„Každý zápas začíná za stavu nula nula. Naše situace není dobrá, potřebujeme bodovat a udělat všechno pro to, aby utkání pro nás skončilo se šťastným koncem," zdůrazňuje opavský trenér Petr Czudek.

Ostravští si uvědomují, že se od nich očekává vítězství, všichni ale dobře vědí, že to samo nepřijde. „Opava nám rozhodně nedá nic zadarmo. Musíme hrát celý zápas koncentrovaně, nic nepodcenit, a hlavně tvrdě pracovat v obraně, která nám v letošní sezoně vyhrává zápasy," říká kouč Ostravy Dušan Medvecký.

Oba soupeři se dobře znají, třikrát na sebe narazili v přípravě. „Ve všech případech nás Ostrava spláchla, už tehdy jasně naznačila, že bude černým koněm soutěže, což se nyní jenom potvrzuje. Hrají sebevědomý basketbal postavený na dobré obraně, doskoku a střelbě trojek," charakterizoval v kostce současnou Novou huť trenér Opavy.

„Příprava není liga. V Opavě se hraje vždycky těžko. Nečeká nás nic lehkého," upozorňuje Medvecký.

Opavští půjdou do utkání opět bez svých dvou rozehrávačů Jakuba Šiřiny a Radima Klečky, i když prvně jmenovaný začal s lehkým tréninkem. „Kubův návrat nechceme uspěchat, hrát určitě nebude, u Radima je to ještě na delší dobu," řekl Czudek.

Kudy vede cesta Opavy k případnému úspěchu? „Musíme podat sebevědomý výkon s dobrou obrannou a také se snažit zastavit nejlepšího hráče soupeře Amese. Tím ale nechci říci, že ostatní nejsou nebezpeční, Ostrava má velmi silný tým," uzavřel opavský kouč Petr Czudek.

Michal Palát: Za vítězství vypisuji basu piv

.Hodně prestižně bere dnešní derby s Ostravou rozehrávač Opavy Michal Palát. Dvaadvacetiletého basketbalistu pojí k ostravskému týmu citové pouto. Je jeho odchovancem a ještě loni byl součástí jeho kabiny. V létě ale tento bývalý mládežnický reprezentant přestoupil do Opavy.

Michale, dnes vás čeká zápas s Ostravou. Postavíte se proti týmu, který vás vychoval…

Těším se moc. Cítím velkou motivaci a rád bych z tohoto duelu vzešel jako vítěz.

Hodláte vypsat pro své spoluhráče speciální odměnu?

S tím počítám. Za vítězství vypisuji pro kabinu basu piv.

Ostrava je příjemným překvapením soutěže. Vyhrála devět utkání z deseti a nikdo nepředpokládá, že by v Opavě měla klopýtnout…

Máme před sebou velmi těžké utkání. Rozhodně ale do něj nejdeme se svěšenými hlavami. Chceme utkání vyhrát, na palubovce se budeme rvát, šanci máme.

Klíčem k úspěchu bude uhlídat amerického rozehrávače Amese…

Ames je klíčový hráč Nové huti. Velká individualita celé Matonky, navíc svou hrou zvedá výkony svých spoluhráčů. Brání se těžce, ale musíme se o to pokusit.

Vašemu týmu se v poslední době nedaří, během utkání vypadá lavička rezignovaně. Lehla na vás psychická deka?

Tak špatně bych to neviděl, parta v kabině je výborná, musíme se znovu chytit. Nejlépe hned na Ostravě. Za dva týdny se vrací do hry Kuba Šiřina a já věřím, že s jeho návratem půjde naše hra nahoru.

Jan Stehlík: Jen za dřinu budeme odměněni

.Přijímá fakt, že jeho tým je v dnešním utkání v Opavě favorit a očekává se od něj vítězství. Moc dobře ale ví, že pouze koncentrovaný týmový výkon postavený na agresivní obraně může přinést úspěch. „Jen za dřinu budeme odměněni," říká šestadvacetiletý rozehrávač Nové huti Jan Stehlík, služebně nejstarší hráč mužstva.

Poprvé v letošní sezoně vás čeká derby s Opavou. A ta bývají vždy hodně nevyzpytatelná. Nečeká vás nic lehkého…

To je sice pěkné, že jsme favorit, ale výhru nám to nezajistí. Ano, letos nám to šlape, navíc Opavě chybí někteří hráči, ale to v hlavách mít nesmíme. Třeba sedne zápas na rozehrávce jejich novému Američanovi a bude zle. Musíme hrát na dvě stě procent.

Prožíváte nejlepší vstup do ligy v šedesátileté historii klubu. S Nymburkem se přetahujete o vedení. Máte devět výher v deseti zápasech. Zaokrouhlit to už v Opavě by bylo jistě pěkné…

Nádherné. Pro mě osobně je ale ještě více motivující to, že pokud to v Opavě zvládneme a vyhrajeme, nebudeme muset v neděli na trénink. A taková volná neděle má vždycky něco do sebe. Trenér ví jak na nás.

V čem vidíte hlavní důvod vašich úspěchů?

Celkově jako tým jsme si hodně sedli. Skvěle bráníme. Trenéři na obraně hodně bazírují, a přináší to výsledky. Základ je ubránit, nedovolovat soupeřům žádné útočné doskoky a snadné druhé koše.

Opavský Michal Palát vypsal do kabiny basu piv. Co na to říkáte?

Měl slíbit bečku, to by bylo lepší. Vidím to tak, že Michal i zbytek týmu si budou muset zajít po zápase do hospůdky na točené.