Basketbaloví fanoušci v regionu si mnou ruce. Derby, které vždy nabízí skvělou podívanou a velké emoce, je tady! Již podruhé v této sezoně si to rozdají týmy Ostravy a Opavy. Tentokrát se bude hrát v ostravské hale Tatran, kde začíná utkání dnes (ve středu 17. prosince) v 17.30 hodin. Půjde o souboj devátého s pátým.

„Tohle derby má vždy své kouzlo," řekl trenér Opavy Petr Czudek. „Řada našich kluků v Nové huti vyrostla, před vzájemným zápasem je to v kabině cítit," doplnil. „V Ostravě už jsme dřív dokázali vyhrát, rádi bychom na to navázali. Bude to také hodně o hlavách, nesmíme být až moc přemotivovaní," upozornil Czudek.

„Na derby s Opavou se vždycky všichni těšíme, protože má šťávu, výbornou diváckou kulisu," podotkl ostravský kouč Dušan Medvecký. „První utkání v sezoně jsme v Opavě prohráli, takže bychom teď velmi rádi doma uspěli a porážku jim vrátili. Bude to ale těžké, mají velmi kvalitní tým," zdůraznil Medvecký.

Ten by rád zapomněl na pondělní nevydařenou dohrávku 21. kola v Jindřichově Hradci, kde Ostrava prohrála 61:76 a nenavázala na předešlou sérii čtyř výher. „Ostrava se ale celkově zvedla, očekávám těžké utkání. Tím, že se do sestavy vrátil Adam Číž, se uvolnily ruce Muirheadovi, konečně může hrát svou hru," všiml si Czudek.

„Pokud bychom hráli proti Opavě tak jako v Jindřichově Hradci, nemáme šanci uspět. Špatně jsme začali a brzy o dvacet bodů prohrávali. Sice se nám podařilo stáhnout náskok na rozdíl koše a v úvodu čtvrté čtvrtiny udělat sérii 12:0, to bylo ale všechno. Poslední pětiminutovka nám úplně utekla," litoval Medvecký.

Jediný, kdo se dokázal z ostravského týmu prosadit, byl Američan Dougherty, autor 21 bodů a 11 doskoků. To bylo však málo. „V jejich posledním zápase to neplatilo, ale síla Ostravy je v tom, že body dokáže rozložit na více hráčů. Abychom byli úspěšní, musíme podat koncentrovaný výkon bez výkyvů," dodal Petr Czudek.

V posledních čtyřech vzájemných zápasech slavila Opava, Nová huť tak čeká na výhru v derby už déle než rok.

Miroslav Kvapil: Nymburk byl na doskoku o třídu lepší

BK Opava B - SKB Zlín 86:59

Mladý opavský pivot Miroslav Kvapil vyléčil angínu a v pátek se objevil v dresu Slezanu na palubovce Nymburka. Domácí favorit dal jasně najevo, že je nejlepší u nás a Opavě nedal šanci. Czudkův výběr měl problémy hlavně s doskokem.

„Dostal jsem silnou angínu a bral antibiotika, teď už jsem v pořádku, jsem rád, že mi dal trenér v Nymburku šanci," řekl mladý pivot Opavy. „Myslím si, že až tak špatný zápas jsme neodehráli. První čtvrtina byla z našeho pohledu dobrá, bohužel od druhé se začala projevovat síla domácích na doskoku," podotkl Miroslav Kvapil.

Doskok nebyl opavskou slabinou jen v tomto zápase. „Nymburk má vyšší a robustnější pivoty než my, a to bylo znát. Navíc nám tam skákali hodně z křídel, hlavně Pomikálek," pokračoval v pozápasovém povídání rodák z Kravař a dodal: „Na doskoku byli o třídu lepší."

Středočeši šli do zápasu v nekompletním složení. „To, že nebyli kompletní, nemělo na utkání vliv. Nymburk má silný tým, vždyť proti nám nastoupili hráči reprezentační úrovně," podotkl Miroslav Kvapil.

Pro Opavské jsou duely s Nymburkem svátkem. „Asi tak jako pro Nymburk, když hraje proti CSKA Moskva. Osobně tyto zápasy beru jako možnost ukázat se trenérovi a říci si o minutáž v dalším utkání," prozradil mladý pivot.

Opavský odchovanec strávil na palubovce osm minut. „Snažil jsem se bojovat, sám ale cítím, že herně to nebylo z mojí strany ono," přiznal sebekriticky.

Ve středu se Opava představí v Ostravě. „Potřebujeme vyhrát, do Ostravy jedeme v roli mírného favorita, avšak jednoduchý zápas to nebude. Rozehráli se, navíc s návratem Adama Číže do sestavy jejich síla výrazně vzrostla," uzavřel Miroslav Kvapil.