Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BK Opava před startem sezony

Opava - Bez výraznějších změn v kádru a s jasným cílem útočit na medailové pozice jdou do letošní sezony opavští basketbalisté.

26.9.2014 6
SDÍLEJ:

Horní řada: Ladislav Sokolovský, Miroslav Kvapil, Viktor Cvek, Radim Kramný, Martin Gniadek, Jakub Blažek. Spodní řada: Dušan Štěnička, Petr Kivorchian, Jan Lyčka, Radim Klečka, Kryštof Vlček, Robin Matějka, Petr Dokoupil, Jakub Šiřina, Petr Czudek.Foto: DENÍK / František Géla

Slezané budou těžit ze sehranosti a dobré týmové chemie. Ovšem hned v samotném úvodu je postihla slušná komplikace. Kvůli zdravotním problémům je ze hry hned trojice pivotů. Jakub Blažek má problémy s patou, Radim Kramný marodí se zlomenou rukou a Miroslava Kvapila trápí poraněný kotník.

„Vzhledem k naší marodce by mohla soutěž začít o dva týdny později," poznamenal kapitán týmu Ladislav Sokolovský, který sám ještě nedávno bojoval s angínou. Věřím, že vstup do sezony přežijeme i v oslabené sestavě. Jsme na to dost zkušení, abychom se dokázali se stávající situací poprat," podotkl šestatřicetiletý křídelník.

Opava už v okleštěné sestavě hrála část přípravy a rvala se statečně.

„Ukázalo nám to, že i v sedmi nebo osmi lidech se dá hrát. Jen je škoda, že nyní nemáme o jednoho zdravého pivota více. Může se nám dařit střelba z venku, tak jsme dávali trojky Maďarům, proti kterým jsme trefili více než polovinu trojek. Když budeme hrát takhle, máme šanci uspět," řekl odchovanec přerovského basketbalu a jedna z největších postav celé soutěže.

Opavský kádr jde do sezony beze změn. Podařilo se udržet playmakera Jakuba Šiřinu, odešel pouze Milutin Djukanovič.

„Miloš bude v základní rotaci chybět, jeho roli na sebe musí vzít jiní, ať už je to Kryštof Vlček nebo Robin Matějka či Míra Kvapil, který se v přípravě nejevil špatně. Miloš odehrál dobré zápasy, ale na druhé straně měl utkání, kdy mu to nešlo, kdy byl horkokrevný, hrál na sebe. Dlouhou dobu byl také zraněný," řekl Ladislav Sokolovský.

„Náš tým je dobře poskládaný, má výbornou týmovou chemii. Kvalitu máme, ale musíme být kompletní. Když nám bude chybět jeden hráč, jde to ustát, ale pokud tři čtyři, už je problém. Ale to by zamávalo s každým družstvem," pokračuje opavský kapitán v povídání.

Když pomineme Nymburk, tak o dalším favoritovi má Sokolovský jasno. „Je to Opava, máme na to zopakovat loňskou sezonu, myslím si, že menší cíle bychom si ani dávat neměli," nehledá alibi nejzkušenější hráč Slezanů.

V Opavě věří, že cestu do haly si v hojném počtu najdou i diváci. „V Opavě chodí diváci na tým, který se snaží, který maká, bojuje, i když se nedaří. Na fanoušky se těšíme, přáli bychom si, aby chodili v trochu větším počtu než v loňském úvodu sezony. My k tomu musíme přispět dobrými výkony, na to se těším. Na náš výkon se loni dalo dívat, věřím, že tomu bude tak i letos," uzavírá předsezonní povídání Ladislav Sokolovský.

Rozehrávači: 24 Jakub Šiřina (1987), 6 Radim Klečka (1990), 4 Jan Lyčka (1993)
Pivoti: 11 Jakub Blažek (1980), Martin Gniadek (1990), 41 Radim Kramný (1985), 12 Miroslav Kvapil (1993)
Křídla: 9 Petr Dokoupil (1988), 4 Viktor Cvek (1989), 10 Robin Matějka (1993), 5 Ladislav Sokolovský (1977), 7 Kryštof Vlček (1991)
Trenér: Petr Czudek. Vedoucí mužstva: Dušan Štěnička. Masér: Petr Kivorchian

Odešli: Djukanovič (konec smlouvy), Dihel (Cormontreuil, IV. liga Francie)
Přišli: Jan Lyčka (VŠB Ostrava), Robin Matějka (Opava B)

Jízdní řád

27. září Opava – Kolín (18.00)

1. října Ústí nad Labem – Opava (18.00)
4. října Opava – USK Praha (18.00)
8. října Brno – Opava (18.30)
11. října Opava – Jindřichův Hradec (18.00)
15. října Pardubice – Opava (18.00)
20. října Opava – Děčín (17.45)
25. října Svitavy – Opava (18.30)
29. října Opava – Prostějov (19.00)

1. listopadu Nymburk – Opava (18.00)
5. listopadu Opava – Ostrava (19.00)
8. listopadu Kolín – Opava (17.45)
12. listopadu Opava – Ústí nad Labem (19.00)
15. listopadu USK Praha – Opava (17.30)
22. listopadu Opava – Brno (18.00)
26. listopadu Jindřichův Hradec – Opava (19.00)
29. listopadu Opava – Pardubice (18.00)

3. prosince Děčín – Opava (18.00)
6. prosince Opava – Svitavy (18.00)
10. prosince Prostějov – Opava (18.00)
13. prosince Opava – Nymburk (18.00)
17. prosince Ostrava – Opava (17.30)
20. prosince Opava – Kolín (18.00)
30. prosince Ústí nad Labem – Opava (18.00)

3. ledna Opava – USK Praha (18.00)
7. ledna Brno – Opava (18.30)
10. ledna Opava – Jindřichův Hradec (18.00)
17. ledna Pardubice – Opava (18.00)
24. ledna Opava – Děčín (18.00)
30. ledna Svitavy – Opava (17.00)

4. února Opava – Prostějov (19.00)
11. února Opava – Ostrava (19.00)
14. února Kolín – Opava (17.45)
25. února Opava – Ústí nad Labem (19.00)
28. února USK Praha – Opava (17.30)

4. března Opava – Brno (19.00)
7. března Jindřichův Hradec – Opava (17.30)
11. března Opava – Pardubice (19.00)
15. března Děčín – Opava (18.00)
22. března Prostějov – Opava (17.00)
28. března Ostrava – Opava (18.00)

Petr Dokoupil: Čeká nás pekelný začátek

Petr Dokoupil

Jedním z hráčů, na které bude trenér Petr Czudek sázet, je šestadvacetiletý křídelník Petr Dokoupil, jehož silnou zbraní je střelba z dálky. V přípravě se mu dařilo, byl bodový. K blížící se sezoně vzhlíží s respektem. Dobře si také uvědomuje fakt, že Slezany trápí v současné době slušná marodka.

Petře, v generálce jste porazili Ostravu, zdá se, že všechno vypadá idylicky, jenomže realita je jiná. Vypadá to, že do sezony půjdete v sedmi hráčích…

Výsledek je výborný, když se ale podíváme na naši lavičku, tak už to tak veselé není. V plné palbě je nás dvanáct hráčů, tři se zraní, jeden onemocní a máme velký problém. Ale nedá se nic dělat.

Pomalu tak nebudete moci nastoupit ani k zápasu, na zápasové soupisce je povinnost mít deset hráčů…

Taky jsem to slyšel. Nějak to ale uděláme, budou hrát dorostenci. V pořádku by měl být Láďa Sokolovský, snad i Honza Lyčka. Každopádně to bude ještě zajímavé.

Zažil jste někdy, že by před startem sezony měl tým takové problémy?

Před sezonou ještě ne. V průběhu ano, ať už v Prostějově, nebo i tady v Opavě. Asi jsme v přípravě hodně makali. (úsměv)

Nebyla by to ale Opava, kdyby ji během sezony nekosily zdravotní problémy…

Trenér je z toho špatný, už to v uvozovkách bere na sebe, že je to jeho osobou. Jedním slovem nás provází smůla.

Jak je Opava připravena na novou sezonu?

Připraveni jsme dobře. Pomohlo nám, že jádro týmu zůstalo stejné. Strašná výhoda je i to, že se dobře známe z loňské sezony, oproti jiným týmům, které se skládaly znovu. Začátek bude pro nás tvrdý, ale musíme to zmáknout a sbírat body.

Úvod bude pekelný. Dá se to v tak úzké rotaci zvládnout? Důležitá bude fyzička…

Myslím si, že ano, i když to bude pořádný záhul. Máme natrénováno, na kondiční přípravu jsme kladli důraz. Kondiční trenér Michal Kocián nás kvalitně připravil.

Přípravná utkání, hlavně ty poslední, pomineme–li Prostějov, ukázala, že by to jít mohlo právě 
i v úzké rotaci. Třeba s Maďary jste předvedli výborný výkon, utkání jste ztratili až v samotném závěru…

Je to pravda, a to už jsme hráli bez pivotů, soupeř nás přejel pod košem. V závěru nám došly síly. Když budeme celý zápas dobře střídat a takticky faulovat, zvládneme to. Právě fauly je si třeba hlídat, přece jenom Martin Gniadek je na ně náchylný, protože kdyby se on vyfauloval, hrajeme úplně bez pivotů. Bude to hodně i o taktické přípravě.

Určitě bude těžší bronz obhájit, než ho vybojovat…

Vždy je obhajoba těžší, ať už je zlato, stříbro nebo bronz. Hlavně teď, když jsou naši fanoušci namlsaní. Bude to těžké.

Sledujete situaci v konkurenčních týmech, jak kdo posiluje? Co říkáte na sílu týmů?

Když se na to tak dívám, žádnými velkými změnami neprošel Děčín, získali jen Jelínka, který je určitě posilou. Kolín bude silný hlavně doma. Těžko říci, co třeba Pardubice, kterým odešli zahraniční hráči, kteří tým drželi, na druhé straně přišli kvalitní Češi, otázkou je, jak se zapracují do týmu. Myslím si, že první dvě kola už ukáží, jak kdo na tom je.

Jakub Šiřina dal během posledního přípravného zápasu několik přihrávek spodem, to je nová opavská zbraň?

Ne, ne. Tohle netrénujeme. Viděl to někde na internetu, jen to chtěl zkusit, a ono to vycházelo. Možná se to naučil na repre. (úsměv)

Jakub Blažek: Máme na to hrát o přední příčky

Jakub Blažek

Slezané nepůjdou do utkání v kompletním složení. Trenér Petr Czudek bude postrádat tři pivoty. Do této skupiny patří i čtyřiatřicetiletá opora Jakub Blažek, kterého trápí problémy s patou.

Basketbalista s přesnou rukou bude mimo minimálně na úvodní dvě kola. Jakuba Blažka stávající stav štve, na sezonu se těšil, tak je nucen sledovat počínání svých spoluhráčů z lavičky, tak jak tomu bylo v posledních čtyřech duelech přípravy.

Jakube, jak to s vámi vypadá? Nastoupíte v sobotu?

Rád bych, ale zatím to tak vůbec nevypadá. Je to sice lepší, ale noha stále bolí.

Co vás přesně trápí?

Mám přetížený vaz na levé noze. Když to řeknu stručně, souvisí to s patou. Při dopadu cítím bolest, nedá se s tím hrát.

Dá se s tím trénovat?

Chodím do posilovny, snažím se driblovat a dělat věci, které tuto část nohy tolik nezatěžují. Hodně času věnuji i rehabilitaci, chci se co nejdříve vrátit a pomoci týmu.

Můžete říci termín vašeho návratu?

Původně to vypadalo na měsíční pauzu, takže příští týden bych mohl začít. Bohužel v mém případě to není jako třeba u zlomeniny. Bude rozhodovat i to, jak se člověk cítí pocitově. Už minulý týden to vypadalo, že bych mohl naplno začít. Bohužel když jsem zkusil intenzivněji trénovat, bolest se mi vrátila.

Ztratil jste měsíc přípravy, asi bude chvíli trvat, než se do toho dostanete zpátky…

To je pravda, ale část přípravy jsem stihl, něco natrénováno mám.

Opavu postihla před startem sezony slušná marodka. Najednou jsou mimo tři pivoti. Vedle vás nemůže nastoupit ještě Radim Kramný a Miroslav Kvapil…

Bohužel. Tuším, že předloni jsme zase neměli rozehrávače. Snad to zvládneme. Pod košem mohou alternovat Viktor Cvek s Láďou Sokolovským.

Určitě sledujete i dění v okolních klubech, jak vidíte sílu konkurence?

Změny proběhly, viděl jsem také část zápasu Nymburk - Ústí, ale chytřejší budeme po pěti šesti kolech. Jenom jména tým nedělají.

A co Opava?

Vypadáme dobře. Ještě silnější budeme, až se celý tým dá zdravotně dohromady.

Loňským třetím místem jste nasadili laťku hodně vysoko…

Každá sezona je jiná. Naše cíle se nemění, i letos chceme hrát o přední příčky.

Autor: Roman Brhel

26.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Skalní fanoušek Slezského FC Džeky se letos rozhodl nevolit.

Džeky: Volit nejdu. Ze slibů, že se něco změní, jsem už vyrostl

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

/POZVÁNKA/ Hudební festival FreiPlatz neboli Opavská klubová noc se uskutečníuž o nadcházejícím víkendu: v pátek 20. a v sobotu 21. října.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

/POZVÁNKA/ Milovníci dobrého vína jsou momentálně v Opavě v permanenci. Po Burčákové stezce už tento pátek proběhne v Obchodním centru Breda & Weinstein Opavský vinný trh.

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení