Cizinecké legii v domácí sestavě dlouho brnkali na nervy. Na začátku čtvrté čtvrtiny Czudkův výběr prohrával dokonce jen o dva body. Koncovku nakonec ale lépe zvládl favorit a připsal si do tabulky povinné vítězství. Slezané i přes porážku naznačili, že je soupeři budou muset brát v letošní sezoně vážně.

„Začátek nám až tak nevyšel, ale podařilo se nám soupeře zastavit zónou," začal o utkání v Levicích hovořit trenér opavských basketbalistů Petr Czudek. „Podařilo se nám náskok domácích umazat, dařilo se nám v doskakování, což se ale nedalo říci o druhém poločase," pokračoval kouč Opavy.

Slezané doplatily na ztráty, měli jich celkem devatenáct, kdežto Levice jen čtyři. „Toto číslo se muselo zákonitě někde projevit. Vlastní chyby nás připravily o lepší výsledek," podotkl Petr Czudek. S výkonem svého týmu byl vcelku spokojen. „Počítají se výhry, tu my nemáme, čím dřív ale přijde, tak to bude lépe. Samozřejmě, že na výkonu v Levicích se dá stavět," zdůraznil trenér Opavy.

Astrum Levice - BK Opava 86:76 (26:21, 46:38, 67:62)
Body Opavy: Blažek 19, Šiřina 11, Dokoupil 9, Tóth 9, Kvapil 8, Miklósik 7, Strnisko 5, Ihring 4, Dihel 2, Vlček 2. Trojky: 5:6. TH: 43/25:41:20.

Roman Brhel

Jakub Blažek: Se soupeřem jsme drželi krok

V prvním kole Mattoni NBL opavští basketbalisté sice padli na palubovce Levic, ale zato se ctí. Nejlepším střelcem hostů se v tomto utkání stal s devatenácti body pivot Jakub Blažek. Loňský vstup do soutěže se Slezanům vůbec nepovedl. Dlouho čekali na úvodní vítězství. Nová sezona ze zajetého trendu prohrou 76:86 s Levicemi možná zatím nevybočila, ale opavský výkon byl o poznání kvalitnější.

„Myslím si, že výsledkově i pocitově to bude lepší," odhadoval právě Jakub Blažek a ještě připojil několik postřehů: „Podle mého jsme se neprezentovali ve vůbec špatném světle. Bohužel v poslední čtvrtce nám soupeř odskočil na rozdíl deseti bodů, což se promítlo i v konečném skóre." Za Achillovu patu opavského výkonu můžeme považovat časté ztráty. Svěřenci trenéra Petra Czudka jich vyrobili celkem devatenáct: „Tak v tomto ohledu se nám zcela nepochybně nedařilo. Především v závěru jsme na to doplatili."

Představení Jakuba Blažka bezesporu patřilo k těm světlejším okamžikům hry Opavy. Zaznamenal devatenáct bodů. Vícekrát prohodil míč obroučkou jen domácí Kemp. „Pokud prohrajete, hodnotí se váš výkon trochu hůře. Osobně mám za to, že to mohlo být lepší. Nějaké střely mi tam nespadly," byl k sobě kritický hráč s číslem jedenáct.

Duel před skoro patnácti stovkami diváků byl první ostrou prověrkou toho, jak se mužstvu bude dařit bez zraněného rozehrávače Radima Klečky. „Šiřa (Jakub Šiřina) to zvládl výborně. Špatně si nevedl ani Michal Ihring. Radim má bez debat své kvality a musíme se s jeho absencí porvat. Doufám, že to zvládneme," pokračoval.

Dalším soupeřem opavského výběru se stane už v sobotu celek Svitav. Slezané s místními Tury změří síly od 18 hodin. Svitavy v prvním kole nestačily na favorita z Nymburku, jemuž podlehly vysoko 70:106. „Trenér se na toto utkání díval na videu a tvrdil, že i přes prohru nepodaly vůbec špatný výkon. Mají nového trenéra, nemohou se spolehnout na služby Mena, tak uvidíme, jak se nám bude dařit. Věřím, že bychom na svitavské palubovce mohli zvítězit," odhalil své tužby Jakub Blažek.

Petr Dušek