„Dal jsem si před sezonou za cíl dostat se do předkola play-off. Realita je nyní ale úplně jiná, hrozí nám baráž. Nemáme výsledky, zápasy, které jsme měli zvládnout, jsme nezvládli. Hlavně prohra s Chomutovem hodně bolí," pronesl s trpkostí v hlase trenér Petr Czudek.

„V poslední době nejsou naše výkony ideální. Paradoxně v Nymburku, kde jsme neměli co ztratit, hráli kluci dobře, hrát tak i v jiných zápasech, máme minimálně o jedno vítězství více, " doplňuje ambiciózní trenér.

Opava se z vítězství naposledy radovala 8. prosince, když na domácí palubovce zdolala Svitavy, byla, jak se říká, v laufu, následně měla na lopatkách i favorizované Pardubice. Bohužel špatnou hrou ve druhém poločase přišla o devatenáctibodový náskok a od té doby to jde s ní z kopce. „Proti Pardubicím jsme předvedli v prvním poločase vynikající výkon, až nás to zaskočilo. Najednou jsme se lekli toho, že můžeme Pardubice porazit. Utkání jsme nezvládli, což se podle mě projevilo i na naší hře v dalších zápasech," míní Petr Czudek.

Slezany v letošní sezoně docela slušně kosí marodka, hlavně tahouny mužstva. Sokolovský, Šiřina, Tóth, Klečka, ti všichni byli nuceni několik zápasů vynechat. Posledně jmenovaný prakticky letos k zápasu ještě nenastoupil. „Moc se mi už o naší marodce mluvit nechce. Pořád se v tom motáme, nerad bych se na ni vymlouval. Jasně jsem hráčům řekl, že musí za zraněné bojovat, vzít zodpovědnost na sebe a tím dokázat, že do týmu patří. Nikdo jiný to za ně nevyhraje," poznamenal trenér BK Opava.

„Je ale pravda, že na trénincích jsme pohromadě minimálně. Zranění nám částečně letošní sezonu zpackala. Navíc v době, kdy na Opavské padla deka, měli nejnabitější program, hráli obden a prakticky neměli možnost pořádně trénovat. „Kdyby soutěž byla pravidelná, prospělo by to nám i divákům, měla by férovější formu. Nyní máme před sebou poslední čtyři zápasy základní části, z nichž se musíme snažit vytěžit co nejvíce," zdůrazňuje Petr Czudek.

Opavský trenér hledá cestu, jak z krize ven. Hovoří se o posílení týmu. V souvislosti s Opavou dokonce padlo jméno devětadvacetiletého amerického rozehrávače Maurice Hamptona. Rodák z Kentucky v Česku hrával za Liberec a Pardubice, a v současné době si vydělává na basketbalový chleba v Řecku.

„Hampton hraje sice v Řecku, ale byla možnost ho do Opavy přivést. Bohužel nebyli jsme nakonec schopni vyhovět všem jeho požadavkům týkajícím se smlouvy," prozradil opavský trenér Petr Czudek a pokračoval: „Vedeme jednání s dalšími hráči. Vypadá to, že někoho se nám přivést podaří." Podle informací Deníku se nejedná o zahraničního hráče.

Tóth trénuje, Sokolovský začne příští týden

Marodka v basketbalové kabině Opavy může napsat příběh bez konce. Vše odstartoval Radim Klečka, když si v generálce zlomil zanártní kost. Od té doby se na palubovku nepodíval. Zdravotní trable měl i Jakub Šiřina, který ztratil měsíc se zlomeným žebrem. Navíc poslední zápasy hrál se sebezapřením kvůli pohmožděnému kotníku.

„Radim Klečka chodí na rehabilitace, s tréninkem byl měl začít zhruba začátkem února," řekl masér BK Opava Petr Kivorchian. V Nymburku a Kolíně absentovali Ladislavové Sokolovský a Tóth. „Sokolovský má zánět v pravém koleni. Dostal desetidenní klid. Na USK nám bude chybět, ale na Jindřichův Hradec by měl být v pořádku," podotkl masér s tím, že Tóth, jehož trápil zánět průdušek, už trénuje.

Po téměř patnáctiměsíční pauze se v pondělí do tréninku naplno zapojil Branislav Brliť, který laboroval s levým kolenem.