Basketbaloví odborníci očekávají vyrovnané souboje. Jak by také ne. Oba týmy skončily v tabulce hned pod sebou. Základní část nakonec dovršili na čtvrtém místě Slezané.

Ve čtyřech vzájemných zápasech této sezony pardubického soupeře vždy porazili. Pokaždé to však byly velmi vyrovnané zápasy a kromě druhého měření sil neskončil zápas s větším než jedenáctibodovým rozdílem ve skóre.

O konečné čtvrté příčce se navíc rozhodovalo až v posledním kole soutěže. Aby toho nebylo málo, tak oba soupeři na sebe v play off narazili také v minulých dvou ročnících. Před dvěma lety v boji o bronz zvítězili Slezané a před rokem ovládli také pětizápasové drama.

„Na to, co bylo v základní části, se nedíváme. Udělali jsme za tím tlustou čáru a plně se koncentrujeme na čtvrtfinále. To, že proti nim máme bilanci čtyř výher a žádné porážky, nám vítězství v sérii jedno vítězství nezajistí. Musíme se o to porvat na palubovce," uvedl trenér BK Opava Petr Czudek.

Zkušení hráči na obou stranách

Někteří vidí jako klíčový už sobotní první duel. Přece jenom opavský celek má výhodu domácího prostředí a může učinit významný první krok k postupu do další fáze vyřazovacích bojů.

„V play off je každé utkání důležité. Budeme hrát před vlastními fanoušky. Tlak bude rozhodně velký. Pardubice jsou ale velmi zkušený tým," pokračoval dále trenér domácích. Při zápasech play off se dá očekávat velmi solidně zaplněná hala s návštěvami přesahujícími dva a půl tisíce diváků. Tato skutečnost může hráče domácích buď svazovat anebo naopak působit jako výrazný podpůrný prvek.

„Myslím si, že hráči jsou připraveni na to, aby to v hlavách zvládli. Fanoušci vždy pro nás byli šestým hráčem na palubovce," mínil dále.

Jednou z největších opor Opavy je bezesporu rozehrávač Jakub Šiřina. Nejen v průběhu této sezony dokázal, že mužstvo umí podržet v rozhodujících chvílích. Pokud se ale Pardubice přednostně zaměří na jeho bránění, více prostoru se může odkrýt pro někoho jiného z opavské sestavy.

„Soupeři vědí, že Kuba je motor naší hry. Pardubice se pokusí něco vymyslet. Pro nás je ovšem důležité, aby v pohodě nehrál pouze Kuba, ale celý tým," poznamenal Petr Czudek.

Pardubice jsou silné na doskoku

Domácí mají ve svém kádru hráče, kteří disponují obrovským penzem zkušeností z play off. Ať už se jedná o Jakuba Blažka nebo třeba Luďka Jurečku. V této fázi sezony mohou být pro tým obzvlášť velkým přínosem.

„Já v to doufám. Když se ovšem podíváme na soupisky, zkušené hráče mají ve svém středu také Pardubice," upozorňoval dále kormidelník opavského výběru.

Bitva mezi Opavou a Pardubicemi bude vlastně i soubojem dvou bývalých vynikajících rozehrávačů na trenérských postech. Trénování Východočechů se v průběhu sezony ujal Levell Sanders, zúžil rotaci a nastartoval své mužstvo k lepším výkonům. V play off by ale naopak svému týmu přímo na hřišti mohl chybět.

„Jde o hráče, jehož forma v play off rostla. Pardubice však spoléhají na Autreyho a další kvalitní basketbalisty," posunul se dále Petr Czudek a popsal důležité atributy, které hra soupeře vykazuje: „Hrají dobře v obraně a rychle umí přejít dopředu. Je třeba zastavit jejich protiútok a narušit hru v přechodové fázi. Silní jsou také při obranných i útočných doskocích. Na to se musíme připravit a eliminovat je v tom."