„Čeká nás důležitý zápas sezony, ale tlak si nepřipouštíme," podotýká Radim Kramný. „V Praze jsme nepodali špatný výkon. Soupeře jsme překvapili a určitě sám nečekal, že bude mít s námi takový problém," pokračuje sedmadvacetiletý pivot.

Slezané se od pondělka na Vysokoškoláky pečlivě připravují. „Některé věci jsme si řekli, věřím, že stanovená taktika nám přinese vítězství," podotkl odchovanec opavského basketbalu. Sobotní zápas se točil okolo Stanislava Votroubka, který ve spojení s Borisem Menem tvoří neskutečnou sílu. „Votroubek odehrál zápas, jaký se vám podaří jednou za sezonu. Věřím, že takový výkon už nezopakuje," poznamenal Radim Kramný.

Jenomže soustředit se jen na Votroubka s Menem by se rovnalo sebevraždě. „To je pravda. USK, to nejsou jen ti dva. Viktor Cvek se sice naposledy neprosadil, ale je to střelec, velkou kvalitou disponuje i Šotnar. My se musíme soustředit sami na sebe, vsadit na agresivní hru a kolektivní výkon," hledá cestu k úspěchu rodák z Chlebičova.

Podle prvního zápasu série povolili rozhodčí tvrdší hru, což by Radimu Kramnému mohlo vyhovovat. „V prvním poločase jsem byl z toho zaskočený, ale musím přiznat, že mi tohle více vyhovuje. Je třeba, abychom ale přitvrdili všichni," podotkl zkušený basketbalista.

Opavská kabina je zatím v klidu, vypadá to, že si důležitost zápasu zatím nepřipouští. „Je to takový ten, jak se říká klid před bouří. Zítra ale pořádnou bouřku rozpoutáme," řekl den před utkáním Kramný. Slezané věří, že cestu do haly si najde i hodně diváků. „Jejich pomoc potřebujeme, věřím, že nás nakopnou a doženou k důležitému vítězství. Chtěl bych tímto všechny do haly pozvat," vzkázal opavský pivot.

Zápas na opavské palubovce začíná ve středu od 18 hodin.

USK Praha – BK Opava 86:57Trenér Opavy Petr Czudek: Musíme hrát tvrději

Trenér opavských basketbalistů Petr Czudek věří, že jeho tým ještě v sérii předkola play off proti USK Praha neřekl poslední slovo. Dnes čeká Opavské bitva o všechno. Slezané slibují oproti prvnímu duelu tvrdší hru.

„Dobře víme, že soupeře už těžko něčím překvapíme," přiznal trenér Opavy Petr Czudek. „Něco ale změníme, a to jak v obraně, tak útoku," pokračoval opavský kouč. První zápas na Folimance ukázal, že sudí ve vyřazovacích bojích hru trochu pouštějí. „Zkusíme soupeře přitlačit. Musíme hrát tvrději a agresivněji. Vypadá to, že sudí nasadili jiný trend, pískají méně. Je třeba se připravit na to, že nám sudí všechno pískne," podotkl trenér BK Opava.

Trenér USK Ken Scalabroni bude opět spoléhat na výkony zkušeného pivota Stanislava Votroubka, bývalého hráče italského Livorna, Nymburka, Prostějova a Nitry. „Standa odehrál v Praze výborný zápas. Držel soupeře, abychom mu neodskočili, ve zlomových okamžicích byl klíčovým mužem svého týmu," podotkl Cuzdek a dodal: „Společně s Menem dávají sílu USK pod košem, vždyť nám dali oba jednačtyřicet bodů. Musíme se je snažit eliminovat."

Opava má v letošní sezoně s USK zápornou bilanci, z pěti utkání vyhrála jen jedno. „Tohle mě nestraší. Předkolo se hraje na dva vítězné duely a stát se může cokoliv. My jsme ukázali v prvním zápase, že favorit to s námi nebude mít vůbec lehké, a také mít nebude," zdůraznil šéf opavské lavičky. „Do Prahy se vrátíme," zdůraznil.

STRATÉG! Už šestým rokem vede basketbalisty USK Praha uznávaný americký kouč Ken Scalabroni.Trenér Scalabroni chce ukončit sérii v Opavě

Rodák z Bostonu, zkušený trenér USK Praha Kenneth Scalabroni by rád celou sérii předkola ukončil už ve středu na opavské palubovce.

První zápas jasně ukázal, že favorita z hlavního města nečeká žádná procházka růžovým sadem. „Opava hrála v první půli lépe než my. Dokázala potrestat naše obranné chyby," poznamenal Kenneth Scalabroni. „Naštěstí jsme ji nepustili do většího bodového trháku, což bylo rozhodující pro další vývoj zápasu," podotkl basketbalový odborník, který v minulosti působil i ve Finsku, Německu a Švýcarsku.

„Pochopili jsme, že to nepůjde samo. Tyto zápasy jsou hlavně o fyzické a psychické odolnosti, Jde o to najít tu správnou rovnováhu oproti soupeři, bez ohledu na jeho výkon, To se nám podařilo. Pokud na toto navážeme i v Opavě, ve středu celou sérii ukončíme," je si jist Kenneth Scalabroni.

Otazník visí nad startem Tótha

Jednu absenci hlásí před středečním klíčovým zápasem s USK basketbalový tým z Opavy. S největší pravděpodobností do bojů nezasáhne zkušený křídelník Ladislav Tóth. „Trápí mě problémy s třísly. Hodně mě to limituje, uvidíme až v den zápasu," řekl na pondělním večerním tréninku Ladislav Tóth, který přípravu svých spoluhráčů sledoval s knihou v ruce.

„Moc bych chtěl hrát, ale asi bych to klukům kazil. Nemohu jít do rychlosti," poznamenal zkušený basketbalista.

Opavská kabina předkolem žije. Třeba takový rozehrávač Jakub Šiřina vynechal i školu. „Škola musí jít stranou. Nyní je momentálně důležitější basketbal, musíme všechno podřídit našemu úspěchu. Ze školy se určitě dokáži omluvit, navíc tento týden žádné stěžejní předměty nemám," pousmál se pětadvacetiletý rozehrávač.

Bilance vzájemných duelů pro USK

Statistiky před šestým vzájemným zápasem sezony hovoří jasně proti Opavě. Slezané se Vysokoškoláky utkali pětkrát, z toho jen jednou zažili, jak chutná pocit vítězství. Tři z pětizápasové porce dopadly pro Czudkovu družinu fiaskem.

Letošní vzájemné zápasy BK Opava a USK Praha:
BK Opava - USK Praha 71:91 (16:27, 34:45, 52:72)
USK Praha - BK Opava 75:51 (17:17, 36:35, 62:43)
BK Opava - USK Praha 77:62 (22:20, 49:38, 61:44)
USK Praha - BK Opava 86:57 (36:23, 57:30, 76:42)
USK Praha - BK Opava 76:67 (14:19, 34:38, 51:56)