A proč chodit v nové sezoně na Opavu? Důvody jsou zde.

>> Tentokrát to cinkne!
Opava si na medaili v letošní sezoně sáhne. Tým má vnitřní sílu a to velkou. Pokud bude mít i štěstí a vyhnou se jí zranění, mohlo by to vyjít.

>> Opava udržela Jakuba Šiřinu!
Nejlepšího rozehrávače v lize. Z opavského playmakera se navíc stal velký srdcař, za tým by dýchal. Dokáže rozhodovat zápasy a zároveň bavit diváky.

>> Osoba trenéra Petra Czudka!
Velký taktik, který dokáže tým dobře připravit. Byl skvělým hráčem, vyspěl i jako trenér. Tiskové konference v jeho podání nemají chybu.

>> Opavský tým sazí na týmovou chemii!
Trenér Petr Czudek má na to patent. Letošní sezona toho bude důkazem, i když v sestavě není typický „grálz", dokáže Opava zvládat kritické situace. Petr Czudek se může spolehnout na lídry, jako například Jakuba Šiřinu, Martina Gniadka nebo Viktora Cveka.

>> Radovan Kouřil!
Sice mladý klučina, ale má toho hodně za sebou. Otřískaný Španělskem i Prostějovem, prostě do Opavy jde kvalita. Vybral si ho Petr Czudek, sám excelentní rozehrávač. Radovan Kouřil je velmi inteligentní hráč, společně s Jakubem Šiřinou dají hře větší kreativitu a třeba se bude chodit v Opavě brzy i na Kouřila.

>> Atmosféra v hale!
Ta je vždy luxusní, navíc na diváky čeká krásné prostředí. Prostě není důvod v Opavě na basket nechodit.

>> Jakub Blažek neřekl poslední slovo!
Nejstarším hráčem opavského týmu je Jakub Blažek. Začátek loňské sezonu mu nevyšel. Rodák z Krnova se nepoložil, začal na sobě pracovat, zvedl se. Z loňské sezony se tak poučil. Do nového ročníku půjde kvalitně připraven. Čeká ho jeden z nejlepších ročníků v kariéře.

Soupiska

4 Rostislav Dragoun 1996 K
5 Radovan Kouřil 1995 R
6 Radim Klečka 1990 R
7 Kryštof Vlček 1991 K
8 Viktor Cvek 1989 K
9 Filip Zbránek 1990 K
11 Jakub Blažek 1980 P
12 Miroslav Kvapil 1993 P
14 Martin Gniadek 1990 P
15 Václav Bujnoch 1993 K
23 Luděk Jurečka 1983 K
24 Jakub Šiřina 1987 R

Trenér: Petr Czudek. Vedoucí mužstva: Dušan Štěnička. Masér: Petr Kivorchian

Rozpis

1. kolo, 24. září: Opava – Ústí nad Labem (18.00)
2. kolo, 28. září: Ostrava – Opava (17.30)

3. kolo, 1. října: Opava – Brno (17.00)
4. kolo, 5. října: Jindřichův Hradec – Opava (18.00)
5. kolo, 8. října: Opava – USK Praha (18.00)
6. kolo, 10. října: Děčín – Opava (20.00)
7. kolo, 15. října: Opava – Nymburk (16.00)
8. kolo, 22. října: Opava – Svitavy (18.00)
9. kolo, 29. října: Prostějov – Opava (17.00)

10. kolo, 5. listopadu: Opava – Kolín (18.00)
11. kolo, 12. listopadu: Pardubice – Opava (17.00)
12. kolo, 20. listopadu: Ústí nad Labem – Opava (17.00)
13. kolo, 26. listopadu: Opava – Ostrava (18.00)

14. kolo, 3. prosince: Brno – Opava (19.00)
15. kolo, 10. prosince: Opava – Jindřichův Hradec (18.00)
16. kolo: 17. prosince: USK Praha – Opava (17.30)
17. kolo: 28. prosince: Opava – Děčín (18.00)

18. kolo: 7. ledna: Nymburk – Opava (17.00)
19. kolo, 14. ledna: Svitavy – Opava (19.00)
20. kolo, 21. ledna: Opava – Prostějov (18.00)
21. kolo, 28. ledna: Kolín – Opava (17.45)

22. kolo, 4. února: Opava – Pardubice (18.00)

Jakub ŠiřinaZdroj: DENÍK / František GélaJakub Šiřina: Pokud budeme zdraví, máme na medaili

Když začátkem léta oznámil Jakub Šiřina, že zůstává v Opavě, všem spadl kámen ze srdce. S osmadvacetiletým rozehrávačem disponují Slezané velkou sílou. Opavský kapitán je před sobotním startem sezony pořádně nažhavený a věří, že jeho tým může útočit na medaili.

Začíná sezona, na co v ní podle vás Opava má?

Když se nám budou vyhýbat zdravotní problémy, máme na to pohybovat se v horní polovině tabulky a rozhodně nejsme bez šancí na medaili. Nebude to lehká sezona, konkurence posilovala, třeba takový Kolín bude hrát hodně vysoko.

Opava během přípravy ani jednou neprohrála, neděsí vás to trochu? Zatím to vypadá na velkou pohodu…

Přípravu je třeba brát s rezervou. Týmy, které proti nám nastoupily, nebyly kompletní, mám na mysli Ostravu nebo Prostějov. Nosy rozhodně nahoře nemáme.

Nemáte strach, že může dojít 
v týmu k uspokojení z toho, že všechno jde jako po másle?

Toho se nebojím. Když se vám daří, na tréninku panuje dobrá nálada a pohoda, z toho můžeme jen čerpat. Trenér je zkušený, nedovolí, aby došlo k nějakému uspokojení a my třeba polevili 
v koncentraci.

Tým posílil rozehrávač Radovan Kouřil, dokážete si spolu vyhovět?

Naše spolupráce bude fungovat, dokážeme si vyhovět. V jeho příchodu vidím velké plus, navíc jsme získali kvalitního rozehrávače.

To už nebude mít ale čtyřicetiminutovou stopáž…

(usměje se) Věk přibývá, je třeba zvolnit.

Jste podle vás silnější než loni?

Podle mě jsme neoslabili a jsme silnější. Skončil Radim Kramný, toho ale nahradí Míra Kvapil, který dostane více prostoru, po zranění začal hrát Vašek Bujnoch a jde mu to, máme Radovana Kouřila. Navíc tým je o rok starší, zkušenější.

Vy osobně jste v Opavě sedm let, neuvažoval jste o změně dresu? Necítí se člověk už okoukaný?

Žádnou nabídku, která by mě oslovila, nepřišla. V Opavě si nemohu na nic stěžovat. Vedení klubu se mnou jedná vždy korektně, jsem tady spokojený, nemám důvod nic měnit. Svou roli hraje i to, že v kabině je výborná parta.

Viktor CvekZdroj: DENÍK / František GélaViktor Cvek: Turnaj v Levicích byl pro nás dobrým testem

Zkušený křídelník Viktor Cvek věří, že tým přenese pohodu z přípravy i do ligových zápasů. „Nesmíme polevit v koncentraci. To se ale nestane, na sezonu se těšíme a jsme na ni dobře připraveni," zdůrazňuje sedmadvacetiletý odchovanec opavského basketbalu.

Viktore, máte za sebou poslední test, kterým byl turnaj v Levicích, jaký byl?

Všechny tři zápasy jsme vyhráli, ale ten první nám nevyšel podle našich představ. Měli jsme vyhrát daleko větším rozdílem. Byli jsme ale rozlámaní z posilovny, chyběla nám jiskra, trenér musel i zvýšit hlas.

Proti Levicím jsme odehráli dobrý zápas, trefovali jsme trojky, naopak domácí jsme příliš do volných pozic nepouštěli. Zvládli jsme koncovku, tak vyrovnanou jsme v přípravě doposud nehráli.

Ve třetím utkání jsme zvládli prvních pětatřicet minut excelentně, jenomže pak jsme se začali hádat s protihráči a ztratili pětadvacetibodové vedení, což by se nám stávat nemělo.

Během přípravy jste ani jednou neprohráli, není na škodu, že jste, jak se říká, ani jednou nedostali tu pověstnou facku?

Ne, tak bych to neřekl. Ale je tam takový ten varovný prst. Nesmíme polevit a hrát pořád na sto procent, protože každé zaváhání během dvaadvaceti kol bude znát.

Jak vnímáte současnou sílu Opavy?

Jsme silnější než loni, týmově silnější. Základem je zdraví, věříme, že problémy, které jsme měli v minulých sezonách, se nám vyhnou. Už by bylo na čase.

Dá se říci, že zranění jsou opavským prokletím?

Pořád si říkáme, že se to jednou musí zlomit. Letošní sezona bude jiná v tom, že budeme mít větší prostor na rehabilitaci a regeneraci. Navíc máme za sebou velmi kvalitní přípravu, která by nám měla pomoci třeba od svalových zranění.

V čem byla jiná letošní příprava třeba od té loňské?

Především v tom, že co se týká kondiční stránky, se nám věnoval odborník Michal Kocián. Nebyla jednostranně zaměřena, naordinoval nám speciální cviky, byť jsme pracovali na kondici, nechyběly v programu basketbalové věci. Všichni máme z toho dobrý pocit. V sezoně budeme z toho těžit. Malý důkaz přišel už teď v Levicích, kde jsme v pohodě v devíti lidech zvládli tři zápasy ve třech dnech.

Určitě sledujete změny v konkurenci, kdo bude podle vás hrát nahoře?

Své pozice bude držet Děčín. Pardubice se loni v průběhu sezony chytly, navíc posílily ještě o jednoho Američana, taky se budou pohybovat na špici. Uvidíme, co předvede Kolín, podle jmen by měl být také nahoře, ale u něj bude záležet na tom, aby se chytil jako tým. Naopak kvalitativně dolů půjde podle mě Prostějov.

V sobotu čeká Opavu první zápas sezony, přijede Ústí nad Labem, už se asi všichni těšíte…

Ano, přáli bychom si, aby přišlo hodně diváků. Do utkání jdeme v roli favorita, tak nás všichni vnímají. Ústí může u nás jen získat, věřím ale, že my zápas zvládneme.