Jihomoravané v úvodních dvou duelech prohráli, ale tým špatný nemají. „Ve středu jsme nedostali facku, ale ránu klackem do hlavy," řekl trenér Opavy Petr Czudek. „Snad to byl jen zápas blbec, musíme se zvednout a vrátit k naší hře. Brno musíme porazit, jednoduché to ale nebude," podotkl opavský stratég.

Jihomoravané sáhli v létě k menší rekonstrukci kádru, hlavně vyměnili cizince. Na rozehrávce mají zkušeného osmadvacetiletého Srba Edina Sidanoviće, odchovanec Leskovace prošel již řadou klubů, oblékal například dres bulharského CSKA Sofia, má za sebou působení i v Rumunsku a Řecku.

I druhý rozehrávač má zahraniční pas, jedná se o Gruzínce Zuraba Keresedlizise, ten ale v Česku hraje několik sezon. A pak jsou tu Američané jako Painter Deshawn a Gerald Stan Simpson.

„Brno se opírá o zkušeného srbského rozehrávače a americké pivoty. Navíc udrželo Michala Křemena. Pokud chceme uspět, musíme hrát rychlý basket. Děčín ho praktikoval a Brno s ním mělo velké problémy. Typy na to máme," dodal Petr Czudek.

Utkání v opavské hale má začátek v 17 hodin.

Jakub Šiřina: Nehráli jsme basket, který nám je vlastní

NH Ostrava - BK Opava 68:53Zdroj: DENÍK / František Géla

Pořádně frustrovaný byl po derby v Ostravě opavský kapitán Jakub Šiřina. Jeho tým byl favoritem, ale vyhořel na celé čáře. Rozčarovaní z předvedené hry byli nejen fanoušci.

Největší hvězda hostů se také trápila. „Byla to v našem podání hrůza, velká hrůza," hledal těžko slova opavský rozehrávač. „Porážka v derby mrzí dvojnásob. Vůbec jsem týmu nepomohl," doplnil Jakub Šiřina.

Jakube, proč to v Ostravě nešlo? Nová huť přitom šla do hry s novým týmem, který se neměl čas ani pomalu sehrát…

Nehráli jsme to, co jsme si řekli, a podle toho všechno vypadalo. Špatně jsme začali, pět minut jsme nebyli schopni dát koš, ostřelovali jsme ho z různých pozic a nic. Ostravě jsme tím dali čuchnout, najednou vycítila, že by to proti nám mohlo jít. Do třetí čtvrtiny jsme se tahali, v té čtvrté úplně vyhořeli.

Dá se středeční vystoupení nazvat zápasem blbec?

Nevím, asi bych ho i tak označil, ale zase se za to schovávat? Hráli jsme prostě na…

Opavu zdobí střelba z dálky. V Ostravě jste dali jen pět trojek z dvaatřiceti pokusů, což je žalostné, navíc jednu z nich dal sváteční střelec Kryštof Vlček. Dá se hovořit o bloku v hlavě?

Šlo o to, že jsme si nebyli schopni vytvářet střelecké pozice, na které jsme zvyklí. Nebyli jsme schopni zahrát systémy, ze kterých vycházely volné pozice. Dostávali se do nich hráči, kteří nepatří mezi střelce, ať už Kryštof Vlček nebo Rosťa Dragoun.

Čekalo se, že Ostravu přehrajete na rozehrávce, to se nestalo. Zápas ovládl domácí Guercy…

Nevím, co k tomu říct. My jsme na rozehrávce s Radovanem oba vyhořeli. Je to ale sport, jsme jenom lidi a někdy ty chyby děláte více, někdy méně. Prostě nám to nevyšlo. Kdybychom vyhráli a já hrál špatně, beru, ale tak? Byl jsem úplně frustrovaný, hned jsem raději odešel do kabiny.

Porážka asi o to více mrzí, že to bylo proti „vaší" Ostravě?

Mrzí každá prohra, obzvláště po takovém výkonu, navíc to bylo derby na soupeřově palubovce, kde nám naši fanoušci vytvořili domácí prostředí. Byli opět vynikající.

Nyní je třeba porazit v sobotu Brno, aby se nálada zvedla…

Musíme vyhrát, ale je třeba, abychom byli úspěšní i v zápasech venku. Třeba takový Děčín hraje u slabšího a vyhraje s přehledem o dvacet, kdežto my se na soupeřových palubovkách docela trápíme, s tím musíme taky něco udělat.