouřlivé prostředí," tvrdí basketbalový odborník Petr Czudek.

K celkovým šancím Opavy říká: „Když to vezmu v klidu, nezapojím do toho psychiku hráčů, tak Opava baráž zvládne." Slezané vstoupí do rozhodující fáze sezony dvěma duely na soupeřových palubovkách. „Začínat dvakrát venku může být nevýhodou. Na druhou stranu, když tyto duely vyhrají, mohou být rázem nahoře. Rozhodně bych si ale nepřál, aby se rozhodovalo v posledním zápase v Jindřichově Hradci," podotýká bývalý vynikající rozehrávač.

Na výběr Davida Klapetka čeká šest těžkých zápasů. „Je dobře, že baráž nerozhoduje jedno utkání. Když to shrnu, kvalita je na opavské straně, když si kluci vyhoví v obraně i útoku a zvládnout tlak v hlavě, záchrana by je neměla minout," zakončil Petr Czudek.

Štěpán Vrubl po baráži v Plzni končí
Zkušený rozehrávač Štěpán Vrubl odehraje v plzeňském dresu baráž, pak ale na západě Čech končí. Bývalý hráč Opavy má totiž namířeno do první ligy. Stane se totiž posilou nováčka soutěže Moravské Slavie Brno, která získala prvoligovou licenci od béčka Prostějova.

Ondřej Dygrýn proti Opavě hrát nebude
Ondřej Dygrýn nyní hrající první ligu za Jindřichův Hradec v baráži proti Opavě nenastoupí. „S vedením Jindřichova Hradce máme písemnou dohodu o tom, že Ondra proti nám hrát nebude," řekl manažer BK Opava Dušan Štěnička. „Jindřichův Hradec se nás dokonce ptal, zda nemá hrát vůbec. K tomu jsme řekli, že může," dodal opavský manažer.

Jaroslav Kotala: Věřím, že budeme hrát důstojnou roli

Prvoligoví basketbalisté Zlína se přece jen poperou o účast v nejvyšší soutěži. Do baráže o Mattoni NBL je totiž posunulo odmítnutí jejich semifinálové přemožitele ze Sparty. Pražané o baráž zájem neměli, a tak vedení Protonu po určitém zvážení nabídku přijalo. Kromě Zlína budou tvořit barážovou čtveřici Opava, Plzeň a Jindřichův Hradec.

„O účast v baráži jsme zájem pochopitelně měli, ale chtěli jsme se do ní dostat sportovní cestou. Proto jsme v první chvíli ani neuvažovali o tom, že bychom v případě sparťanského odmítnutí do něčeho takového šli. Zklamání ze semifinálového vyřazení už však opadlo a nyní před námi stojí další výzva. Celá kabina se shodla, že si chce baráž vyzkoušet a já věřím, že v ní budeme hrát důstojnou roli. Jde o dobrou propagaci klubu i města," uvedl trenér Zlína Jaroslav Kotala.

Proton všem nepatří zdaleka mezi největší adepty na postup do Mattoni NBL, který si zajistí dva nejlepší barážové týmy. „Opava a Jindřichův Hradec jsou favority. My se jim však pokusíme jejich roli co nejvíc znepříjemnit. Hlavně v domácím prostředí bychom chtěli potvrdit svoji sílu a ukázat našim divákům kvalitní basketbal. Sice je to jen baráž, ale pro mnohé naše kluky to bude vyvrcholení jejich dosavadní kariéry," pokračuje Kotala.

Zlínští podle něj hodlají využít v kvapíkovém tempu, v němž se během dvou týdnů odehraje všech šest kol, kompletní kádr. „Žádná rotace úzkého počtu hráčů jako v play off první ligy nepřipadá v úvahu. Zápasy jdou v rychlém sledu za sebou a pro nás je to ideální příležitost vidět v těžkých zápasech také ty kluky, kteří ve čtvrtfinále a semifinále tolik prostoru nedostali," slibuje větší vytíženost svým svěřencům kouč Protonu.

Ten kromě tradičních pendlů ze Svitav, které se zásadní měrou podepsaly pod úspěšným vyvrcholením sezony, využije také několika bronzových kadetů z nedávného mistrovství republiky. Otazník visí pouze nad startem zraněného kapitána Ondřeje Chwaszcze, který si v semifinále se Spartou vymkl kotník. „Nedokážu odhadnout, jestli Ondra naskočí už do prvního zápasu. Nechceme zbytečně nic uspěchat, nicméně v barážové sérii jej určitě využijeme," předpokládá Kotala.

První duel čeká Proton již v sobotu na palubovce Jindřichova Hradce, doma se Zlínští představí v úterý proti Opavě. „I z toho vyplývá, že žádnou velkou přípravu na jednotlivé soupeře provádět nebudeme. Není na to tolik prostoru jako v play off. Spíše se zaměříme na náš vlastní výkon. Pro kluky je to tak trochu odměna za vydařenou sezonu a zároveň možnost získat cenné zkušenosti do příštího ročníku. Doufám, že naše příznivce nezklameme a soupeře potrápíme," zopakoval trenér zlínských basketbalistů.