Jak ostravský celek uvádí na svých internetových stránkách, aktuálně osmý celek druhé ligy v duelu proti účastníkovi Kooperativy NBL čeká basketbalový svátek. Hladnovští se pokusí o malý zázrak. A sice zastavit v nejvyšší soutěži rozjetou Opavu, která má na svém kontě pět po sobě jdoucích vítězství.

Naposledy v pondělí porazila USK Praha.

Hladnovský klub byl založen v roce 1989 a úspěchy sbírá především v mládežnických kategoriích. Největší nebezpečí pro opavské borce bude plynout ze strany Jana Stehlíka. Opora domácích stihla během pěti odehraných zápasů druhé ligy nastřádat už 127 bodů. Několikrát v zápase překonal třicetibodovou hranici.

„Pohár se hraje bez Nymburka, tak je šance ho vyhrát," řekl trenér Opavy Petr Czudek. V případě postupu by na Opavské čekala nejspíše Ostrava. „Naším cílem je probojovat se mezi nejlepší čtyři. Šanci dostanou sice hráči, kteří nemají v lize tak velkou minutáž. Nic ale neponecháváme náhodě, k utkání jedeme v kompletním složení," uzavřel trenér opavského výběru.

Zápas se uskuteční na katedře Vysoké školy báňské a jeho začátek je ve středu večer naplánován na 19.40.

USK Praha - BK Opava 61:63Viktor Cvek: Šestky mi na tréninku moc nešly

Jednu z klíčových úloh pondělního duelu opavských basketbalistů s USK Praha sehrál křídelník Viktor Cvek. Během utkání celkem nastřádal tři body a všechny je zaznamenal v době, kdy to jeho tým nejvíce potřeboval.

Za vyrovnaného stavu 59:59 šel v hale na Folimance házet veledůležité šestky. Obě je proměnil a dostal Slezany do vedení. Netrvalo dlouho a Viktor Cvek byl znovu faulován, takže se mohl chystat k dalším trestným hodům. Balon obroučkou prohodil už jen jednou, ale jeho poslední proměněná šestka se záhy ukázala jako rozhodující.

Proměněný trestný hod Jakuba Blažka ze samého závěru utkání zastavil ukazatele skóre na stavu 61:63.

„Musím říct, že jsem vůbec nebyl nervózní. Je to trochu paradox, protože na tréninku mi šestky vůbec nešly. Škoda, že se mi nepodařilo proměnit i poslední pokus. Závěr by tak nebyl tolik hektický," vysvětloval Viktor Cvek, jenž byl podle minutáže po Martinu Gniadkovi a Petru Dokoupilovi třetím nejvytíženějším hráčem Opavy.

Na palubovce bez jedné minuty pobyl skoro půlhodinu čistého času.

Rozhodla větší zkušenost

Křídlo Slezanů si je moc dobře vědomo toho, že především začátek nebyl ze strany hostů ideální. Opavští basketbalisté v jednu chvíli prohrávali dokonce o třináct bodů. Kdo ovšem sleduje družinu Petra Czudka pravidelně, ví, že se jedná o nešvar poslední doby.

„Jak už se stalo zvykem, úvod nám absolutně nevyšel. Trenér nám o přestávce značně vyčinil. Ve třetí čtvrtce jsme na to vlítli. Začali jsme důsledně bránit, přidali několik důležitých trojek a dle mého názoru v závěru rozhodla i naše větší zkušenost," poznamenal hráč, který obléká dres s číslem čtyři, a ještě přiznal, že neví, proč má opavský celek s prvními poločasy problém:

„Kdybych to věděl, tak bychom s tím něco udělali. Pravidelně se o tom bavíme, ale stále se to opakuje. Máme za sebou některé papírově slabší soupeře, nejsem si jistý, jestli by se nám podařilo otočit s týmem ze špice tabulky."

V USK Praha strávil dva a půl roku

Pro Viktora Cveka měl souboj s USK Praha specifickou příchuť. A to hlavně z toho důvodu, že zde v minulosti hrával. Od té doby se ovšem složení kádru i realizačního týmu výrazně změnilo.

„Strávil jsem zde dva a půl roku. Před zápasem jsem na to myslel. Na druhou stranu hráči se tady obměnili. Znal jsem snad čtyři z nich," popisoval křídelník Opavy a ještě dodal, že specifické prostředí haly na Folimance mu nevadí: „Jsem na ně zvyklý a vždycky se mi zde hrálo poměrně dobře."

Mužstvo ze slezské metropole v příštích dnech čekají dva relativně slabší soupeři z Brna a Jindřichova Hradce. Pak ovšem půjde do tuhého, protože v rychlém sledu se střetne s Pardubicemi, Děčínem, Svitavami a Prostějovem.

S Brnem se Opavané utkají tuto sobotu od 18.00 v městské víceúčelové hale. Ještě předtím se během středečního večera v rámci třetího kola Českého poháru představí na palubovce druholigového Gymnázia Hladnov.

„Brno nesmíme podcenit, což samozřejmě platí také o Hladnovu. Musíme si pohlídat první poločas, abychom zase nebyli nuceni dotahovat jako v předešlých utkáních," zakončil.

Petr Dokoupil: Věřím si i na těžké střely za tři body

USK Praha - BK Opava 61:63

Šest trojek z celkových devíti pokusů. Tolikrát na USK mířil přesně Petr Dokoupil, z něhož v Opavě vyrostl excelentní střelec trojek. Naposledy zaznamenal osmnáct bodů, všechny mimochodem zpoza perimetru, a táhl svůj tým za vítězstvím.

Skvělé šesté místo mu patří i v celkových statistikách Kooperativy NBL. Z devětaosmdesáti tříbodových pokusů prohodil míč obroučkou ve třiačtyřiceti případech (úspěšnost 48,3%). Může se tak pyšnit průměrem 3,31 úspěšného pokusu na zápas.

Čtvrtá příčka mezi nejlepšími trojkaři patří dalšímu Opavanovi rozehrávači Radimu Klečkovi. Statistika je ovšem trochu zkreslující, protože třeba průběžně vedoucí Martin Bašta pálil za tři dvacetkrát, z čehož dvanáctkrát trefil koš. Oproti opavské dvojici se tedy ke střele za tři odhodlal nepoměrněkrát méně.

„Jsem rád, že se mi daří. Na Folimance jsem ještě nějaké body možná mohl přidat," usuzoval Petr Dokoupil, s nímž naše redakce pořídila krátký rozhovor.

Petře, proti USK jste se s osmnácti body stal nejlepším střelcem Opavy. Všechny jste zaznamenal díky šesti trojkám. Mohlo být vaše vystoupení vůbec ještě povedenější?

Samozřejmě, vždycky to může být lepší. Osobně jsem se svým výkonem spokojen, ale na druhou stranu jsem mohl přidat další body. Jednalo se hlavně o nějaké ty střely za dva.

Patříte mezi nejlepší střelce za tři v soutěži. Za dobu, co hájíte opavské barvy, soupeři stihli okoukat vaše přednosti. Pociťujete to také na palubovce?

Rozhodně si na mě dávají větší pozor. Spoluhráči se mě snaží uvolňovat, abych měl volné střely, ale ne vždy to je jednoduché, protože si vás dobře hlídají.

Uchylujete se tedy často i k riskantním střelám přes bránícího hráče?

Určitě. Je to těžší, ale když vám to tam spadne, skvěle to člověka nahecuje. Zkouším střílet i takto.

Co trenér Petr Czudek? Podporuje vás v tom nebo si při těchto pokusech raději zakrývá oči?

(smích) Řekl bych, že mě do těžkých střel nutí. On sám nikdy nebyl nějaký velký střelec a hru řídil z pozice rozehrávače. V tomto ohledu spoléhá na mě jako na střelce. Jsem rád, že mi to tam padá a vloženou důvěru mu můžu splácet.

Jak vůbec hodnotíte zápas s USK? V jednu chvíli jste prohrávali dvouciferným rozdílem, ale nakonec se vám podařilo výsledek zvrátit.

První poločas pro nás rozhodně nebyl optimální. V útoku a pod košem se nám nedařilo. Druhá půle už byla úplně o něčem jiném. Výrazně jsme zlepšili obranu a začalo nám to tam padat i z dálky.

Skóre bylo velmi nízké. Vyhráli jste 63:61. Mělo utkání svou kvalitu?

Abych řekl pravdu, o nijak zvlášť atraktivní zápas se nejednalo. Bylo to hodně o bojovnosti. Koneckonců jako v každém utkání z poslední doby, v nichž jsme se střetli s USK.

Změnil se nějak zásadně herní styl Pražanů? Přece jenom po sedmi letech tým opustil trenér Kenneth Scalabroni a odešly i některé další opory.

Z mého pohledu se změnil hodně. Nový kouč Mirsad Alilovič si přivedl dvě zahraniční posily Mitju Nikoliče a Mateje Krušiče, na kterých hra USK dost stojí. Předtím jsem byl z jejich strany zvyklý na víc kolektivní pojetí. Mně se osobně líbí, jak hrají. Sázejí na takový propracovaný styl. Je to mladý a dravý tým.

Se samotnou Folimankou jste neměl problém? Ne všichni basketbalisté jsou zde schopni podávat dobré výkony, jelikož jim prostředí haly nevyhovuje.

Jako dorostenec jsem zde nenastupoval rád. S postupem času se to však změnilo. Musím uznat, že Folimanka je hodně specifická, ale během posledních dvou zápasů, co jsem zde odehrál, se mi dařilo. Snad to bude pokračovat i nadále.

O atmosféře v opavské šatně se nyní asi nemusíme moc bavit, že? Pět vítězství po sobě je samo o sobě vynikající bilancí.

Je to tak. Když je mužstvo na takové vítězné vlně, víc se vtipkuje a všechno je víc na pohodu. Připomíná mi to euforii z minulé sezony, kdy jsme zažívali něco podobného.