„Povedla se nám odehrát dobrá utkání s předními slovenskými týmy, pak dva zápasy s Prostějovem. Jen mě mrzí, že nám tři duely odpadly," začal hovořit o přípravě opavský trenér Petr Czudek. „Oproti loňsku se nám až na drobné drbky vyhýbaly zdravotní problémy. Mohli jsme dobře popracovat a do sezony vstupujeme v plné parádě," podotýká opavský kouč.

Hráčský kádr razantními změnami neprošel, skončili Miklóšik, Vaňák, Martin s Brlitěm. Mezery po nich zacelili Martin Gniadek s Milutinem Djukanovićem.

„Oba noví kluci, kteří přišli, mají svojí kvalitu, budeme na nich stavět," řekl Czudek a pokračoval: „Nečekali jsme, že se nám podaří Martina vůbec udělat. Jedná se o kvalitního hráče, který se chce posunout u nás zase o kus dále. Miloš k nám přišel na zkoušku. Jevil se velmi dobře. Je to mladý hráč, který je na začátku své kariéry. Přišel se učit a ukázat, má obrovskou chuť, což je na něm vidět. Chce být úspěšný jak individuálně, tak týmově. Myslím si, že se zapojil podstatně lépe než Američané."

Opava už na konci loňské sezony prokázala svou sílu. Do nové sezony vstupuje ještě s kvalitnějším týmem. „Myslím si, že už příchodem Radima Kramného a nyní Martina Gniadka přitvrdíme hodně pod košem. Miloš umí být tvrdý, umí si dojít pro doskok. Budeme hrát agresivní basketbal jak v obraně, tak v útoku," míní ambiciózní kouč BK Opava.

V přípravě produkovali Opavští rychlý basketbal, který se musel divákům líbit. „Chceme chodit do rychlých protiútoků. Divákům se líbí, když padají koše, když se hraje rychle než takový ten pochodový basket. Samozřejmě že divák chce vítězství, nechce se ztotožňovat s prohrami, to my respektujeme," uzavírá Petr Czudek, který by rád svůj tým dovedl do play-off.

.

..klikněte pro zvětšení..

Ladislav Sokolovský: Rád bych viděl Opavu ve středu tabulky

Ladislav SokolovskýLídr, vůdce – tohle přirovnání přesně sedí na Ladislava Sokolovského. Opavský křídelník a také velký sběratel mistrovských titulů vede Slezany do letošní sezony, která je jeho devatenáctá, z pozice kapitána. Bývalý reprezentant, který má i moře zkušeností z evropské pohárové scény, svému týmu věří. Z přípravy i posil má dobrý pocit a rád by Opavu viděl ve středu tabulky.

Láďo, v sobotu začne basketbalový kolotoč v Mattonce. Jak je na tom Opava?

Nevypadá to špatně, ale máme rezervy. Dokážeme odehrát velice slušně některé pasáže zápasu. Řeknu to takhle: Polovinu ze čtyřiceti minut umíme zvládnout na velice slušné úrovni. Máme ale také útlumy, na kterých musíme zapracovat a které musíme odstranit.

Ovšem příprava je něco jiného než Mattonka. Zažil jsem spousty příprav, kdy to vypadalo mnohdy velice dobře a pak přišla liga. Úvodní čtyři zápasy se nepovedly, na tým spadla deka a držela se ho. Celkově jsme udělali kus poctivé práce, odehráli jsme slušné přípravné zápasy s dobrým odvedeným výkonem.

Co podle vás může být největším nepřítelem Opavy?

Zranění. Věřím, že po loňské sezoně se nás daleko více bude držet zdravotní štestí a nebudeme mít žádné dlouhodobé absence.

Přípravné zápasy naznačily, že Opava bude silná, velice dobře se aklimatizovaly i nové posily…

Podle mě je náš tým velice dobře složený. Dvě posily, které přišly, se povedly. Miloš i Martin velice dobře zapadli do týmu jak herně, tak lidsky. Náš tým má určitou úroveň a je jenom na nás, abychom ji potvrdili.

Na co podle vás Opava v letošní sezoně má?. Loni bylo hlavním cílem vyhnout se baráži, nakonec z toho byla účast v předkole…

Neměli bychom si dávat jiný cíl než play-off. Věřím tomu, že když budeme zdraví, účast ve vyřazovacích bojích se nám povede.

Patříte k nejzkušenějším hráčům celé Mattonky, jste lídrem týmu, jak se těšíte na sezonu, ve které budete klíčovým mužem sestavy?

Určitě se toho nebojím. Ze všech kluků jsem toho odehrál nejvíce, to platí o reprezentaci i evropských pohárech. Nechci být ale na palubovce jen proto, abych dával body. Spíše jde donutit ostatní, aby taky dali do hry kus zodpovědnosti.

Příprava ukázala, že směřujeme správným směrem. Potěšilo mě, že kluci nemají strach hrát s balonem, hrají na koš aktivně, nezbavují se míče, a tak to má být.

Nymburk je jasný, kdo podle vás bude míchat kartami v horní polovině tabulky?

Když pomineme Nymburk, bude liga strašně vyrovnaná. Může se stát, že poslední porazí druhého. Podle mě na špici by měly být týmy z Prostějova a Pardubic.

A Opava?

Rád bych nás viděl ve středu tabulky.

Co byste slíbil nebo vzkázal opavskému fanouškovi?

Je to jednoduché. Rád bych je pozval na naše zápasy. Budeme hrát atraktivní basketbal, docela rychle dopředu, neboť na to máme vhodné typy hráčů. Prezentujeme se docela pestrým útokem. Naopak v obraně máme ještě rezervy, ale ty časem odstraníme.

Vím, že když budeme hrát dobrý basket jako na konci loňské sezony diváci přijdou, protože možností vidět v Opavě sport na vrcholové úrovni momentálně moc není.